Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/11/12 - INTRA-ACP - mobilność akademicka w ramach AKP - Państwa Afryki (Mwalimu Nyerere) oraz Karaibów i Pacyfiku.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA/11/12

INTRA-ACP - mobilność akademicka w ramach AKP

Państwa Afryki (Mwalimu Nyerere) oraz Karaibów i Pacyfiku

(2012/C 37/10)

(Dz.U.UE C z dnia 10 lutego 2012 r.)

1.
Cele i opis

Celem programu jest wspieranie zrównoważonego rozwoju i zmniejszania ubóstwa poprzez zwiększenie liczby wyszkolonych i wykwalifikowanych, profesjonalnych zasobów ludzkich w państwach Afryki, Karaibów i Pacyfiku.

Program ma na celu zintensyfikowanie współpracy między instytucjami szkolnictwa wyższego w państwach Afryki, Karaibów i Pacyfiku, aby zwiększyć dostępność kształcenia wysokiej jakości, co zachęci studentów do studiów doktoranckich i umożliwi im ich podjęcie, przyczyni się do zatrzymania studentów w danym regionie oraz mobilności pracowników (akademickich i administracyjnych), przy jednoczesnym zwiększeniu konkurencyjności i atrakcyjności szkół.

Program ma na celu w szczególności:

umożliwić studentom dostęp do instytucji szkolnictwa wyższego, w tym studentom w niekorzystnej sytuacji,
ułatwić współpracę w zakresie uznawania studiów i kwalifikacji,
wnieść wkład w polepszenie jakości kształcenia wyższego poprzez wspieranie umiędzynarodowienia, harmonizacji programów i przebiegu studiów między uczestniczącymi instytucjami,
wspierać międzynarodową współpracę między instytucjami szkolnictwa wyższego w państwach Afryki, Karaibów i Pacyfiku,
wspierać współpracę między instytucjami wysyłającymi i przyjmującymi,
umożliwić studentom, pracownikom naukowym i innym pracownikom skorzystanie pod względem językowym, kulturalnym i zawodowym z doświadczeń zdobytych podczas wyjazdu do innego kraju,
wspierać, w perspektywie średniookresowej, powiązania kulturalne, edukacyjne i gospodarcze między uczestniczącymi krajami.
2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy i skład partnerstwa

Kwalifikujący się wnioskodawcy to instytucje szkolnictwa wyższego z państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku, w których istnieją programy kształcenia na poziomie magisterskim lub doktoranckim, uznawane przez właściwe organy w danym kraju. Kwalifikują się wyłącznie instytucje szkolnictwa wyższego z państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku uznawane przez właściwe organy w danym kraju. Nie kwalifikują się filie instytucji szkolnictwa wyższego z państw spoza Afryki, Karaibów i Pacyfiku.

Partnerstwa składają się z od trzech do dwunastu szkół wyższych.

3.
Kwalifikujące się działania i okres trwania

Projekt obejmuje identyfikację istniejących programów magisterskich i doktoranckich wysokiej jakości, organizację i wdrożenie mobilności studentów i pracowników na wymienionych poziomach kształcenia, nauczanie/szkolenia i inne działania w przypadku studentów z zagranicy oraz nauczanie/szkolenia i badania oraz inne działania w przypadku pracowników z kraju(-ów) objętych projektem. Działania muszą odbywać się w jednym z kwalifikujących się krajów objętych niniejszym zaproszeniem do składania wniosków i uczestniczących w partnerstwie.

4.
Kryteria przyznania dotacji

Wszystkie wnioski zostaną ocenione przez niezależnych, zewnętrznych ekspertów, zgodnie z następującymi trzema kryteriami przyznawania dotacji:

Kryteria Waga
1. Znaczenie 20 %
2. Jakość 70 %
2.1. Jakość akademicka 15 %
2.2. Skład partnerstwa i mechanizmy współpracy 20 %
2.3. Organizacja mobilności i jej wdrożenie 20 %
2.4. Instytucje dla studentów/pracowników i działania następcze 15 %
3. Zrównoważony rozwój 10 %
Ogółem 100 %
5.
Budżet i wysokość dotacji

Szacowana suma ogółem przeznaczona na działania objęte niniejszym zaproszeniem wynosi 12 mln EUR (co oznacza prawdopodobnie około 400 wyjazdów), z podziałem na następujące regiony geograficzne:

Pula Region geograficzny Szacunkowa suma ogółem
Pula 1 Afryka 10 mln EUR
Pula 2 Karaiby i Pacyfik 2 mln EUR
6.
Sposób i termin składania wniosków

Przyjmowane są wyłącznie należycie wypełnione wnioski złożone na odpowiednim formularzu, wraz ze wszystkimi załącznikami. Wnioski o dotację muszą być opatrzone datą i podpisane przez osobę uprawnioną do zaciągania prawnie wiążących zobowiązań w imieniu organizacji ubiegającej się o dotację.

Wszystkie dodatkowe informacje, które wnioskodawca uzna za niezbędne, należy dołączyć oddzielnie.

Wnioski wraz z załącznikami należy przesłać listem poleconym na następujący adres:

Education, Audiovisual and Culture Executive Agency

Call for proposals EACEA/11/12 - 'INTRA-ACP academic mobility scheme'

Attn Mr Joachim FRONIA

BOUR 02/29

Avenue du Bourget/Bourgetlaan 1

1140 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Wniosek należy przesłać także w wersji elektronicznej na adres:

EACEA-INTRA-ACP@ec.europa.eu

Należycie wypełnione wnioski wraz z załącznikami należy przesłać do dnia 10 maja 2012 r. (decyduje data stempla pocztowego).

Przyjmowane są wyłącznie wnioski złożone w terminie i spełniające wymagania wyszczególnione w formularzu wniosku o dotację. Wnioski wysłane wyłącznie faksem lub pocztą elektroniczną nie będą przyjmowane.

Wszystkie niezbędnie dokumenty znajdują się pod adresem:

http://eacea.ec.europa.eu/intra_acp_mobility

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.37.27

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/11/12 - INTRA-ACP - mobilność akademicka w ramach AKP - Państwa Afryki (Mwalimu Nyerere) oraz Karaibów i Pacyfiku.
Data aktu: 10/02/2012
Data ogłoszenia: 10/02/2012