Wniosek do Trybunału EFTA z dnia 6 lutego 2012 r. o wydanie opinii doradczej w sprawie HOB-vin ehf. przeciwko państwowemu islandzkiemu przedsiębiorstwu przemysłu alkoholowego i tytoniowego (ÁTVR), złożony przez Héradsdómur Reykjavíkur (sąd rejonowy w Reykjaviku) (Sprawa E-2/12).

Wniosek do Trybunału EFTA z dnia 6 lutego 2012 r. o wydanie opinii doradczej w sprawie HOB-vin ehf. przeciwko państwowemu islandzkiemu przedsiębiorstwu przemysłu alkoholowego i tytoniowego (ÁTVR), złożony przez Héraðsdómur Reykjavíkur (sąd rejonowy w Reykjaviku)

(Sprawa E-2/12)

(2012/C 291/04)

(Dz.U.UE C z dnia 27 września 2012 r.)

W dniu 13 lutego 2012 r. do kancelarii Trybunału EFTA wpłynął wniosek, złożony do Trybunału EFTA na piśmie w dniu 6 lutego 2012 r. przez Héraðsdómur Reykjavíkur (sąd rejonowy w Reykjaviku), o wydanie opinii doradczej w sprawie HOB-vín ehf. przeciwko państwowemu islandzkiemu przedsiębiorstwu przemysłu alkoholowego i tytoniowego (ÁTVR) w odniesieniu do następujących kwestii:

1)
Czy dopuszczenie na mocy przepisów ustawowych lub administracyjnych możliwości odmowy przez przedsiębiorstwo państwowe, które posiada monopol na sprzedaż detaliczną alkoholu na terytorium państwa EOG, przyjęcia do sprzedaży napojów alkoholowych, które są produkowane i wprowadzane na rynek zgodnie z prawem w innym państwie członkowskim, ze względu na to, że opakowanie i etykiety produktów zawierają - poza informacjami odnoszącymi się do produktu, jego procesu wytwarzania lub jego właściwości - pewne informacje nacechowane lub niepowiązane bądź sugerują, że alkohol usprawnia funkcje fizyczne, umysłowe, społeczne lub seksualne, jest niezgodne z art. 11 Porozumienia EOG?
2)
Czy zawarcie przez państwo EFTA w swoich przepisach ustawowych lub administracyjnych wymogu zamieszczenia na opakowaniu napojów alkoholowych wyraźnej informacji o tym, że zawierają one alkohol, oraz zastrzeżenie możliwości odmowy przyjęcia takich produktów do sprzedaży przez przedsiębiorstwo państwowe posiadające monopol, jeżeli opakowanie nie spełnia takiego wymogu, jest niezgodne z art. 11 Porozumienia EOG?
3)
Czy dla odpowiedzi na pytanie pierwsze i drugie istotne jest to, czy przepisy ustawowe lub administracyjne stosuje się jednakowo do produktów krajowych i zagranicznych?
4)
Jeżeli uznaje się, że takie rozwiązanie, które zostało opisane w pytaniu pierwszym lub drugim powyżej, stanowi ograniczenie ilościowe lub środek o skutku równoważnym w rozumieniu art. 11 Porozumienia EOG, to Trybunał EFTA proszony jest o stwierdzenie, czy takie rozwiązanie można mimo wszystko uznać za uzasadnione zważywszy na art. 13 Porozumienia EOG.
5)
Jeżeli uznaje się, że takie rozwiązanie, które zostało opisane w pytaniu pierwszym lub drugim powyżej i które opiera się na przepisach ustawowych lub administracyjnych, jest niezgodne z art. 11 Porozumienia EOG, to Trybunał EFTA proszony jest stwierdzenie, czy jego zdaniem spełnione są przesłanki związane z odpowiedzialnością państwa w zakresie, w jakim Trybunał EFTA bada tę kwestię.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.291.13

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Wniosek do Trybunału EFTA z dnia 6 lutego 2012 r. o wydanie opinii doradczej w sprawie HOB-vin ehf. przeciwko państwowemu islandzkiemu przedsiębiorstwu przemysłu alkoholowego i tytoniowego (ÁTVR), złożony przez Héradsdómur Reykjavíkur (sąd rejonowy w Reykjaviku) (Sprawa E-2/12).
Data aktu: 27/09/2012
Data ogłoszenia: 27/09/2012