Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawie COMP/34.250 - Norway Post/Privpak.

Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawie COMP/34.250 - Norway Post/Privpak

(2011/C 285/12)

(Dz.U.UE C z dnia 29 września 2011 r.)

Projekt decyzji w niniejszej sprawie stwarza podstawy do następujących uwag.

Pisemne zgłoszenie zastrzeżeń

Postępowanie w niniejszej sprawie wszczęto po tym, jak przedsiębiorstwo Privpak złożyło do Urzędu skargę w dniu 24 czerwca 2002 r. Ponieważ do tego czasu postępowanie administracyjne było prowadzone w języku angielskim, w dniu 17 grudnia 2008 r. Urząd wystosował do Norway Post pisemne zgłoszenie zastrzeżeń w języku angielskim. Urząd przyjął wstępne wnioski, że praktyki przedsiębiorstwa dotyczące umów o wyłączność z NorgesGruppen/Shell, Coop i ICA naruszyły przepisy art. 54 Porozumienia EOG.

Pismem z dnia 23 grudnia 2008 r. przedsiębiorstwo Norway Post zwróciło się o udostępnienie mu tłumaczenia pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń w języku norweskim, a także o dalsze prowadzenie sprawy w języku norweskim. W dniu 6 lutego 2009 r. Urząd przekazał przedsiębiorstwu Norway Post tłumaczenie pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń w języku norweskim. Ponadto Urząd przedłużył termin na udzielenie odpowiedzi na to zgłoszenie do dnia 6 kwietnia 2009 r., który to termin był początkowo ustalony na dzień 1 marca 2009 r.

W dniu 6 kwietnia 2009 r. przedsiębiorstwo Norway Post udzieliło odpowiedzi na pisemne zgłoszenie zastrzeżeń, w której odrzuciło ustalenia Urzędu zawarte w pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń.

Dostęp do akt

Do pisma Urzędu z dnia 17 grudnia 2008 r., w którym przekazano angielską wersję pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń, załączono dwie płyty CD zawierające elektroniczne kopie wszystkich dokumentów w przedmiotowej sprawie (wewnętrzny COMP/34.250) znajdujących się w aktach Urzędu, z wyłączeniem tajemnic handlowych i innych informacji poufnych.

Oprócz wspomnianego dostępu do akt zgodnie z art. 15 rozdziału III protokołu 4 porozumienia o nadzorze i Trybunale, przedsiębiorstwo Norway Post zwróciło się o dostęp do korespondencji między przedsiębiorstwem Privpak a Urzędem po wystosowaniu pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń. Przedsiębiorstwo Privpak sprzeciwiło się ujawnieniu tych dokumentów. Po wymianie korespondencji z dyrekcją ds. konkurencji i pomocy państwa przedsiębiorstwo Privpak pismem z dnia 18 maja 2009 r. skierowanym do urzędnika zatwierdzającego podniosło kwestię ujawnienia informacji. W dniu 4 czerwca 2009 r. podjąłem decyzję, że przedmiotowe dokumenty nie są poufne, w związku z czym odrzuciłem wniosek przedsiębiorstwa Privpak. W dniu 15 czerwca 2009 r., po wygaśnięciu terminu na wniesienie przez Privpak sprawy do Trybunału EFTA, dokumenty te zostały przekazane przedsiębiorstwu Norway Post.

W swojej odpowiedzi na pisemne zgłoszenie zastrzeżeń ani podczas spotkania wyjaśniającego przedsiębiorstwo Norway Post nie kwestionowało faktu, iż Urząd zachował jego prawo do złożenia wyjaśnień.

Spotkanie wyjaśniające

W odpowiedzi na pisemne zgłoszenie zastrzeżeń przedsiębiorstwo Norway Post zwróciło się o przeprowadzenie spotkania wyjaśniającego. Spotkanie to odbyło się w dniu 16 czerwca 2009 r. w Brukseli i uczestniczyli w nim przedstawiciele przedsiębiorstw Norway Post i Privpak. Spotkanie było prowadzone w języku norweskim wraz z tłumaczeniem symultanicznym na język angielski, z wyjątkiem moich krótkich wtrąceń i krótkiego oświadczenia ze strony przedsiębiorstwa Privpak w języku angielskim wraz z symultanicznym tłumaczeniem na język norweski.

Projekt decyzji

W projekcie decyzji Urząd stwierdza, że przedsiębiorstwo Norway Post dokonało jednolitego i ciągłego naruszenia art. 54 Porozumienia EOG w dniach od 20 września 2000 r. do 31 marca 2006 r. na rynku usług doręczania przesyłek od klientów biznesowych do klientów indywidualnych z odbiorem w punkcie odbioru na terytorium Norwegii, poprzez stosowanie strategii wyłączności oraz uprzywilejowanego traktowania podczas tworzenia i prowadzenia sieci punktów Post-in-Shop. Ustalenia te są zgodne ze wstępnymi ustaleniami Urzędu dotyczącymi nieuczciwych praktyk opisanych w pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń, z wyjątkiem tego, że w zgłoszeniu stwierdzono, iż naruszenie rozpoczęło się wcześniej, tj. w dniu 30 maja 2000 r.

Uważam, że niniejszy projekt decyzji obejmuje jedynie zastrzeżenia, w odniesieniu do których przedsiębiorstwu Norway Post zapewniono możliwość wyrażenia własnej opinii.

Podsumowanie

W związku z powyższym stwierdzam, że w niniejszej sprawie zachowane zostało prawo Norway Post do złożenia wyjaśnień.

Bruksela dnia 24 czerwca 2010 r.

Urzędnik przeprowadzający spotkanie wyjaśniające w sprawie COMP/34.250 - Norway Post/Privpak
Ólafur Jóhannes EINARSSON

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2011.285.18

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawie COMP/34.250 - Norway Post/Privpak.
Data aktu: 24/06/2010
Data ogłoszenia: 29/09/2011