Pomoc państwa - Rumunia - Pomoc państwa nr SA33624 (ex 2011/CP) - Preferencyjne stawki za energię elektryczną dla ALRO Slatina S.A. - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

POMOC PAŃSTWA - RUMUNIA

Pomoc państwa nr SA33624 (ex 2011/CP) - Preferencyjne stawki za energię elektryczną dla ALRO Slatina S.A.

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2012/C 268/02)

(Dz.U.UE C z dnia 5 września 2012 r.)

Pismem z dnia 25 kwietnia 2012 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Rumunię o swojej decyzji o wszczęciu postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission Directorate-General for Competition Directorate E State Aid Registry 1049 Bruxelles/Brussel BELGIQUE/BELGIË

Faks: (32-2) 296 12 42

email: stateaidgreffe@ec.europa.eu

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom rumuńskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

PROCEDURY

W styczniu 2011 r. Komisja wszczęła postępowanie wyjaśniające z urzędu w sprawie potencjalnej pomocy państwa związanej z bezpośrednio wynegocjowaną długoterminową umową na dostawy energii elektrycznej między rumuńską elektrownią wodną Hidroelectrica S.A. oraz producentem aluminium ALRO Slatina S.A. Umowę tę podpisano w 2005 r. i zmieniano następnie do 2010 r.

Komisja zwracała się z prośbą o informacje w pismach z dnia 4 marca 2011 r., 16 lutego 2011 r. i 14 kwietnia 2011 r. Rumunia odpowiedziała pismami z dnia 24 marca 2011 r., 16 maja 2011 r. i 6 czerwca 2011 r. Potencjalny beneficjent pomocy państwa, ALRO Slatina S.A., przedłożył uwagi w pismach z dnia 30 września i 9 listopada 2011 r. oraz w emailach z dnia 29 lutego i 8 marca 2012 r.

OPIS ŚRODKA, W ODNIESIENIU DO KTÓREGO KOMISJA WSZCZYNA POSTĘPOWANIE

ALRO Slatina to największy przemysłowy odbiorca energii elektrycznej w Rumunii, a Hidroelectrica to drugi najtańszy producent energii elektrycznej w Rumunii. Hidroelectrica w 80,06 %, za pośrednictwem Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Otoczenia Biznesu, jest własnością państwa rumuńskiego, a w 19,94 % funduszu inwestycyjnego Fondul Proprietatea.

W dniu [...] 2005 r. Hidroelectrica podpisała z ALRO Slatina umowę na roczne dostawy 3 TWh energii elektrycznej "w paśmie ciągłym" (8 760 godzin na rok). Umowa ta pierwotnie miała pozostawać w mocy do dnia [xx.xx.2013 r.]. Umowa dopuszczała okresową indeksację cen. Pierwotny system indeksacji cen, uzgodniony w dniu [xx.xx.2005 r.], zmieniono dwukrotnie, aktem dodatkowym nr 4 z dnia [...] r. oraz aktem dodatkowym nr 17 z dnia [xx.xx.2010 r.]. W dniu 1 stycznia 2007 r., kiedy Rumunia przystąpiła do UE, cenę indeksowano na podstawie wzoru opartego na kosztach własnych produkcji Hidroelectriki, zgodnie z aktem dodatkowym nr 4 z dnia [...] r. Od dnia [xx.xx.2010 r.] cena indeksowana jest na podstawie wzoru opartego o notowania cen aluminium na Londyńskiej Giełdzie Metali, zgodnie z aktem dodatkowym nr 17 z dnia [xx.xx.2010 r.].

OCENA ŚRODKÓW POMOCY

Władze rumuńskie i potencjalny beneficjent pomocy państwa - przedsiębiorstwo ALRO Slatina twierdzą zasadniczo, że umowa z 2005 r. nie wiązała się z udzieleniem pomocy państwa i że kolejne modyfikacje systemu indeksacji cen nie wnosiły znaczących zmian do umowy z 2005 r.

Na podstawie informacji dostarczonych dotychczas przez Rumunię i potencjalnego beneficjenta pomocy państwa, Komisja uważa, że istnieją przesłanki aby sądzić, że umowa z 2005 r. mogła zawierać elementy pomocy państwa w momencie jej zawarcia tj. w dniu [xx.xx.2005 r.] i że modyfikacje systemu indeksacji cen wnosiły znaczące zmiany do umowy z 2005 r., i stanowiły zdarzenie wywołujące obowiązek zgłoszenia nowej pomocy państwa zgodnie z art. 1 lit. b) pkt v) rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 z dnia 22 marca 1999 r. ustanawiającym szczegółowe zasady stosowania art. 93 Traktatu WE (Dz.U. L 83 z 27.3.1999, s. 1).

Potencjalną pomoc przyznaną na podstawie wspomnianych postanowień umowy należy uznać za "nową pomoc", określoną w załączniku V pkt 2.1 Aktu Przystąpienia Rumunii i Bułgarii od dnia 1 stycznia 2007 r. Ta "nowa pomoc" również uznana byłaby za niezgodną z prawem, została bowiem wypłacona z naruszeniem wymogów zgłoszenia oraz zawieszenia określonych w załączniku V, pkt 2.1 akapit drugi Aktu Przystąpienia.

Biorąc pod uwagę, że akcjonariuszem większościowym Hidroelectriki jest państwo, a potencjalna pomoc wiązałaby się z utratą zysków przez Hidroelektrikę, oznaczałaby ona wykorzystanie zasobów państwa. Utrata zysków przez Hidroelectrikę wydaje się także przypisywalna państwu w oparciu o pewne wskaźniki zgodne z orzeczeniem w sprawie Stardust Marine. ALRO Slatina (a być może i inni członkowie grupy ALRO w Rumunii) osiągnęła, jak się wydaje, nienależne korzyści w postaci zaopatrywania w energię elektryczną po cenach niższych niż te, które producent energii elektrycznej nałożyłby w normalnych warunkach rynkowych, w okresie między dniem 1 stycznia 2007 r. a [...] r. oraz od dnia [xx.xx.2010 r.]. W szczególności Hidroelectrica mogłaby osiągnąć wyższe zyski niż te, które osiągnęła w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. na podstawie umowy z 2005 r. i jej późniejszych zmian. Potencjalna nienależna korzyść osiągnięta przez ALRO Slatina S.A. (i być może innych członków tej grupy w Rumunii) jest wybiórcza, o tyle że zyskuje na niej jeden producent aluminium kosztem swoich konkurentów. Środki te mogą także zaburzyć wymianę handlową wewnątrz UE, ponieważ ALRO Slatina S.A. konkuruje z innymi europejskimi producentami i sprzedaje swoje wyroby na rynkach europejskich i światowych.

Potencjalna pomoc będzie prawdopodobnie uznana za niezgodną z Traktatem na mocy mających zastosowanie zasad dotyczących pomocy państwa, na tyle na ile pomoc mająca na celu wyłącznie obniżenie kosztów operacyjnych, które powinny być normalnie pokrywane z budżetu przedsiębiorstwa, jest ogólnie zakazana w UE.

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 wszelka pomoc przyznana bezprawnie może podlegać windykacji od jej beneficjenta.

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.268.21

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Rumunia - Pomoc państwa nr SA33624 (ex 2011/CP) - Preferencyjne stawki za energię elektryczną dla ALRO Slatina S.A. - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 05/09/2012
Data ogłoszenia: 05/09/2012