Inicjatywa Królestwa Niderlandów zmierzająca do przyjęcia decyzji Rady zmieniającej decyzję Rady z dnia 28 listopada 2002 r. ustanawiającą europejską sieć ochrony osób publicznych.

Inicjatywa Królestwa Niderlandów zmierzająca do przyjęcia decyzji Rady zmieniającej decyzję Rady z dnia 28 listopada 2002 r. ustanawiającą europejską sieć ochrony osób publicznych

(2008/C 330/03)

(Dz.U.UE C z dnia 30 grudnia 2008 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 30 ust. 1 lit. a) i c) oraz art. 34 ust. 2 lit. c),

uwzględniając inicjatywę Królestwa Niderlandów(1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Istnieje potrzeba lepszej ochrony osób niebędących urzędnikami, które są zagrożone ze względu na ich głos w debacie publicznej lub wpływ na nią. Nie można wykluczyć możliwości zamachów i ataków na te osoby.

(2) Ochrona osób publicznych należy do obowiązków przyjmującego państwa członkowskiego. Środki ochronne przyjmującego państwa członkowskiego oparte są wyłącznie na przepisach prawnych obowiązujących w danym państwie członkowskim i odpowiednich umowach międzynarodowych.

(3) Europejska sieć ochrony osób publicznych, ustanowiona w roku 2002, mogłaby przyczynić się do lepszej ochrony jako oficjalny kanał komunikacji i konsultacji między organami krajowymi.

(4) Należy zatem zmienić decyzję Rady 2002/956/WSiSW z dnia 28 listopada 2002 r. ustanawiającą europejską sieć ochrony osób publicznych(3) tak, aby obejmowała ona również osoby niebędące urzędnikami, które są zagrożone ze względu na ich głos w debacie publicznej lub wpływ na nią,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

W decyzji 2002/956/WSiSW wprowadza się następujące zmiany:

1) art. 2 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 2

Na użytek niniejszej decyzji określenie »osoba publiczna« oznacza każdą osobę pełniącą funkcję publiczną lub nie, która jest zagrożona ze względu na swój głos w dyskusji publicznej lub wpływ na nią i która - zdaniem danego państwa członkowskiego - wymaga ochrony i której przyznaje się ochronę, zgodnie z przepisami krajowymi państwa członkowskiego lub na podstawie przepisów organizacji lub instytucji o charakterze międzynarodowym lub ponadnarodowym.";

2) w art. 4 dodaje się następującą literę:

"f) sprzyjanie kontaktom między odnośnymi organami państw członkowskich odpowiedzialnymi za przyznawanie ochrony; kontakty odbywają się za pośrednictwem punktów kontaktowych lub bezpośrednio między danymi służbami, zgodnie z informacjami pochodzącymi z punktów kontaktowych, i dotyczą stosowania ochrony w przypadkach, w których osobom publicznym należy zapewnić ochronę w dwu państwach członkowskich lub większej ich liczbie."

Artykuł  2

Niniejsza decyzja staje się skuteczna dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, ...

W imieniu Rady
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C...

(2) Dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym.

(3) Dz.U. L 333 z 10.12.2002, s. 1.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.330.2

Rodzaj: Akt przygotowawczy
Tytuł: Inicjatywa Królestwa Niderlandów zmierzająca do przyjęcia decyzji Rady zmieniającej decyzję Rady z dnia 28 listopada 2002 r. ustanawiającą europejską sieć ochrony osób publicznych.
Data aktu: 30/12/2008
Data ogłoszenia: 30/12/2008