Planowane zamknięcie akt skargi 2007/2001.

Planowane zamknięcie akt skargi 2007/2001

(2008/C 314/06)

(Dz.U.UE C z dnia 9 grudnia 2008 r.)

Komisja Europejska otrzymała wiele skarg dotyczących dyskryminacyjnego podatku nakładanego w Rumunii przy pierwszej rejestracji pojazdu silnikowego na jej terytorium. Sekretariat Generalny Komisji Europejskiej zarejestrował wiele skarg i pism w tej sprawie. Skargi zarejestrowane pod numerami referencyjnymi 2007/4078, 2007/4079, 2007/4151 oraz inną korespondencję od zainteresowanych obywateli UE rozpatrywano w ramach głównego zbioru akt o numerze referencyjnym 2007/2001.

Odpowiedni departament Komisji przeprowadził postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Aby zapewnić należytą informację skarżącym oraz wszystkim osobom zainteresowanym, Komisja postanowiła opublikować niniejsze zawiadomienie o zamiarze zamknięcia akt skargi.

Wprawdzie powszechnie wiadomo, że podatki związane z samochodami osobowymi nie podlegają harmonizacji na szczeblu wspólnotowym, co wiąże się z tym, że państwa członkowskie mogą nakładać tego rodzaju podatki oraz decydować o ich wysokości i metodach ich stosowania, jednak ich swobodę decyzyjną w tym zakresie ograniczają postanowienia Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, w szczególności art. 90, który wyklucza dyskryminacyjne opodatkowanie towarów pochodzących z innych państw członkowskich.

Przepisy rumuńskie dotyczące podatku rejestracyjnego nakładanego na samochody wydawały się niezgodne z postanowieniami art. 90 TWE. W związku z tym dnia 23 marca 2007 r. Komisja wszczęła postępowanie w sprawie naruszenia przepisów, wystosowując do Rumunii wezwanie do usunięcia uchybienia ((IP/07/372). Komisja odwołała się do orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który konsekwentnie orzekał, że jeżeli nakłada się podatek na nowe i używane pojazdy silnikowe tylko raz, kwota należnego podatku od używanych pojazdów silnikowych pochodzących z innego państwa członkowskiego nie może przekraczać podatku rezydualnego zawartego w wartości rynkowej podobnego używanego samochodu już zarejestrowanego w tym państwie członkowskim, kiedy był on nowy. W tym celu państwa członkowskie muszą uwzględniać spadek wartości importowanych używanych pojazdów silnikowych.

Rumunia potwierdziła otrzymanie wezwania do usunięcia uchybienia i opracowała ogólne wskazówki, zgodnie z którymi przygotowano tekst niezbędnych zmian, wraz ze wzorem na obliczenie kwoty podatku rejestracyjnego od samochodów oraz wartości do wykorzystania w tym celu, łącznie ze stałą tabelą odzwierciedlającą spadek wartości samochodów. Niezbędnych zmian nie przyjęto jednak w odpowiednim terminie.

W dniu 28 listopada 2007 r. Komisja wystosowała do Rumunii uzasadnioną opinię, w której domagała się od Rumunii przestrzegania prawa wspólnotowego w interpretacji Trybunału (IP/07/1799). Następnie odbyło wiele spotkań technicznych i dyskusji na temat kolejnych wersji projektu ustawy, które zaowocowały przyjęciem w dniu 21 kwietnia 2008 r. rozporządzenia nadzwyczajnego nr 50/2008 (opublikowanego w rumuńskim Dzienniku Urzędowym dnia 25 kwietnia 2008 r.) zmieniającego kwestionowane przepisy. Rząd Rumunii zatwierdził także normy w zakresie metod stosowania rozporządzenia nadzwyczajnego nr 50/2008 poprzez włączenie tytułu V Obliczenie rzeczywistego spadku wartości używanego pojazdu silnikowego do zasad zastosowania skorygowanej stałej tabeli odzwierciedlającej spadek wartości samochodów, zawartej w załączniku 4 rozporządzenia nadzwyczajnego. Dzięki temu przy obliczaniu należnego podatku rejestracyjnego od samochodów uwzględnia się rzeczywisty spadek wartości używanych pojazdów silnikowych.

Ponadto wyżej wymienionymi przepisami rumuńskimi usunięto dyskryminacyjny współczynnik korelacji, wprowadzono odpowiednią definicję "nowego pojazdu silnikowego" oraz zagwarantowano podatnikowi prawo do indywidualnej inspekcji pojazdu w celu ustalenia, ile rzeczywiście stracił on na wartości. Ponadto dzięki przyjęciu wspomnianych przepisów nastąpiło upublicznienie kryteriów, na podstawie których oblicza się spadek wartości używanych pojazdów silnikowych.

W świetle powyższych informacji odpowiedni departament Komisji uważa, że władze rumuńskie podjęły odpowiednie kroki w celu zapewnienia zgodności przepisów rumuńskich z przepisami prawa wspólnotowego i obecnie wydaje się, że rumuńskie przepisy ustawodawcze w sprawie podatku rejestracyjnego od samochodów dostosowano do art. 90 Traktatu WE.

W związku z tym odpowiedni departament Komisji wystąpi o zamknięcie akt omawianej sprawy.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.314.12

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Planowane zamknięcie akt skargi 2007/2001.
Data aktu: 09/12/2008
Data ogłoszenia: 09/12/2008