Sprawa C-466/11: Gennaro Curra i inni v. Bundesrepublik Deutschland.

Postanowienie Trybunału (trzecia izba) z dnia 12 lipca 2012 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Tribunale ordinario di Brescia - Włochy) - Gennaro Currà i in. przeciwko Bundesrepublik Deutschland

(Sprawa C-466/11)(1)

(Odesłanie prejudycjalne - Artykuł 92 ust. 1 regulaminu postępowania - Powództwo wytoczone przez ofiary zbrodni przeciwko państwu członkowskiemu ponoszącemu odpowiedzialność za działania podejmowane przez jego służby zbrojne podczas wojny - Karta praw podstawowych Unii Europejskiej - Oczywisty brak właściwości Trybunału)

(2012/C 303/08)

Język postępowania: włoski

(Dz.U.UE C z dnia 6 października 2012 r.)

Sąd krajowy

Tribunale ordinario di Brescia

Strony w postępowaniu przed sądem krajowym

Strona skarżąca: Gennaro Currà, Nadia Orlandi spadkobiercy Aldo Orlandiego, Renzo Ciro Malago spadkobierca Federico Malago, Ruberto Ezecchia, Camillo Turchetti, Franco Forni, Ilva Morselli spadkobierca Ermenegildo Morselliego, Elisa Ghisolfi i Anna Ghisolfi spadkobierczynie Luci Ghisolfiego, Primo Zelioli, Francesco Perondi, Anna Furgeri spadkobierczyni Agide Furgeriego, Elena Penzani i Gian Luigi Penzani spadkobiercy Carlo Penzaniego, Renato Mortari, Ada Zaccaria spadkobierczyni Sigifredo Zaccarii, Erino Alberti, Gabriella Boccaletti spadkobierczyni Mario Boccalettiego, Rita Boccasanta spadkobierczyni Ernesto Boccasanty, Alberto Borelli, Pierantonio Foresti spadkobierca Franco Forestiego, Irmo Sancassiani, Ennio Mischi spadkobierca Aldo Mischiego, Graziano Broglia spadkobierca Rosolino Broglii, Alba Spinella i Maria Raffaella Spinella spadkobierczynie Vincenzo Rocco Spinelli, Giuseppe Ferri, Alessandra Fontanabona spadkobierczyni Giulio Fontanabony, Luciana, Mariuccia i Giulietta Pedratti spadkobierczynie Carlo Pedrattiego, Raffaele Colucci

Strona pozwana: Bundesrepublik Deutschland

Przy udziale: Repubblica italiana

Przedmiot

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym - Tribunale ordinario di Brescia - Wykładnia art. 3, 4 ust. 3, 6 i 21 TUE a także art. 17, 47 i 52 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej - Zbrodnie przeciwko ludzkości - Powództwo wytoczone przez ofiary zbrodni przeciwko państwu członkowskiemu ponoszącemu odpowiedzialność za działania podejmowane przez jego służby zbrojne podczas wojny - Prawo ofiar do odszkodowania - Dopuszczalność zarzutu przedawnienia tego prawa - Dopuszczalność powołania się przez państwo członkowskie na immunitet jurysdykcyjny

Sentencja

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest oczywiście niewłaściwy, aby rozpatrzyć wniosek o wydanie orzeczenia prejudycjalnego przedstawiony przez Tribunale ordinario di Brescia (Włochy).

______

(1) Dz.U. C 347 z 26.11.2011.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.303.5/1

Rodzaj: Postanowienie
Tytuł: Sprawa C-466/11: Gennaro Curra i inni v. Bundesrepublik Deutschland.
Data aktu: 12/07/2012
Data ogłoszenia: 06/10/2012