Pomoc państwa - Grecja - Pomoc państwa SA.32544 (11/C) (ex N/11) - restrukturyzacja kolei greckich - Trainose SA - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

POMOC PAŃSTWA - GRECJA

Pomoc państwa SA.32544 (11/C) (ex N/11) - restrukturyzacja kolei greckich - Trainose SA Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2011/C 272/04)

(Dz.U.UE C z dnia 15 września 2011 r.)

Pismem z dnia 13 lipca 2011 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Grecję o swojej decyzji o wszczęciu postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State aid Greffe

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks +32 22961242

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom Grecji. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

I. PROCEDURA

Dnia 9 lutego 2011 r. Grecja zgłosiła szereg środków na rzecz greckiego przedsiębiorstwa kolejowego Trainose SA. Komisja zwróciła się o dodatkowe informacje w piśmie z dnia 5 kwietnia 2011 r., na które władze greckie odpowiedziały dnia 6 maja 2011 r.

II. OPIS

Beneficjentem omawianych środków jest przedsiębiorstwo Trainose SA, grecki dostawca usług kolejowych. Spółka ta prowadzi działalność w zakresie krajowego i międzynarodowego transportu pasażerskiego oraz towarowego. Przedsiębiorstwo Trainose SA od kilku lat zmaga się z problemami finansowymi.

Grecja boryka się obecnie z poważnymi zakłóceniami makroekonomicznymi, które próbuje zwalczać z pomocą finansową ze strony UE, pod nadzorem Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Powyższe instytucje międzynarodowe wraz z Grecją przygotowują makroekonomiczny program naprawczy, którego szczegóły określają tak zwane protokoły ustaleń. Udzielenie pomocy finansowej dla Grecji jest uzależnione od spełniania przez nią kryteriów ilościowych oraz przestrzegania zobowiązań podjętych w protokołach ustaleń. W związku z tym Grecja zobowiązała się między innymi do pełnego wdrożenia planu naprawczego spółki Trainose oraz do prywatyzacji tego przedsiębiorstwa do końca 2011 r.

Grecja opracowała zatem plan restrukturyzacji spółki Trainose, którego celem jest przywrócenie jej długoterminowej rentowności. Jako główne problemy przedsiębiorstwa wskazano zbyt dużą liczbę pracowników oraz wygórowane koszty operacyjne. Proponowane środki restrukturyzacyjne obejmują znaczne obniżenie wydatków na wynagrodzenia, wprowadzenie rekompensat z tytułu obowiązku świadczenia usług publicznych dla szeregu połączeń znajdujących się poniżej pułapu wyznaczonego przez trojkę (50 mln EUR rocznie do 2013 r.), zawieszenie eksploatacji szeregu połączeń i wzrost cen usług dla klientów, jak również optymalizację działalności.

W celu wsparcia wdrażania planu restrukturyzacji przewidziano szereg środków na rzecz Trainose: (i) umorzenie długów; (ii) przeniesienie aktywów; (iii) przeniesienie pracowników do innych pracodawców z sektora publicznego; (iv) podwyższenie kapitału; (v) rekompensatę z tytułu obowiązku świadczenia usług publicznych przez spółkę oraz (vi) umowy o poziomie świadczonych usług między Trainose a OSE SA, przedsiębiorstwem zarządzającym infrastrukturą. Powyższe środki, których wartość wynosi około 1,2 mld EUR, zostały zgłoszone Komisji.

Grecja utrzymuje, że zgłoszone środki nie stanowią pomocy państwa lub co najwyżej stanowią pomoc państwa bezpośrednio zgodną z rynkiem wewnętrznym na podstawie art. 107 ust. 3 TFUE lub na podstawie wytycznych w sprawie ratowania i restrukturyzacji.

III. OCENA

W świetle dostarczonych informacji, na obecnym etapie postępowania wątpliwe jest, czy przedstawione środki można zakwalifikować jako nieprzynoszące, przynajmniej częściowo, nienależnej korzyści spółce Trainose. Zgłoszone środki mogą zatem obejmować pomoc państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE.

Należy zatem również zbadać, czy proponowane środki mogą być zgodne z traktatem na mocy odnośnych przepisów dotyczących pomocy państwa.

Ze względu na fakt, że środki proponowane są w związku z planem restrukturyzacji, Komisja musi ocenić ich ewentualną zgodność z art. 107 ust. 3 lit. c) TFUE oraz z wytycznymi w sprawie ratowania i restrukturyzacji. Jeśli proponowane środki zostałyby zakwalifikowane jako stanowiące pomoc państwa, na tym etapie postępowania wątpliwe jest, czy mogłyby być one uznane za zgodne z rynkiem wewnętrznym jako pomoc na restrukturyzację, ponieważ wydaje się, iż nie spełniono wszystkich wymagań zawartych w wytycznych w sprawie ratowania i restrukturyzacji.

Co się tyczy środków dotyczących rekompensat z tytułu obowiązku świadczenia usług publicznych, ich zgodność z traktatem można ewentualnie oceniać na podstawie rozporządzenia w sprawie zobowiązań z tytułu świadczenia usług publicznych 1370/2007/WE, potwierdzając jednocześnie, że są one nierozerwalnie związane z planem restrukturyzacji. Na obecnym etapie postępowania, na podstawie informacji przekazanych do tej pory przez Grecję, nie ma możliwości stwierdzenia, czy spełnione zostały warunki określone w powyższym rozporządzeniu.

Należy ponadto sprawdzić, czy szczególne trudności, z którymi zmaga się obecnie grecka gospodarka, uzasadniałyby ocenę proponowanych środków na mocy art. 107 ust. 3 lit. b) TFUE.

IV. WNIOSEK

W świetle powyższych ustaleń Komisja zdecydowała się wszcząć w odniesieniu do opisanych środków formalne postępowanie wyjaśniające przewidziane w art. 108 ust. 2 TFUE.

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2011.272.7

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Grecja - Pomoc państwa SA.32544 (11/C) (ex N/11) - restrukturyzacja kolei greckich - Trainose SA - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 15/09/2011
Data ogłoszenia: 15/09/2011