Pomoc państwa - Niemcy - Pomoc państwa SA.33152 (11/C) - DE - LIP - Pomoc na rzecz Linamar Powertrain GmbH - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 TFUE.

POMOC PAŃSTWA - NIEMCY

Pomoc państwa SA.33152 (11/C) - DE - LIP - Pomoc na rzecz Linamar Powertrain GmbH

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 TFUE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2012/C 20/05)

(Dz.U.UE C z dnia 25 stycznia 2012 r.)

Pismem z dnia 9 listopada 2011 r., zamieszczonym w języku autentycznym na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Niemcy o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 TFUE dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State aid Registry

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks +32 22961242

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom niemieckim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

OPIS ŚRODKA POMOCY I PROJEKTU INWESTYCYJNEGO

Dnia 4 sierpnia 2011 r. władze niemieckie zgłosiły pomoc regionalną dla Linamar Powertrain GmbH (spółki należącej do grupy Linamar) na rzecz projektu inwestycyjnego w Crimmitschau (Saksonia, Niemcy), który jest obszarem objętym pomocą na podstawie art. 107 ust. 3 TFUE. Standardowy pułap pomocy regionalnej dla dużych przedsiębiorstw wynosi w tym wypadku 30 %.

Celem zgłoszonego projektu (w ramach którego prace rozpoczęły się w 2010 r.) jest budowa nowego zakładu produkującego asortyment części do silników pojazdów mechanicznych i układów napędowych (wały rozrządcze, korbowody, koła zamachowe, tylne mechanizmy różnicowe, układy napędowe, głowice i bloki cylindrów), które dostarczane miałyby być do różnych producentów pojazdów na rynku UE. Zakład zlokalizowany jest w pobliżu innego należącego do Linamar zakładu produkującego wały rozrządcze, głowice i bloki cylindrów. W przypadku tego zakładu inwestycje objęte pomocą zostały przeprowadzone między 2007 a 2010 r. Zgłaszany projekt i poprzednie projekty stanowią jednostkowy projekt inwestycyjny zgodnie z pkt. 60 wytycznych w sprawie krajowej pomocy regionalnej (zwanych dalej "wytycznymi")(1).

Kwalifikowalne koszty inwestycyjne zgłoszonego projektu według wartości zdyskontowanej mają wynosić 117,885 mln EUR, a proponowana kwota pomocy według takiej wartości -21,356 mln EUR. Intensywność pomocy w przypadku nowego projektu wyniesie zatem 18,12 %, a pomoc zostanie przyznana na podstawie istniejących programów pomocy regionalnej objętych wyłączeniem(2): XR 6/07, X 167/08 oraz XR 31/07.

Jednakże informacje dostarczone przez władze niemieckie w różnych częściach zgłoszenia i dokumentach towarzyszących dotyczących wydatków kwalifikowalnych i kwot pomocy w odniesieniu do zgłaszanego projektu i wcześniejszych projektów zawierają pewne nieścisłości i sprzeczności. Komisja nie jest w związku z tym w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy proponowana pomoc ogółem na jednostkowy projekt inwestycyjny jest zgodna z obowiązującym pułapem pomocy regionalnej.

Ponadto, z informacji przekazanych przez władze niemieckie wynika, że zdolności osiągnięte w wyniku realizacji projektu inwestycyjnego Linamar w Crimmitschau przewyższać będą o 5 % widoczną konsumpcję niektórych omawianych produktów (wały rozrządcze, korbowody oraz tylne mechanizmy różnicowe) na nierentownych rynkach, gdzie średnia roczna stopa wzrostu była niższa niż średni roczny wzrost PKB w EOG w okresie 5 lat poprzedzających rozpoczęcie inwestycji.

Mające zastosowanie w tym wypadku wytyczne (pkt 68 b)) przewidują, że Komisja otwiera formalne postępowanie wyjaśniające i przystępuje do szczegółowej oceny pomocy, aby stwierdzić, czy jest ona konieczna i proporcjonalna do stworzenia zachęty dla inwestycji oraz czy wynikające z niej korzyści przeważają nad zakłóceniem konkurencji i wpływem na wymianę handlową między państwami członkowskimi. Komisja przeprowadzi szczegółową ocenę tych kwestii na podstawie komunikatu Komisji w sprawie kryteriów dotyczących szczegółowej oceny pomocy regionalnej dla dużych projektów inwestycyjnych(3).

Zainteresowane strony proszone są o przedstawienie uwag na temat przedmiotowego środka pomocy.

TEKST PISMA

grafika

______

(1) Dz.U. C 54 z 4.3.2006, s. 13.

(2) Na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 1628/2006 z dnia 24 października 2006 r. (Dz.U. L 302 z 1.11.2006, s. 29) oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. (Dz.U. L 214 z 9.8.2008, s. 3).

(3) Komunikat Komisji w sprawie kryteriów dotyczących szczegółowej oceny pomocy regionalnej dla dużych projektów inwestycyjnych (Dz.U. C 223 z 16.9.2009, s. 3).

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.20.10

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Niemcy - Pomoc państwa SA.33152 (11/C) - DE - LIP - Pomoc na rzecz Linamar Powertrain GmbH - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 TFUE.
Data aktu: 25/01/2012
Data ogłoszenia: 25/01/2012