Pomoc państwa - Belgia, Francja, Luksemburg - Decyzje o wszczęciu formalnego postępowania wyjaśniającego - Pomoc państwa - SA.34925 (12/C-2) (ex 12/N-2) - Drugie przedłużenie tymczasowej gwarancji refinansowania dla grupy Dexia - przez Belgię, SA.34928 (12/C-2) (ex 12/N-2) - Drugie przedłużenie tymczasowej gwarancji refinansowania dla grupy Dexia - przez Francję, SA.34927 (12/C-2) (ex 12/N-2) - Drugie przedłużenie tymczasowej gwarancji refinansowania dla grupy Dexia - przez Luksemburg - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 TFUE.

POMOC PAŃSTWA - BELGIA, FRANCJA, LUKSEMBURG

Decyzje o wszczęciu formalnego postępowania wyjaśniającego

Pomoc państwa - SA.34925 (12/C-2) (ex 12/N-2) - Drugie przedłużenie tymczasowej gwarancji refinansowania dla grupy Dexia - przez Belgię, SA.34928 (12/C-2) (ex 12/N-2) - Drugie przedłużenie tymczasowej gwarancji refinansowania dla grupy Dexia - przez Francję, SA.34927 (12/C-2) (ex 12/N-2) - Drugie przedłużenie tymczasowej gwarancji refinansowania dla grupy Dexia - przez Luksemburg

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 TFUE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2012/C 352/03)

(Dz.U.UE C z dnia 16 listopada 2012 r.)

Pismem z dnia 26 września 2012 r., zamieszczonym w języku autentycznym na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Belgię, Francję i Luksemburg o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 TFUE dotyczącego wyżej wspomnianych środków pomocy. Komisja postanowiła wydać tymczasową zgodę na drugie przedłużenie możliwości wystawienia tymczasowej gwarancji refinansowania do czasu podjęcia przez nią ostatecznej decyzji w sprawie planu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji grupy Dexia. Komisja rozszerza zakres postępowania wyjaśniającego wszczętego na mocy decyzji w sprawie tymczasowej zgody z dnia 21 grudnia 2011 r. o zgłoszone zmiany do tymczasowej decyzji refinansowania.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej

ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State aid Registry

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks +32 22961242

Uwagi te zostaną przekazane Belgii, Francji i Luksemburgowi. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

OPIS ŚRODKA

Dexia jest grupą finansową prowadzącą działalność w sektorach bankowości i ubezpieczeń; jej najważniejsze spółki zależne znajdują się we Francji, Turcji i Luksemburgu. Spółka dominująca - Dexia SA - jest zarejestrowana jako spółka akcyjna zgodnie z prawem belgijskim i jest notowana na giełdach papierów wartościowych Euronext Paris i Euronext Brussels.

Decyzją z dnia 26 lutego 2010 r. Komisja zatwierdziła pomoc na restrukturyzację dla grupy Dexia na podstawie planu restrukturyzacji i pod warunkiem, że Belgia, Francja i Luksemburg ("zainteresowane państwa członkowskie") spełnią wszystkie zobowiązania i warunki dotyczące grupy Dexia załączone do przedmiotowej decyzji.

Realizacja planu restrukturyzacji zatwierdzonego w dniu 26 lutego 2010 r. umożliwiła wprawdzie grupie Dexia poprawę stabilności finansowania i ograniczenie swoich rozmiarów, jak również ograniczenie niestrategicznych aktywów i efektu dźwigni, wystąpiły jednak opóźnienia w realizacji tego planu i począwszy od lata 2011 r. narastały problemy spółki związane z utratą płynności.

Decyzją z dnia 17 października 2011 r. Komisja postanowiła tymczasowo zatwierdzić przejęcie banku Dexia Bank Belgium ("DBB"; w marcu 2012 r. nastąpiła zmiana nazwy na "Belfius") przez państwo belgijskie od grupy Dexia SA do czasu podjęcia przez Komisję ostatecznego stanowiska w sprawie planu restrukturyzacji banku Belfius, a także, z uwagi na wątpliwości związane z transakcją, zdecydowała o wszczęciu formalnego postępowania wyjaśniającego.

Decyzją z dnia 21 grudnia 2011 r. ("decyzja w sprawie tymczasowej zgody") Komisja wydała tymczasową zgodę do dnia 31 maja 2012 r. na tymczasową gwarancję zainteresowanych państw członkowskich dotyczącą refinansowania banków Dexia SA i Dexia Crédit Local SA ("DCL"), pokrywającą maksymalną kwotę kapitału w wysokości 45 mld EUR. W związku z faktem, że nowy zestaw dodatkowych środków restrukturyzacyjnych (takich jak sprzedaż DBB/Belfius i tymczasowa gwarancja) stanowi istotną zmianę warunków restrukturyzacji grupy Dexia oraz że grupa ta naruszyła szereg zobowiązań załączonych do decyzji z dnia 26 lutego 2010 r., we wspomnianej decyzji Komisja:

1)
podjęła decyzję o wszczęciu postępowania wyjaśniającego na podstawie art. 108 ust. 2 TFUE w odniesieniu do nowego pakietu pomocy na restrukturyzację, który obejmuje między innymi tymczasową gwarancję oraz
2)
zażądała od zainteresowanych państw członkowskich, by przedłożyły w terminie trzech miesięcy plan restrukturyzacji lub likwidacji.

