Wymogi sprawozdawczości statystycznej Europejskiego Banku Centralnego w zakresie statystyki zagranicznej.

ZALECENIE EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO
z dnia 9 grudnia 2011 r.
w sprawie wymogów sprawozdawczości statystycznej Europejskiego Banku Centralnego w zakresie statystyki zagranicznej

(EBC/2011/24)

(2012/C 64/01)

(Dz.U.UE C z dnia 3 marca 2012 r.)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego (zwany dalej "Statutem ESBC"), w szczególności art. 5 ust. 1 oraz trzecie tiret art. 34 ust. 1,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2533/98 z dnia 23 listopada 1998 r. dotyczące zbierania informacji statystycznych przez Europejski Bank Centralny 1 , w szczególności art. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu realizacji swoich zadań Europejski System Banków Centralnych (ESBC) wymaga sporządzania szczegółowej i rzetelnej statystyki zagranicznej obejmującej statystykę bilansu płatniczego, międzynarodowej pozycji inwestycyjnej oraz płynnych aktywów i pasywów w walutach obcych, prezentujących główne pozycje wpływające na sytuację pieniężną i rynki walutowe w strefie euro, oraz statystyki dotyczącej transgranicznego przewozu banknotów euro. Wymogi statystyczne Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w tym obszarze są określone w wytycznych EBC/2011/23 z dnia 9 grudnia 2011 r. w sprawie wymogów sprawozdawczości statystycznej Europejskiego Banku Centralnego w zakresie statystyki zagranicznej 2 .

(2) Artykuł 5 ust. 1 zdanie pierwsze Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych oraz Europejskiego Banku Centralnego (zwanego dalej "Statutem ESBC") zobowiązuje EBC, wspomagany przez krajowe banki centralne (KBC), do zbierania, od właściwych władz innych niż KBC albo bezpośrednio od podmiotów gospodarczych, informacji statystycznych niezbędnych do realizacji zadań ESBC. Artykuł 5 ust. 1 zdanie drugie stanowi, że w tym celu EBC współpracuje z instytucjami lub organami Unii, z właściwymi władzami państw członkowskich lub państw trzecich oraz z organizacjami międzynarodowymi. Artykuł 5 ust. 2 stanowi, że KBC wykonują, w miarę możliwości, zadania określone w art. 5 ust. 1.

(3) Informacje niezbędne do spełnienia wymogów EBC w obszarze statystyki zagranicznej mogą być zbierane lub sporządzane przez właściwe władze inne niż KBC. Dlatego niektóre z zadań podejmowanych w celu spełnienia tych wymogów wymagają współpracy pomiędzy EBC lub KBC a takimi właściwymi władzami, zgodnie z art. 5 ust. 1 Statutu ESBC. Artykuł 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 2533/98 zobowiązuje państwa członkowskie do wprowadzenia odpowiedniej organizacji w dziedzinie statystyki oraz pełnej współpracy z ESBC w celu zapewnienia realizacji obowiązków wynikających z art. 5 Statutu ESBC.

(4) Jeżeli zgodnie z zasadami na poziomie krajowym i ustalonymi praktykami podmioty sprawozdawcze przekazują dane właściwym władzom innym niż KBC, władze te i odpowiednie KBC muszą ze sobą współpracować w celu zapewnienia realizacji wymogów statystycznych EBC. Niezbędne informacje w zakresie statystyki zagranicznej w Irlandii i na Malcie zbierają i opracowują, odpowiednio, Central Statistics Office oraz National Statistics Office. W celu zapewnienia realizacji wskazanych powyżej wymogów statystycznych niezbędna jest współpraca pomiędzy Central Bank of Ireland a Central Statistics Office w Irlandii oraz pomiędzy Central Bank of Malta a National Statistics Office na Malcie. Współpraca taka powinna obejmować ustanowienie stałej struktury przekazywania danych, chyba że osiągnięcie tego rezultatu zapewnia już ustawodawstwo krajowe.

(5) Oceny jakości statystyki bilansu płatniczego, międzynarodowej pozycji inwestycyjnej oraz płynnych aktywów i pasywów w walutach obcych należy dokonywać w oparciu o ramowe zasady dotyczące jakości statystyki EBC. KBC powinny oceniać jakość danych sporządzanych przez właściwe władze, współpracując w stosownych przypadkach z innymi właściwymi władzami.

