Zawiadomienie dla przedsiębiorstw zamierzających w 2012 r. przywozić do lub wywozić z Unii Europejskiej substancje kontrolowane, które zubożają warstwę ozonową, oraz dla przedsiębiorstw zamierzających wystąpić z wnioskiem o kontyngent dla tych substancji przeznaczonych do celów laboratoryjnych i analitycznych na 2012 r.(2011/C 75/05)
(Dz.U.UE C z dnia 9 marca 2011 r.)
1. Niniejsze zawiadomienie jest skierowane do przedsiębiorstw, których dotyczy rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1005/2009 w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową (zwane dalej "rozporządzeniem") i które zamierzają:
a) w 2012 r. przywozić do lub wywozić z Unii Europejskiej substancje wymienione w załączniku I do rozporządzenia, lub
b) wystąpić z wnioskiem o kontyngent dla tych substancji przeznaczonych do celów laboratoryjnych i analitycznych na 2012 r.
2. Dotyczy to następujących grup substancji: Grupa I: CFC 11, 12, 113, 114 lub 115
Grupa II: inne całkowicie fluorowcowane chlorofluorowęglowodory
Grupa III: halon 1211, 1301 lub 2402
Grupa IV: tetrachlorek węgla
Grupa V: 1,1,1-trichloroetan
Grupa VI: bromek metylu
Grupa VII: wodorobromofluorowęglowodory
Grupa VIII: wodorochlorofluorowęglowodory
Grupa IX: bromochlorometan
3. Jakikolwiek przywóz lub wywóz substancji wyłączonych z ogólnego zakazu przywozu lub wywozu wymaga pozwolenia Komisji z wyjątkiem przypadków tranzytu, czasowego składowania, składowania celnego lub procedury wolnego obszaru celnego, o których mowa w rozporządzeniu (WE) nr 450/2008, przez okres nie dłuższy niż 45 dni. Ponadto wszelka produkcja substancji kontrolowanych wymaga uprzedniego zezwolenia.
4. Przywóz w celu swobodnego obrotu w Unii Europejskiej podlega limitom ilościowym wyznaczanym przez Komisję na podstawie zgłoszeń przywozowych dla substancji kontrolowanych o poniższym przeznaczeniu:
a) cele laboratoryjne i analityczne (w zależności od kwot produkcyjnych/kontyngentów przywozowych i ograniczeń ilościowych);
b) zastosowania krytyczne (halony);
c) zastosowania w charakterze substratów;
d) zastosowania w charakterze czynników ułatwiających procesy chemiczne.
5. Kontyngenty na produkcję i przywóz do celów laboratoryjnych i analitycznych będą przyznawane na podstawie art. 10 ust. 6 rozporządzenia. Wniosek o kontyngent przeznaczony do celów laboratoryjnych i analitycznych podlega takiej samej procedurze, którą podano poniżej w odniesieniu do przywozu.
6. Przedsiębiorstwo, które w 2012 r. zamierza dokonywać przywozu lub wywozu substancji kontrolowanych, a nie złożyło wniosku o pozwolenie na przywóz lub pozwolenie na wywóz w latach poprzednich, musi - najpóźniej do dnia 16 maja 2011 r. - powiadomić o tym Komisję, składając formularz rejestracyjny dostępny w Internecie na stronie: http://circa.europa.eu/Public/irc/env/review_2037/library. Po rejestracji przedsiębiorstwa muszą stosować procedurę opisaną w pkt 7.
7. Przedsiębiorstwa zarejestrowane w głównej bazie danych dotyczących substancji zubożających warstwę ozonową jako importer lub eksporter powinny wypełnić i złożyć odpowiednie zgłoszenie dostępne na stronie internetowej głównej bazy danych dotyczących substancji zubożających warstwę ozonową (http://ec.europa.eu/clima/policies/ozone/ods_en.htm).
8. Formularze zgłoszeń będą dostępne w bazie danych dotyczących substancji zubożających warstwę ozonową od dnia 16 maja 2011 r.
9. Komisja uzna za ważne wyłącznie prawidłowo wypełnione formularze zgłoszeń, niezawierające błędów i złożone do dnia 30 czerwca 2011 r.
Przedsiębiorstwom zaleca się jak najszybsze przesłanie zgłoszeń, aby umożliwić wprowadzenie ewentualnych korekt w okresie składania zgłoszeń.
10. Samo złożenie zgłoszenia nie uprawnia do dokonania przywozu lub wywozu, lub produkcji w przypadku substancji kontrolowanych przeznaczonych do celów laboratoryjnych i analitycznych. Przed dokonaniem w 2012 r. przywozu lub wywozu, lub przed wyprodukowaniem przedsiębiorstwa muszą złożyć odpowiednie zgłoszenia i wystąpić o pozwolenie, używając do tego celu formularza wniosku dostępnego w głównej internetowej bazie danych dotyczących substancji zubożających warstwę ozonową.