W dniach 21 i 22 marca 2012 r. zainteresowane państwa członkowskie powiadomiły Komisję o planie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji grupy Dexia. W dniu 31 maja 2012 r. Komisja postanowiła o wszczęciu postępowania, określonego w art. 108 ust. 2 TFUE, w sprawie planu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji grupy Dexia i przewidzianych w nim środkach pomocy państwa.

Dnia 25 maja 2012 r. zainteresowane państwa członkowskie zgłosiły Komisji wniosek w sprawie pierwszego przedłużenia tymczasowej gwarancji refinansowania z możliwością jej wystawienia do dnia 30 września 2012 r. Dnia 31 maja 2012 r. Komisja podjęła decyzję o udzieleniu tymczasowej zgody na pierwsze przedłużenie tymczasowej gwarancji refinansowania oraz o odpowiednim rozszerzeniu zakresu postępowania wyjaśniającego na podstawie art. 108 ust. 2 TFUE wszczętego na mocy decyzji w sprawie tymczasowej zgody.

Dnia 5 czerwca 2012 r. zainteresowane państwa członkowskie zgłosiły Komisji wniosek w sprawie zwiększenia maksymalnej kwoty tymczasowej gwarancji refinansowania o 10 mld EUR do kwoty 55 mld EUR. Dnia 6 czerwca 2012 r. Komisja podjęła decyzję o udzieleniu tymczasowej zgody na zwiększenie maksymalnej kwoty tymczasowej gwarancji refinansowania oraz o odpowiednim rozszerzeniu zakresu postępowania wyjaśniającego na podstawie art. 108 ust. 2 TFUE wszczętego na mocy decyzji w sprawie tymczasowej zgody.

Dnia 7 września 2012 r. państwa członkowskie zgłosiły Komisji wniosek w sprawie drugiego przedłużenia tymczasowej gwarancji refinansowania z możliwością jej wystawienia do dnia 31 stycznia 2013 r. Zmianie nie ulegają pozostałe warunki tymczasowej gwarancji refinansowania, która została po raz pierwszy przedłużona dnia 31 maja 2012 r. i której całkowita nominalna kwota została zwiększona do 55 mld EUR w dniu 6 czerwca 2012 r.

OCENA ŚRODKA

W decyzji w sprawie tymczasowej zgody Komisja ustaliła, że tymczasowa gwarancja refinansowania stanowi pomoc. Zgłoszone drugie przedłużenie tymczasowej gwarancji refinansowania stanowi przedłużenie tego środka i jako takie stanowi pomoc.

OCENA ZGODNOŚCI POMOCY Z ZASADAMI RYNKU WEWNĘTRZNEGO

W swojej decyzji w sprawie tymczasowej zgody oraz w sprawie pierwszego przedłużenia Komisja wyraziła wątpliwości co do zgodności tymczasowej gwarancji refinansowania z zasadami rynku wewnętrznego, ale dopuściła jej tymczasowe stosowanie do czasu podjęcia ostatecznej decyzji w sprawie planu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji grupy Dexia.

Jako że główne cechy tymczasowej gwarancji refinansowania pozostają bez zmian, Komisja nadal ma wątpliwości co do zgodności z zasadami rynku wewnętrznego drugiego przedłużenia takiej gwarancji z możliwością jej wystawienia do dnia 31 stycznia 2013 r. Komisja zauważa również, że drugie przedłużenie nie powoduje zwiększenia całkowitej maksymalnej kwoty środka pozostającej na poziomie 55 mld EUR. Wydaje się, że głównym celem przedłużenia możliwości wystawienia gwarancji do dnia 31 stycznia 2013 r. jest prolongata już istniejącego, gwarantowanego przez państwo długu.

Komisja wszczyna szczegółowe postępowanie w sprawie konieczności drugiego przedłużenia, która to konieczność może być stwierdzona wyłącznie na podstawie wnikliwej analizy prognoz finansowych w kontekście formalnego postępowania wyjaśniającego rozpoczętego w odniesieniu do planu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji na mocy decyzji Komisji z dnia 31 maja 2012 r. w sprawie planu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji grupy Dexia.

W związku z tym Komisja:

1)
z uwagi na stabilność finansową wydaje na podstawie art. 107 ust. 3 lit. b) TFUE tymczasową zgodę - do czasu podjęcia ostatecznej decyzji w sprawie planu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji grupy Dexia - na drugie przedłużenie tymczasowej gwarancji refinansowania z możliwością jej wystawienia do dnia 31 stycznia 2013 r. oraz
2)
zachęca zainteresowane państwa członkowskie do przedstawiania uwag oraz wszelkich istotnych informacji na temat drugiego przedłużenia tymczasowej gwarancji refinansowania.

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.352.5

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Belgia, Francja, Luksemburg - Decyzje o wszczęciu formalnego postępowania wyjaśniającego - Pomoc państwa - SA.34925 (12/C-2) (ex 12/N-2) - Drugie przedłużenie tymczasowej gwarancji refinansowania dla grupy Dexia - przez Belgię, SA.34928 (12/C-2) (ex 12/N-2) - Drugie przedłużenie tymczasowej gwarancji refinansowania dla grupy Dexia - przez Francję, SA.34927 (12/C-2) (ex 12/N-2) - Drugie przedłużenie tymczasowej gwarancji refinansowania dla grupy Dexia - przez Luksemburg - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 TFUE.
Data aktu: 16/11/2012
Data ogłoszenia: 16/11/2012