Protokół posiedzenia w dniu 28 maja 2012 r., poniedziałek.

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA W DNIU 28 MAJA 2012 R., PONIEDZIAŁEK

(2012/C 309/01)

(Dz.U.UE C z dnia 12 października 2012 r.)

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA W DNIU 28 MAJA 2012 R., PONIEDZIAŁEK

(Posiedzenie zostało otwarte o godz. 11.00)

Oficjalne posiedzenie inauguracyjne

Głos na forum Zgromadzenia zabrali:

Peter Sørensen, burmistrz miasta Horsens, Mogens Lykketoft, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Danii, Musikari Kombo, współprzewodniczący Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE, Louis Michel, współprzewodniczący Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE, Helle Thorning-Schmidt, premier Danii.

(Posiedzenie zostało zawieszone o godz. 12.30 i wznowione o godz. 15.05)

OBRADOM PRZEWODNICZYŁ: Louis MICHEL

Współprzewodniczący

Posiedzenie Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Współprzewodniczący powitał wszystkich uczestników.

Skład Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Współprzewodniczący ogłosił, że przekazana przez władze państw AKP i Parlament Europejski lista członków Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego zostanie dołączona do protokołu.

Akredytacja przedstawicieli spoza parlamentów

Współprzewodniczący ogłosił, że wpłynęły trzy wnioski o akredytację przedstawicieli spoza parlamentów. Zgodnie z art. 17 ust. 1 umowy z Kotonu oraz art. 1 ust. 2 Regulaminu Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego, ze względu na okoliczności wyjątkowe spowodowane działaniem siły wyższej, akredytację uzyskał Peceli V. Vocea, ambasador Fidżi, oraz Mamy Rakotoarivelo, przewodniczący Kongresu Tymczasowego (Madagaskar).

1.
Przyjęcie porządku dziennego (AP101.145)

Porządek dzienny został przyjęty w formie przedstawionej w niniejszym protokole.

2.
Zatwierdzenie protokołu dwóch ostatnich posiedzeń 22. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego (Dz.U. C 145, z dnia 23 maja 2012 r.)

Protokół został zatwierdzony.

3.
Komunikaty współprzewodniczących wraz z decyzjami podjętymi podczas posiedzenia Prezydium w dniu 27 maja 2012 r.

Współprzewodniczący przedstawił wyniki posiedzenia Prezydium z dnia 27 maja 2012 r.

Podjęto następujące decyzje:

a)
Komisje stałe sporządzą następujące sprawozdania:

Komisja ds. Politycznych

Zagrożenia spowodowane po raz kolejny przez polityczne zamachy na demokrację i stabilność polityczną w państwach AKP i rola społeczności międzynarodowej

Komisja Rozwoju Gospodarczego, Finansów i Handlu

Ocena umów o partnerstwie gospodarczym, umów o partnerstwie gospodarczym (Komisja sformułuje ostateczny tytuł)

Komisja ds. Społecznych i Środowiska

Zasoby ludzkie służby zdrowia w państwach AKP
b)
Rezolucja w sprawie Sudanu i Sudanu Południowego zostanie zastąpiona deklaracją współprzewodniczących.
c)
Odbędzie się debata bez rezolucji w sprawie sytuacji w Gwinei Bissau.
d)
W dniach 18-20 lipca 2012 r. w Samoa odbędzie się 8. posiedzenie regionalne.
e)
W miarę możliwości wszystkie posiedzenia regionalne będą odbywały się w odpowiednich parlamentach narodowych. Liczba tematów dyskusji zostanie ograniczona, aby umożliwić przeprowadzenie szerszych debat i dać szansę wszystkim członkom na zabranie głosu.
f)
Tuż po posiedzeniu regionalnym do Fidżi zostanie wysłana misja informacyjna, w terminie między 22 a 25 lipca 2012 r.
g)
W przypadku, gdy Unia Afrykańska wprowadzi długoterminową misję obserwacji wyborów, misja obserwacji wyborów Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego zostanie wysłana do Angoli. Misje obserwacji wyborów można wysłać do Republiki Konga i Timoru Wschodniego, pod warunkiem otrzymania zaproszeń.
h)
Deklaracja w sprawie reformy europejskiej polityki rybołówstwa i jej wpływu na państwa AKP miała zostać przekazana Zgromadzeniu przez Komisję ds. Społecznych i Środowiska w celu przyjęcia przez aklamację.

