Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji przedstawiona na posiedzeniu w związku z projektem decyzji dotyczącej sprawy COMP/M.6101 - UPM/Myllykoski i Rhein Papier) - Sprawozdawca: Cypr.

Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji przedstawiona na posiedzeniu w dniu 1 lipca 2011 r. w związku z projektem decyzji dotyczącej sprawy COMP/M.6101 - UPM/Myllykoski i Rhein Papier)

Sprawozdawca: Cypr

(2012/C 107/02)

(Dz.U.UE C z dnia 13 kwietnia 2012 r.)

1.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że zgłoszona transakcja stanowi koncentrację w rozumieniu rozporządzenia Rady (WE) nr 139/2004 (rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw).
2.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że zgłoszona transakcja ma wymiar unijny w rozumieniu rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.
3.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że do celów dokonania oceny omawianej transakcji definicje właściwych rynków produktowych są następujące:
a)
rynek papieru czasopismowego, obejmujący wszystkie kategorie papieru maszynowo wykańczanego powlekanego w rolkach ("CMR"), papieru maszynowo wykańczanego powlekanego ("MFC") oraz papieru superkalandrowanego ("SC"), w tym odpowiednika papieru SC-B, nie jest natomiast konieczne ustalenie, czy rynek należy w tym przypadku zdefiniować szerzej jako rynek papieru czasopismowego, czy też węziej jako rynek papieru SC (w tym odpowiedników papieru SC-B);
b)
rynek papieru gazetowego, przy czym w tej sprawie nie ma konieczności określenia dokładnej definicji rynku produktowego;
c)
rynek handlu makulaturą, przy czym w tej sprawie nie ma konieczności określenia dokładnej definicji rynku produktowego;
d)
rynek nabywania drewna, przy czym w tej sprawie nie ma konieczności określenia dokładnej definicji rynku produktowego;
e)
rynek produkcji pulpy drzewnej, przy czym w tej sprawie nie ma konieczności określenia dokładnej definicji rynku produktowego;
f)
rynek produkcji i sprzedaży hurtowej energii elektrycznej, przy czym w tej sprawie nie ma konieczności określenia dokładnej definicji rynku produktowego;
g)
rynek produkcji płyt drewnianych, przy czym w tej sprawie nie ma konieczności określenia dokładnej definicji rynku produktowego;
h)
rynek produkcji tarcicy, przy czym w tej sprawie nie ma konieczności określenia dokładnej definicji rynku produktowego.
4.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że do celów oceny przedmiotowego działania, stosowne rynki geograficzne definiuje się następująco:
a)
dla wszystkich rynków papieru czasopismowego i jego potencjalnych segmentów: EOG plus Szwajcaria;
b)
dla wszystkich rynków papieru gazetowego: EOG plus Szwajcaria;
c)
dla wszystkich rynków nabywania makulatury: w tej sprawie nie ma konieczności określenia dokładnej definicji rynku produktowego;
d)
dla wszystkich rynków nabywania drewna: w tej sprawie nie ma konieczności określenia dokładnej definicji rynku produktowego;
e)
dla wszystkich rynków produkcji pulpy drzewnej: w tej sprawie nie ma konieczności określenia dokładnej definicji rynku produktowego;
f)
dla wszystkich rynków produkcji i sprzedaży hurtowej energii elektrycznej: w tej sprawie nie ma konieczności określenia dokładnej definicji rynku produktowego;
g)
dla wszystkich rynków produkcji płyt drewnianych: w tej sprawie nie ma konieczności określenia dokładnej definicji rynku produktowego;
h)
dla wszystkich rynków produkcji tarcicy: w tej sprawie nie ma konieczności określenia dokładnej definicji rynku produktowego.
5.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że proponowana koncentracja nie naruszy znacząco skutecznej konkurencji na rynku wewnętrznym lub znacznej jego części na następujących rynkach:
a)
wszystkich rynkach papieru czasopismowego, niezależnie od dokładnej definicji rynku;
b)
wszystkich rynkach papieru gazetowego;
c)
wszystkich rynkach nabywania makulatury;
d)
wszystkich rynkach nabywania drewna;
e)
wszystkich rynkach produkcji pulpy drzewnej;
f)
wszystkich rynkach produkcji i sprzedaży hurtowej energii elektrycznej;
g)
wszystkich rynkach produkcji płyt drewnianych; h) wszystkich rynkach produkcji tarcicy.
6.
Komitet Doradczy zgadza się ze stanowiskiem Komisji, w myśl którego zgłoszona koncentracja powinna zostać uznana za zgodną z rynkiem wewnętrznym oraz Porozumieniem EOG zgodnie z art. 2 ust. 2 i art. 8 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw oraz art. 57 Porozumienia EOG.
7.
Komitet Doradczy zaleca publikację swojej opinii w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.107.2

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji przedstawiona na posiedzeniu w związku z projektem decyzji dotyczącej sprawy COMP/M.6101 - UPM/Myllykoski i Rhein Papier) - Sprawozdawca: Cypr.
Data aktu: 01/07/2011
Data ogłoszenia: 13/04/2012