Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/19/10 - Działanie 4.1 - Wsparcie dla organizacji aktywnych w dziedzinie młodzieży na szczeblu europejskim.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA/19/10

Działanie 4.1 - Wsparcie dla organizacji aktywnych w dziedzinie młodzieży na szczeblu europejskim

(2010/C 220/08)

(Dz.U.UE C z dnia 14 sierpnia 2010 r.)

1. Cel

Celem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest udzielenie strukturalnego wsparcia, zwanego dalej dotacjami operacyjnymi, organizacjom aktywnym na szczeblu europejskim w dziedzinie młodzieży i realizujących cele w ogólnym interesie europejskim odnoszące się do celów programu "Młodzież w działaniu".

Działania powinny w szczególności przyczyniać się do aktywnego uczestnictwa młodych obywateli w życiu publicznym i w społeczeństwie, jak również do opracowania i realizowania działań w ramach europejskiej współpracy na rzecz młodzieży w szerokim tego słowa znaczeniu. Organizacje muszą prowadzić działalność na rzecz młodzieży lub mieć szersze spektrum działania, lecz zawierać sekcję działającą na rzecz młodzieży.

Dotacja jest przyznawana z poszanowaniem niezależności organizacji w zakresie doboru jej członków oraz autonomii w sferze szczegółowego określenia jej działalności.

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków służy wyłonieniu organizacji, z którymi zostaną zawarte umowy o roczne dotacje operacyjne rozpoczynające się w 2011 r.

Przewidziano dwa rodzaje umów:

– partnerskie umowy ramowe: organizacje, które pragną nawiązać długookresową współpracę z Agencją, składają wniosek o trzyletnią partnerską umowę ramową,

– roczne dotacje operacyjne: organizacje, które nie chcą zaciągać długoterminowych zobowiązań w ramach umowy partnerskiej, mogą ubiegać się o roczną dotację operacyjną.

Dana organizacja może złożyć tylko jeden wniosek.

2. Kwalifikujący się kandydaci

2.1. Kwalifikujące się organizacje

Mogą to być:

1) Europejskie organizacje pozarządowe:

a) europejskie organizacje patronackie mające oddziały w co najmniej 8 lub 12 kwalifikujących się krajach,

b) formalne sieci europejskie mające formalne, statutowe organizacje członkowskie w co najmniej 8 lub 12 kwalifikujących się krajach.

2) Nieformalne sieci europejskie - składające się z niezależnych od siebie organizacji i aktywne w co najmniej 8 lub 12 kwalifikujących się krajach.

Aby kwalifikować się do otrzymania dotacji operacyjnej, organizacja musi spełniać następujące wymagania:

– być organizacją pozarządową,

– być organizacją nienastawioną na osiąganie zysków,

– być organizacją prowadzącą działalność na rzecz młodzieży lub organizacją o szerszych celach, ale z sekcją działającą na rzecz młodzieży,

– włączać młodzież w kierowanie działaniami podejmowanymi w ich interesie,

– mieć wśród swojego personelu przynajmniej jednego stałego pracownika (pracującego za wynagrodzeniem lub bez wynagrodzenia); wyjątek stanowią organizacje, które nie korzystały do tej pory z dotacji w ramach tego działania i planują zatrudnienie stałego pracownika w razie przyznania dotacji.

Ponadto w przypadku partnerskich umów ramowych:

– w dniu składania wniosków organizacja jest zarejestrowana od co najmniej 4 lat w kwalifikującym się kraju (wnioskodawcy muszą przedstawić kopię dokumentów statutowych oraz oficjalne zaświadczenie o rejestracji),

– mieć oddziały/organizacje członkowskie lub organizacje aktywne w co najmniej 12 kwalifikujących się krajach.

W przypadku umów rocznych:

– w dniu składania wniosków organizacja jest zarejestrowana od co najmniej roku w kwalifikującym się kraju (wnioskodawcy muszą przedstawić kopię dokumentów statutowych oraz oficjalne zaświadczenie o rejestracji),

– mieć oddziały/organizacje członkowskie lub organizacje aktywne w co najmniej 8 kwalifikujących się krajach.