Współprzewodniczący oddał hołd byłemu burmistrzowi miasta Horsens, Janowi Trøjborgowi, który zmarł w dniu 6 maja 2012 r.

Współprzewodniczący poinformował Zgromadzenie, że Forum Kobiet obradowało w dniu 26 maja 2012 r. Współprzewodniczyły mu Rajeshree Kumaree Nita Deerpalsing (Mauritius) oraz Zita Gurmai, zaś tematem dyskusji była rola kobiet w rozwoju obszarów wiejskich i ich dostęp do usług zdrowotnych na tych obszarach.

Krajowe i regionalne dokumenty strategiczne oraz krajowe programy orientacyjne dotyczące lat 2008-2013 10. Europejskiego Funduszu Rozwoju przekazano odpowiednim szefom delegatur AKP w celu ich rozpatrzenia przez parlamenty państw AKP.

Współprzewodniczący ogłosił następujące terminy:

w odniesieniu do poprawek do projektów rezolucji kompromisowych oraz innych pilnych projektów rezolucji poddanych pod głosowanie: wtorek, 29 maja 2012 r., godz. 12.00;
w odniesieniu do pytań dotyczących sposobów głosowania: środa, 30 maja 2012 r., godz. 10.00 - na piśmie.
4.
Oświadczenie Andrisa Piebalgsa, komisarza ds. rozwoju

Komisarz złożył oświadczenie dotyczące zrównoważonego rozwoju, energii i szczytu Rio+20, w którym m.in. podkreślił, że zrównoważony rozwój oraz rozsądne zarządzanie zasobami stanowią priorytet europejskiej polityki rozwoju. Elementy te stanowią podstawę realizacji europejskiego Programu działań na rzecz zmian oraz oczekiwania UE w związku ze szczytem Rio+20 i wspólną Radą Ministrów AKP-UE w Vanuatu. Zmiana klimatu wywołuje dodatkowy naglący problem: niedobór zasobów. Komisja zaproponowała skupienie się na gospodarce ekologicznej, która w przyszłości zapewni główne filary życia - wodę, energię, grunty i ekosystemy, w tym lasy, środowisko morskie i efektywne gospodarowanie zasobami. Od tego zależy eliminacja ubóstwa, bezpieczeństwo żywnościowe, odporność na klęski żywiołowe oraz zdrowie człowieka i źródła utrzymania.

5.
Debata z udziałem komisarza ds. rozwoju Andrisa Piebalgsa - pytania z sali

Głos zabrali: Olle Schmidt, Fiona Hall, Assarid Imbarcaouane (Mali), Mariya Nedelcheva, Rajeshree Kumaree Nita Deerpalsing (Mauritius), Patrice Tirolien, Piet Van der Walt (Namibia), Rabindre T. Parmessar (Surinam), Horst Schnellhardt, Adjedoue Weidou (Czad), Norbert Neuser, Christophe Apala Pen'Apala Lutundula (Demokratyczna Republika Konga), Simon Dieuseul Desras (Haiti), Komi Selom Klassou (Togo), Soubaneh Attaye Ali (Dżibuti), Ibrahim Bundu (Sierra Leone), Edwin Banda (Malawi) oraz Moses Kollie (Liberia).

Komisarz poruszył wiele różnych tematów, w tym: finansowanie rozwoju; różnica między zobowiązaniami państw członkowskich UE do zapewnienia finansowania niezbędnego do osiągnięcia milenijnych celów rozwoju; dostęp do energii i efektywność energetyczna; Al-Kaida w regionie Sahel; reforma wspólnej polityki rolnej i spójność rozwoju; "zróżnicowanie" UE w nowym instrumencie finansowania współpracy na rzecz rozwoju i przyszłe wsparcie dla krajów o średnich dochodach; podatność na zagrożenia i odległość jako ewentualne kryteria "zróżnicowania"; negocjacje w sprawie umów o partnerstwie gospodarczym i czas, jaki pozostał na ich zakończenie; wytyczne dotyczące EFR; dostawy żywności i biopaliwo; poprawa sytuacji na Haiti; badania i rozwój; unijna pomoc w integracji współczesnego nieformalnego sektora handlu w krajowych gospodarkach państw AKP, energia słoneczna i wylesianie; dostęp do energii elektrycznej na obszarach wiejskich.

