Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 736/2008 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rybołówstwa.

Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 736/2008 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rybołówstwa

(2012/C 370/06)

(Dz.U.UE C z dnia 30 listopada 2012 r.)

Nr pomocy: SA.35055 (12/XF)

Państwo członkowskie: Włochy

Region/organ przyznający pomoc: Regione Toscana

Nazwa programu pomocy lub nazwa podmiotu otrzymującego pomoc ad hoc: interventi nel settore della pesca professionale e dell'acquacolture - periodo di programmazione 2012-2015.

Podstawa prawna: Legge n. 66/2005 «Disciplina della attività di pesca marittima e degli interventi a sostegno della pesca professionale e dell'acquacoltura».

Planowane w ramach programu roczne wydatki lub łączna kwota pomocy indywidualnej przyznanej podmiotowi: 1.400.000 EUR, z czego:

a)
modernizacja obiektów akwakultury - 433.791,50 EUR;
b)
modernizacja portów rybackich - 275.417,92 EUR;
c)
śledzenie pochodzenia produktów - 63.688,85 EUR;
d)
dywersyfikacja działalności połowowej poprzez rozwój turystyki połowowej oraz/lub turystyki rybackiej - 76.573,79 EUR;
e)
promocja produktów - 80.000 EUR;
f)
rybołówstwo śródlądowe - 11.568,42 EUR;
g)
udzielanie pomocy przewidzianej w ramach planów zarządzania o znaczeniu regionalnym - 61.171,77 EUR;
h)
działania realizowane wraz z branżowymi organizacjami zawodowymi - 190.000 EUR;
i)
pomoc techniczna - 18.763,08 EUR.

Maksymalna intensywność pomocy:

a)
modernizacja obiektów akwakultury - do 40 % kosztów kwalifikowalnych/do 100 % w przypadku projektów o charakterze publicznym;
b)
modernizacja portów rybackich - do 60 % kosztów kwalifikowalnych/do 100 % w przypadku projektów o charakterze publicznym;
c)
śledzenie pochodzenia produktów - do 60 % kosztów kwalifikowalnych/do 100 % w przypadku projektów realizowanych przez podmioty publiczne na rzecz własnych jednostek;
d)
dywersyfikacja działalności połowowej poprzez rozwój turystyki połowowej oraz/lub turystyki rybackiej - do 40 % kosztów kwalifikowalnych;
e)
promocja produktów - do 40 % kosztów kwalifikowalnych/do 100 % w przypadku projektów o charakterze publicznym;
f)
rybołówstwo śródlądowe - do 40 % kosztów kwalifikowalnych;
g)
udzielanie pomocy przewidzianej w ramach planów zarządzania o znaczeniu regionalnym - do 100 % kosztów kwalifikowalnych;
h)
działania realizowane wraz z branżowymi organizacjami zawodowymi - do 100 % kosztów kwalifikowalnych;
i)
pomoc techniczna - do 100 % kosztów kwalifikowanych.

Data wejścia w życie: Dnia 15 lipca 2012 r.

Czas trwania programu pomocy: Dnia 31 grudnia 2015 r.

Cel pomocy: Kolejny program w dziedzinie rybołówstwa i akwakultury stwarza możliwość uruchamiania nowych rodzajów pomocy indywidualnej, uwzględniając zarówno rozwój sytuacji w sektorze w trakcie realizacji poprzedniego programu, jak i nowe elementy wprowadzone na mocy niedawno przyjętych przepisów wspólnotowych. Działaniom przewidzianym do realizacji w okresie 2012-2015, które mają zasadniczo strukturalny charakter i których celem jest poprawa konkurencyjności systemu poprzez modernizację, innowacje oraz politykę w zakresie produkcji i infrastruktury, powinny towarzyszyć interwencje ukierunkowane na gospodarowanie gruntami uwzględniające w szczególności środowisko morskie oraz zasoby połowowe, których dostępność warunkuje przetrwanie sektora profesjonalnej działalności połowowej:

a)
modernizacja obiektów akwakultury;
b)
modernizacja portów rybackich;
c)
śledzenie pochodzenia produktów;
d)
dywersyfikacja działalności połowowej poprzez rozwój turystyki połowowej oraz/lub turystyki rybackiej;
e)
promocja produktów;
f)
rybołówstwo śródlądowe;
g)
udzielanie pomocy przewidzianej w ramach planów zarządzania o znaczeniu regionalnym;
h)
działania realizowane wraz z organizacjami zawodowymi w sektorze;
i)
pomoc techniczna.

Należy określić, który z art. 8-24 ma zastosowanie: Artykuły 10, 11, 15, 17, 18, 19, 20 i 23 rozporządzenia (WE) nr 736/2008

Przedmiotowa działalność: Rybołówstwo i akwakultura

Nazwa i adres organu przyznającego pomoc:

Regione Toscana - Direzione Competitività del sistema regionale e Sviluppo delle Competenze - Settore programmazione

Agricola

Via di Novoli 26

50127 Firenze FI

ITALIA

Prowincje:

Arezzo - Ufficio Pesca - Piazza Libertà 3 - 52100 Arezzo AR

Firenze - Ufficio Pesca - Via Ginori 10 - 50129 Firenze FI

Grosseto - Ufficio Pesca - Via Pietro Micca 39 - 58100 Grosseto GR

Livorno - Ufficio Pesca - Via Galilei 62 - 57100 Livorno LI

Lucca - Ufficio Pesca - Piazza Napoleone - 55100 Lucca LU

Massa Carrara - Ufficio Pesca - Palazzo Ducale - Piazza

Aranci - 54100 Massa Carrara MS

Pisa - Ufficio Pesca - Via P. Nenni 24 - 56100 Pisa PI

Pistoia - Ufficio Pesca - Via Teodulo Mabellini 9 - 51100 Pistoia PT

Prato - Ufficio Pesca - Via Ricasoli 25 - 59100 Prato PO

Siena - Ufficio Pesca - Via delle Sperandie 47 - 53100 Siena SI

Adres strony internetowej, na której można znaleźć pełny tekst programu pomocy lub kryteria i warunki, zgodnie z którymi przyznawana jest pomoc ad hoc niepodlegająca programowi pomocy:

http://www.regione.toscana.it/regione/export/RT/sito-RT/Contenuti/sezioni/agricoltura/sviluppo_rurale/rubriche/piani_progetti/visualizza_asset.html_233125563.html

Uzasadnienie: należy określić, z jakiego powodu ustanowiono program pomocy państwa zamiast korzystania z pomocy w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego:

Ustawa regionalna nr 66/2005 ustanawia lokalny system zarządzania rybołówstwem, który ma wiele punktów stycznych z systemem wykorzystywanym na poziomie prowincji - nie jest możliwe zarządzanie zasobami prowincji bezpośrednio poprzez Europejski Fundusz Rybacki.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.370.8

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 736/2008 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rybołówstwa.
Data aktu: 30/11/2012
Data ogłoszenia: 30/11/2012