2.2. Kwalifikujące się kraje

Kwalifikują się organizacje posiadające siedzibę w jednym z następujących krajów:

– państwa członkowskie Unii Europejskiej,

– kraje Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG): Islandia, Liechtenstein, Norwegia,

– kraje kandydujące do członkostwa w Unii Europejskiej i korzystające ze strategii przedakcesyjnej: Chorwacja, Turcja,

– kraje Bałkanów Zachodnich: Albania, Bośnia i Hercegowina, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, Kosowo (w ramach rezolucji ONZ SC 1244/1999), Czarnogóra, Serbia,

– następujące kraje Europy Wschodniej: Białoruś, Mołdawia, Federacja Rosyjska, Ukraina,

– Szwajcaria.

3. Kwalikujące się działania

Organizacje muszą ująć w swoich rocznych programach prac szereg działań zgodnych z zasadami działalności Unii Europejskiej w dziedzinie młodzieży.

Do działań przyczyniających się do zwiększenia i poprawy skuteczności działalności Unii Europejskiej zaliczają się:

– grupa 1: reprezentowanie opinii i interesów młodzieży z uwzględnieniem zróżnicowania na płaszczyźnie europejskiej,

– grupa 2: wymiana młodzieży i wolontariat,

– grupa 3: kształcenie pozaformalne i nieformalne oraz programy działań ukierunkowane na młodzież,

– grupa 4: promowanie międzykulturowej edukacji i zrozumienia,

– grupa 5: debaty poświęcone sprawom europejskim, polityka UE lub polityka poświęcona sprawom

młodzieży,

– grupa 6: rozpowszechnianie informacji o działalności Unii Europejskiej,

– grupa 7: działania promujące zaangażowanie i inicjatywę młodzieży.

4. Kryteria przyznawania dotacji

Kwalifikujące się wnioski zostaną ocenione w oparciu o następujące kryteria:

– zgodność z celami i priorytetami programu "Młodzież w działaniu" i zaproszenia do składania wniosków (30 %),

– jakość projektu i ujęte w nim metody pracy (50 %),

– profil i liczba uczestników oraz liczba krajów biorących udział w projekcie (20 %).

5. Budżet

Całkowity budżet przyznany na współfinansowanie funkcjonowania organów działających na rzecz młodzieży na szczeblu europejskim w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków szacuje się na 3.580.000 EUR. Około 80 % budżetu zostanie przeznaczone na umowy partnerskie, a 20 % - na umowy roczne.

Pomoc finansowa Komisji nie może przekroczyć 80 % planowanych wstępnie wydatków (w przypadku wnioskodawców stosujących sposób obliczania dotacji na podstawie budżetu: odnosi się to do 80 % kwalifikujących się kosztów, w sprawie opisu metod obliczania dotacji zob. pkt 9.5).

Najwyższa kwota dotacji wspólnotowej dla każdej organizacji wynosi 35.000 EUR w przypadku umów rocznych oraz 50.000 EUR na rok w przypadku partnerskich umów ramowych.

Agencja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych środków.

6. Składanie wniosków

Wnioski o dotację należy składać w jednym z języków urzędowych na elektronicznym formularzu opracowanym specjalnie w tym celu.

Formularze można pobrać z następującej strony internetowej: http://eacea.ec.europa.eu/youth/index_en.htm

Należycie wypełniony formularz elektroniczny należy złożyć do dnia 15 października 2010 r.

Oryginał wniosku na papierze, podpisany przez osobę upoważnioną do zaciągania prawnie wiążących zobowiązań w imieniu organizacji składającej wniosek, należy także przesłać do dnia 15 października 2010 r. na następujący adres:

Education, Audiovisual and Culture Executive Agency

Youth Unit (P6) - Grant application - Action 4.1 - 2011

Avenue du Bourget 1

BOUR 4/29

1140 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

– pocztą (decyduje data stempla pocztowego),

– przesyłką kurierską (decyduje data przekazania wniosku firmie kurierskiej, która dostarczy go Agencji Wykonawczej).

Wnioski wysłane faksem lub pocztą elektroniczną nie będą przyjmowane.

7. Informacje dodatkowe

Wnioski muszą odpowiadać warunkom zawartym w wytycznych dotyczących składania wniosków - zaproszenie do składania wniosków EACEA/19/10. Wnioski należy złożyć na formularzu przeznaczonym do tego celu wraz ze stosownymi załącznikami. Dokumenty te są dostępne pod następującym adresem internetowym:

http://eacea.ec.europa.eu/youth/index_en.htm

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024