Komisarz odpowiedział na pytania zadane przez członków Zgromadzenia.

6.
Tura pytań do Komisji

W sumie złożono 16 pytań do Komisji.

Komisja wcześniej odpowiedziała na pytania na piśmie. Komisarz udzielił ustnych odpowiedzi na dodatkowe pytania złożone przez następujące osoby:

Pytanie nr 3, które skierował André Pool (Seszele) w sprawie polityki rozwojowej Komisji Europejskiej.

Pytanie nr 4, które skierowała Rajeshree Kumaree Nita Deerpalsing (Mauritius) w sprawie komunikatu Komisji Europejskiej dotyczącego Programu działań na rzecz zmian.

Pytanie nr 17, które skierował Horst Schnellhardt w sprawie osiągnięcia milenijnego celu rozwoju dotyczącego dostępu do wody.

Pytanie nr 12, które skierował Michael Gahler w sprawie wewnętrznej sytuacji politycznej na Fidżi.

Pytanie nr 13, które skierował Olle Schmidt w sprawie więźniów politycznych.

Pytanie nr 7, które skierował Enrique Guerrero Salom w sprawie suszy w Rogu Afryki.

Pytanie nr 5, które skierowała Fiona Hall w sprawie Rio+20.

Pytanie nr 9, które skierowała Catherine Bearder w sprawie nielegalnego handlu kością słoniową oraz konwencji CITES.

Pytanie nr 10, które skierował Michael Cashman (reprezentowany przez Dereka Vaughana) w sprawie unijnego prawodawstwa w zakresie minerałów pochodzących z regionów ogarniętych konfliktami.

Pytanie nr 11, które skierował Niccoló Rinaldi (reprezentowany przez Catherine Bearder) w sprawie przywozu makaków długoogoniastych z Mauritiusa.

Autorzy pytań 1, 2, 6 i 8 nie mieli dodatkowych pytań.

Autorzy pytań nr 14, 15 i 16 byli nieobecni.

7.
Działania podjęte przez Komisję w związku z rezolucjami przyjętymi na 22. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Komisarz odniósł się do dokumentu dotyczącego dalszych działań Komisji w związku z rezolucjami przyjętymi przez Wspólne Zgromadzenie Parlamentarne w Lomé (Togo).

8.
Zmienność cenowa, funkcjonowanie światowych rynków produktów rolnych i ich wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe w krajach AKP

Komisja Rozwoju Gospodarczego, Finansów i Handlu

Współsprawozdawcy: Cornelius T. Mwalwanda (Malawi) i David Martin

Głos zabrali: Andris Piebalgs (Komisja Europejska), Frank Engel, Bobbo Hamatoukour (Kamerun), Françoise Castex, Tesfaye Daba

Wakjira (Etiopia), Nathalie Griesbeck, Emmanuel Kwasi Bandua (Ghana), Mariya Nedelcheva, Assarid Imbarcaouane (Mali), Horst Schnellhardt, Sabado Malendza (Mozambik) oraz Ibrahim Bundu (Sierra Leone).

Cornelius T. Mwalwanda (Malawi) (reprezentujący Eunice Kazembé jako członka Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego ds. Malawi) i David Martin przedstawili sprawozdanie. Cornelius T. Mwalwanda (Malawi) zaznaczył, że zmienność cen jest jednym z głównych zagrożeń dla sektora rolnego w państwach AKP. Liczba osób odczuwających skutki niedoboru żywności będzie rosła na skutek wzrostu liczby ludności i rozwoju urbanizacji. David Martin podkreślił, że podczas gdy żywność w Europie Zachodniej i Ameryce jest teraz tańsza niż kiedykolwiek wcześniej, obywatele Afryki muszą wydawać na żywność coraz większą część swoich dochodów.

Cornelius T. Mwalwanda (Malawi) i David Martin zamknęli debatę.

(Posiedzenie zostało zamknięte o godz. 18.15)

Musikari KOMBO EGH Mohamed Ibn CHAMBAS oraz
Louis MICHEL Luis Marco AGUIRIANO NALDA
Współprzewodniczący Współsekretarze generalni

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.309.1

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Protokół posiedzenia w dniu 28 maja 2012 r., poniedziałek.
Data aktu: 28/05/2012
Data ogłoszenia: 12/10/2012