OGŁOSZENIE O NABORZE CONS/AD/096(2011/C 364 A/01)
(Dz.U.UE C z dnia 14 grudnia 2011 r.)
Informacje ogólne
Jednostka Dyrekcja Generalna K (Rada do Spraw Zagranicznych, Rozszerzenie, Pomoc Humanitarna i Ochrona Ludności)
Lokalizacja Bruksela
Nazwa stanowiska Dyrektor (DGK 2)
Grupa funkcyjna i grupa zaszeregowania AD 14
Wymagane poświadczenie bezpieczeństwa SECRET EU
Termin zgłoszeń: 19 stycznia 2012 r.
O nas
Dyrekcja zatrudnia 30 pracowników i odpowiada za politykę rozszerzeniową, w tym strategie przedakcesyjne, negocjacje akcesyjne z Turcją i Islandią oraz stosunki dwustronne z tymi krajami, działania następcze po podpisaniu traktatu akcesyjnego z Chorwacją, działania następcze po podpisaniu traktatu akcesyjnego z 2003 roku (Cypr) oraz za mechanizm weryfikacji i współpracy z Bułgarią i Rumunią. Ponadto zajmuje się stosunkami ze wszystkimi państwami europejskimi nienależącymi do UE (w tym krajami EOG i EFTA), Rosją i innymi krajami WNP (w tym Azją Środkową) oraz Gruzją, a także europejską polityką sąsiedztwa. W ramach wspierania Rady do Spraw Zagranicznych odpowiada za wspólną politykę zagraniczną i bezpieczeństwa (w tym wspólną politykę bezpieczeństwa i obrony), południowe sąsiedztwo, stosunki z krajami arabskimi, proces pokojowy na Bliskim Wschodzie, Izrael, Iran, nierozprzestrzenianie broni masowego rażenia oraz rozbrojenie. Współpracuje z licznymi grupami roboczymi. Nadzoruje przygotowywanie i realizację działań politycznych i legislacyjnych w Sekretariacie Generalnym Rady i na zewnątrz oraz we współpracy z prezydencją, Komisją, Europejską Służbą Działań Zewnętrznych oraz państwami członkowskimi. Zajmuje się również - w koordynacji z prezydencją (stałą i rotacyjną) - zwoływaniem posiedzeń grup roboczych oraz doradzaniem przewodniczącym, państwom członkowskim i władzom Sekretariatu Generalnego Rady. Odpowiada za przygotowywanie i przekazywanie delegacjom wszystkich dokumentów istotnych dla grup roboczych, Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa, Komitetu Stałych Przedstawicieli (Coreperu) i Rady. Przygotowuje również noty informacyjne dla Coreperu i Rady, a w stosownych przypadkach także dla Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa.
Co proponujemy
Oferujemy eksponowane stanowisko w jednej z najważniejszych instytucji europejskich - kierowanie dyrekcją "Rozszerzenie, Europa (poza UE), Wsparcie dla Rady do Spraw Zagranicznych" w Dyrekcji Generalnej K (Rada do Spraw Zagranicznych, Rozszerzenie, Pomoc Humanitarna i Ochrona Ludności); od wybranego kandydata oczekujemy istotnej pomocy w przygotowywaniu i wykonywaniu działań dyrekcji. Kandydat będzie pracował w bardzo wymagających warunkach politycznych, zajmował się wieloma różnorodnymi dziedzinami, prowadził i motywował wielokulturowy zespół, często będzie miał okazję wykazać się umiejętnością wyznaczania i realizowania celów, podejmowania rozsądnych decyzji oraz sprawnego kierowania personelem. Oprócz tego czeka na niego atrakcyjne wynagrodzenie.
Charakter stanowiska
Dyrektor będzie w Sekretariacie Generalnym Rady zarządzał - z ramienia dyrektora generalnego - dyrekcją K2. Jednostka ta odpowiada za sprawne funkcjonowanie Rady (do Spraw Ogólnych i do Spraw Zagranicznych) oraz Rady Europejskiej i dba o następujące dziedziny(1): rozszerzenie, Europa (poza UE), wsparcie dla Rady do Spraw Zagranicznych.
Z uwagi na charakter jednostki dyrektor będzie także służyć ścisłą współpracą i wsparciem Wysokiemu Przedstawicielowi Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa oraz Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych.
Zadania
Wymagane kompetencje
Warunki przyjęcia zgłoszenia
Kandydaci muszą spełniać następujące warunki:
W momencie ubiegania się o stanowisko kandydaci muszą spełniać wszystkie te warunki.
Procedura wyboru
Procedura wyboru będzie przebiegać zgodnie z art. 29 ust. 2 regulaminu pracowniczego urzędników Unii Europejskiej(2). Organowi powołującemu będzie pomagać w wyborze specjalnie utworzona komisja selekcyjna. Będzie ona mieć za zadanie sporządzić listę najlepszych kandydatów. Komisja ta najpierw zapozna się z kwalifikacjami i doświadczeniem kandydatów, a następnie zaprosi wybranych kandydatów na rozmowę kwalifikacyjną.
Zgłoszenia
Zgłoszenia należy przesłać pocztą (najlepiej listem poleconym) na adres: Recruitment Service, General Secretariat of the Council of the European Union, Rue de la Loi/Wetstraat 175, 1048 Bruxelles/Brussel, BELGIQUE/BELGIE. Termin podany jest w ogłoszeniu. Decyduje data stempla pocztowego.
Rozpatrywane będą tylko kompletne zgłoszenia, zawierające:
Przesłane dokumenty nie podlegają zwrotowi.
Uwaga
Osoba, która zajmie ogłoszone stanowisko, będzie musiała posiadać poświadczenie bezpieczeństwa osobowego umożliwiające dostęp do dokumentów niejawnych (do poziomu SECRET UE). Posiadanie przez kandydatów takiego poświadczenia będzie dodatkowym atutem. Jeżeli kandydaci takiego poświadczenia nie posiadają, ich zgłoszenie zostanie potraktowane jako wyrażenie zgody na poddanie się - w razie wygrania konkursu - postępowaniu sprawdzającemu w myśl decyzji Rady 2011/292/UE(3).
Ponowna ocena zgłoszeń
Procedurę występowania o rewizję decyzji, procedurę odwoławczą oraz procedurę wnoszenia skarg do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich przedstawiono w załączniku 1 do niniejszego ogłoszenia.
Ochrona danych
Zasady przetwarzania danych osobowych w związku z procedurą wyboru przedstawiono w załączniku 2 do niniejszego ogłoszenia.
Równość szans
Instytucje europejskie prowadzą politykę równych szans i przyjmują zgłoszenia bez względu na płeć kandydatów, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, opinie polityczne lub inne, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek ani orientację seksualną.
Z uwagi na niską reprezentację kobiet wśród kadry kierowniczej wyższego szczebla Sekretariat Generalny Rady szczególnie chętnie przyjmie zgłoszenia kobiet.
______(1) Lista ta odzwierciedla obecną organizacje prac - dyrekcje generalne lub obszary ich działań mogą w przyszłości się zmienić.
(2) Regulamin pracowniczy urzędników i warunki zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej są określone w rozporządzeniu Rady (EWG, Euratom, EWWiS) nr 259/68 (Dz.U. L 56 z 4.3.1968, s. 1).
(3) Dz.U. L 141 z 27.5.201 l,s. 17.