Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych 1

(2009/C 162/09)

(Dz.U.UE C z dnia 15 lipca 2009 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006. Oświadczenia o sprzeciwie muszą wpłynąć do Komisji w terminie sześciu miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

"ACEITE CAMPO DE MONTIEL"

NR WE: ES-PDO-0005-0590-30.01.2007

CHNP (X) CHOG ()

1. Nazwa:

"Aceite Campo de Montiel"

2. Państwo członkowskie lub kraj trzeci:

Hiszpania

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego:

3.1. Rodzaj produktu (według klasyfikacji określonej w załączniku II):

Klasa 1.5. Oleje i tłuszcze

3.2. Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1:

Ekstra oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia produkowana jest z owocu drzewa oliwnego odmian Cornicabra, Picual, Manzanilla, Arbequina oraz Local z zastosowaniem procesów mechanicznych lub innych środków fizycznych, które nie powodują zmiany właściwości oliwy, co umożliwia zachowanie smaku, zapachu i cech jakościowych owocu, z którego jest uzyskiwana.

Kwasowość: maksymalnie 0,5o

Liczba nadtlenkowa: maksymalnie 15

Absorpcja ultrafioletu: K 270: maksymalnie 0,20

K 232: maksymalnie 2,50

Łączna wartość wilgotności i zanieczyszczeń ≤ 0,1 %

Ocena organoleptyczna:

– Mediana błędów Md = 0

– Mediana owocowości Mf ≥ 2,5

Cechy jakościowe oliwy Campo de Montiel wynikają z naturalnego połączenia odmian większościowych Cornicambra i Picual, które nadają jej posmak goryczy i ostrości. Te pożądane atrybuty oliwy w oliwek są tu obecne w dużym stopniu - ich wartość wynosi, w zależności od oceny organoleptycznej, między 3 i 6 (gorycz) i między 3,4 i 6,3 (ostrość). W mniejszym stopniu obecny jest posmak jabłkowy i migdałowy charakterystyczny dla pozostałych odmian.

3.3. Surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych):

-

3.4. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego):

-

3.5. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na określonym obszarze geograficznym:

-

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itd.:

Rozlewanie wytłoczonej oliwy odbywa się na określonym obszarze geograficznym.

Dzięki temu możliwe jest zachowanie cech jakościowych produktu oraz sprawowanie przez organy kontrolne ścisłej kontroli nad produkcją. Umożliwia to również zagwarantowanie, że końcowy etap produkcji należy do producentów miejscowych oraz do miejscowych zorganizowanych struktur rolniczych, które najlepiej znają reakcję produkowanych przez nich odmian oliwy na proces rozlewania. Znają oni również wymogi co do czasu i sposobu dekantacji, stosowania filtrów, ziemi okrzemkowej i celulozy. Orientują się oni także w kwestii temperatury rozlewania oraz reakcji oliwy na niskie temperatury i na okres przechowywania. Pozwala to zagwarantować jakość i identyfikowalność oliwy.

Zakład przeprowadzający rozlewanie musi dysponować systemami, które umożliwiają oddzielne rozlewanie oliwy objętej chronioną nazwą pochodzenia i innego rodzaju oliwy.

Jednocześnie musi on dysponować homologowanymi systemami dokonywania pomiarów dotyczących oliwy.

Rozlewanie odbywa się przy użyciu pojemników o jednakowej objętości mniejszej lub równej 5 litrom z następujących materiałów: szkło, plastik, politereftalan etylenu, metal, porcelana i glina.

3.7. Szczegółowe zasady dotyczące oznakowania:

Do zasad oznakowania należy, oprócz podania informacji o nazwie handlowej produktu, umieszczenie logo z informacją o nazwie pochodzenia "Aceite Campo de Montiel" oraz ewentualnie znaku zgodności z wymogami odnośnego organu certyfikacji podlegającego organowi kontroli.

Pojemniki przeznaczone do wprowadzania oliwy do obrotu muszą być zaopatrzone w banderolę, etykiety lub numerowane etykiety dodatkowe emitowane przez stowarzyszenie, które są przyznawane i kontrolowane przez organ kontroli, tak by uniemożliwić ich ponowne wykorzystanie.

Etykiety muszą być zgodne z ogólnymi przepisami dotyczącymi oznakowania.

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego:

Na obszar produkcji, wytwarzania i rozlewania podlegający ochronie oznaczenia geograficznego składają się następujące gminy prowincji Ciudad Real: San Carlos del Valle, Membrilla, Santa Cruz de Mudela, La Solana, Valdepeñas, Almuradiel, Viso del Marqués, San Lorenzo de Calatrava, Albaladejo, Alcubillas, Alhambra, Almedina, Carrizosa, Castellar de Santiago, Cózar, Fuenllana, Montiel, Puebla del Príncipe, Santa Cruz de los Cáñamos, Terrinches, Torre de Juan Abad, Torrenueva, Villahermosa, Villamanrique, Villanueva de la Fuente oraz Villanueva de los Infantes.

5. Związek z obszarem geograficznym:

5.1. Specyfikacja obszaru geograficznego:

Campo de Montiel to płaskowyż o podłożu wapniowym i o powierzchni ponad 7.000 km2, leżący się na średniej wysokości 850 m. Jest on regionem jednolitym pod względem ukształtowania terenu, odznaczającym się pewnymi szczególnymi cechami w porównaniu do sąsiednich regionów. Przeważa tu działalność rolnicza.

Cechami charakterystycznymi tutejszych gleb jest, między innymi, znaczna obecność gleb brązowych i rdzawych oraz brązowych i wapiennych o wysokiej zawartości węglanów wapnia i dużej czystości.

Klimat tego regionu ma cechy skrajne, takie jak duża różnica między temperaturami surowej i długiej zimy i ciepłego lata, wiele godzin usłonecznienia, duże natężenie światła i nieduża wielkość opadów.

5.2. Specyfikacja produktu:

Oliwa z oliwek "Campo de Montiel" posiada następujące właściwości:

– wysoka zawartość kwasów tłuszczowych z oliwek oraz wysoka wydajność owoców;

– wysoki odsetek kwasów oleinowych i polifenoli o właściwościach przeciwutleniających, które zapewniają oliwom stabilność chroniącą je przed zjełczeniem i utlenieniem;

– gorycz i ostrość, pożądane atrybuty oliwy w oliwek, obecne są w dużym stopniu - ich wartość wynosi, w zależności od oceny organoleptycznej, między 3 i 6 (gorycz) i między 3,4 i 6,3 (ostrość).

5.3. Związek przyczynowy zachodzący pomiędzy charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku CHNP) lub szczególnymi cechami jakościowymi, renomą lub innymi właściwościami produktu (w przypadku CHOG):

Warunki glebowo-klimatyczne mają znaczny wpływ na techniki oraz rodzaj upraw regionu i w dużym stopniu określają jakość i właściwości otrzymywanych produktów, głównie oliwek i oliwy z oliwek.

Wspomniane warunki glebowo-klimatyczne nadają odmianom ekstra oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia wytwarzanej w Campo de Montiel specyficzne cechy jakościowe, o którym mowa w pkt 5.2 niniejszego dokumentu.

Odesłanie do publikacji specyfikacji:

http://docm.jccm.es/portaldocm/descargarArchivo.do?ruta=2009/12/01/pdf/2009_17997.pdf&tipo=rutaDocm

1 Ogłoszenie zmienione przez sprostowanie z dnia 22 kwietnia 2010 r. (Dz.U.UE.C.10.103.23).

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2009.162.17

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 15/07/2009
Data ogłoszenia: 15/07/2009