(6) Zgodnie z art. 3a rozporządzenia Rady (WE) nr 2533/98 oraz publicznym zobowiązaniem Europejskiego Systemu Banków Centralnych dotyczącym statystyki europejskiej opracowanie, tworzenie i upowszechnianie statystyki europejskiej przez ESBC rządzi się zasadami bezstronności, obiektywności, niezależności zawodowej, efektywności ekonomicznej, tajemnicy statystycznej, ograniczania nadmiernego obciążenia sprawozdawczego oraz utrzymania wysokiej jakości wyników.

(7) Mając zatem na uwadze wytyczne EBC/2011/23 uchylające wytyczne EBC/2004/15, niezbędne jest zastąpienie zalecenia EBC/2004/16 z dnia 16 lipca 2004 r. w sprawie wymogów sprawozdawczości statystycznej Europejskiego Banku Centralnego w zakresie bilansu płatniczego, międzynarodowej pozycji inwestycyjnej oraz płynnych aktywów i pasywów w walutach obcych 3 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ZALECENIE:

DZIAŁ  I

Definicje

Na potrzeby niniejszego zalecenia terminom "statystyka zagraniczna", "bilans płatniczy", "międzynarodowa pozycja inwestycyjna" oraz "płynne aktywa i pasywa w walutach obcych" nadaje się znaczenie określone w art. 1 wytycznych EBC/2011/23.

DZIAŁ  II

Przekazywanie informacji statystycznych krajowym bankom centralnym

1.
W zakresie, w jakim sporządzanie informacji dotyczących statystyki zagranicznej powierzone jest adresatom niniejszego zalecenia, powinni oni zapewnić terminowe udostępnianie odpowiednich statystyk zagranicznych odpowiednim KBC, tak aby KBC mogły spełniać swoje obowiązki sprawozdawcze określone w art. 2, 3, 5 i 6 wytycznych EBC/2011/23.
2.
Informacje te powinny być udostępniane zgodnie ze standardami i wymogami statystycznymi EBC dotyczącymi statystyki zagranicznej, określonymi w załącznikach I, II, III, IV i VI do wytycznych EBC/2011/23. Z zastrzeżeniem zadań dotyczących monitorowania, określonych w załączniku V do wytycznych EBC/2011/23, adresaci niniejszego zalecenia powinni monitorować jakość i wiarygodność informacji statystycznych udostępnianych odpowiednim KBC.

DZIAŁ  III

Stała współpraca z odpowiednimi KBC

Adresaci niniejszego zalecenia powinni ustalić z odpowiednimi KBC na piśmie odpowiednie warunki współpracy, tak aby ustanowić stałą strukturę przekazywania danych, która spełnia standardy i wymogi statystyczne EBC, chyba że osiągnięcie tego rezultatu zapewnia już ustawodawstwo krajowe.

DZIAŁ  IV

  4 Przepisy końcowe

1.
Niniejsze zalecenie zastępuje zalecenie EBC/2004/16 od dnia 1 czerwca 2014 r.
2.
Odniesienia do zalecenia EBC/2004/16 należy rozumieć jako odniesienia do niniejszego zalecenia.
3.
Niniejsze zalecenie jest adresowane do Central Statistics Office w Irlandii, National Statistics Office na Malcie, Statistics Finland w Finlandii oraz do innych właściwych władz, którym powierzy się gromadzenie lub sporządzanie statystyki zagranicznej w państwach członkowskich i które znajdują się na liście właściwych władz, stworzonej i prowadzonej przez EBC i opublikowanej na stronie internetowej EBC.
4.
Zaleca się, aby adresaci wykonywali niniejsze zalecenie od dnia 1 czerwca 2014 r. lub od dnia, w którym zostali umieszczeni na liście właściwych organów, o której mowa w pkt 3, jeżeli data ta przypada po dniu 1 czerwca 2014 r.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 9 grudnia 2011 r.

Mario DRAGHI
Prezes EBC
1 Dz.U. L 318 z 27.11.1998, s. 8.
2 Dz.U. L 65 z 3.3.2012, s. 1.
3 Dz.U. C 292 z 30.11.2004, s. 21.
4 Dział IV zmieniony przez zalecenie nr EBC/2014/2 z dnia 23 stycznia 2014 r. (Dz.U.UE.C.2014.51.1) zmieniającego nin. zalecenie z dniem 23 lutego 2014 r.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.64.1

Rodzaj: Zalecenie
Tytuł: Wymogi sprawozdawczości statystycznej Europejskiego Banku Centralnego w zakresie statystyki zagranicznej.
Data aktu: 09/12/2011
Data ogłoszenia: 03/03/2012
Data wejścia w życie: 01/06/2014