Nowe narodowe rewersy obiegowych monet euro.

Nowe narodowe rewersy obiegowych monet euro

(2008/C 273/06)

(Dz.U.UE C z dnia 28 października 2008 r.)

W dniu 8 lipca 2008 r. Rada Unii Europejskiej uznała, że Republika Słowacka spełnia warunki konieczne do przyjęcia euro z dniem 1 stycznia 2009 r.(1).

Od dnia 1 stycznia 2009 r. Republika Słowacka będzie zatem emitować monety euro, z zastrzeżeniem zgody Europejskiego Banku Centralnego co do wielkości emisji (zob. art. 106 ust. 2 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską).

Obiegowe monety euro mają status prawnego środka płatniczego w całej strefie euro. W celu poinformowania podmiotów obracających monetami w ramach swojej działalności, a także ogółu społeczeństwa Komisja ogłasza wszystkie nowe wzory monet euro(2).

Emitowane przez Republikę Słowacką monety o nominałach 10, 20 i 50 centów oraz monety o nominałach 1 i 2 euro będą miały nowe wspólne awersy(3). Monety o najmniejszych nominałach (1, 2 i 5 centów) będą emitowane z oryginalnymi wspólnymi awersami, gdyż wspólne awersy dla tych nominałów nie zostały zmienione.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Państwo emitujące: Republika Słowacka

Początek emisji: styczeń 2009 r.

Opis motywów:

1 EURO CENT - 2 EURO CENT - 5 EURO CENT

Pośrodku wewnętrznej części monety widnieje Krywań, szczyt w Tatrach Wysokich. Poniżej wygrawerowano nazwę kraju ("SLOVENSKO") oraz rok emisji. Pod rokiem emisji monety widnieje godło państwowe Słowacji, a obok niego znak mennicy oraz inicjał "Z" grawera Drahomíra Zobka, odpowiednio po lewej i prawej stronie. Motyw jest otoczony przez dwanaście gwiazd flagi europejskiej.

10 EURO CENT - 20 EURO CENT - 50 EURO CENT

Pośrodku wewnętrznej części monety widnieje zamek z Bratysławy, a na pierwszym planie, po lewej stronie, godło narodowe Słowacji. Rok emisji został umieszczony pod zamkiem. Nazwa kraju "SLOVENSKO" została wygrawerowana w formie półokręgu w dolnej części motywu. Po lewej stronie godła widnieje znak mennicy, a po prawej - inicjały JČ i PK należące do twórców projektu monety, Jána Černaja i Pavla Károlego. Motyw jest otoczony przez dwanaście gwiazd flagi europejskiej.

1 EURO - 2 EURO

Wewnętrzna część monety przedstawia podwójny krzyż na trójwzgórzu (motyw ten pochodzi z godła państwowego Słowacji), na tle stylizowanych skał. Wzdłuż krawędzi środkowego okręgu wygrawerowano nazwę kraju "SLOVENSKO" i rok emisji, odpowiednio po lewej i po prawej stronie. Obok podstawy podwójnego krzyża widnieją z jednej strony znak mennicy, a z drugiej strony inicjały IŘ twórcy projektu monety, Ivana Řeháka.

Dwanaście gwiazd flagi europejskiej umieszczonych jest na zewnętrznym otoku monety.

Napis na krawędzi monety o nominale 2 euro: SLOVENSKÁ REPUBLIKA; po napisie następują trzy symbole (gwiazda - liść lipy - gwiazda).

______

(1) Decyzja Rady z dnia 8 lipca 2008 r. zgodnie z art. 122 ust. 2 Traktatu w sprawie przyjęcia przez Słowację jednej waluty w dniu 1 stycznia 2009 r. (Dz.U. L 195 z 24.7.2008, s. 24).

(2) Zob. Dz.U. C 373 z 28.12.2001 s. 1, Dz.U. C 254 z 20.10.2006, s. 6 oraz Dz.U. C 248 z 23.10.2007, s. 8 zawierające odniesienia do pozostałych monet euro.

(3) Zob. Dz.U. C 225 z 19.9.2006, s. 7.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.273.8

Rodzaj: Zawiadomienie
Tytuł: Nowe narodowe rewersy obiegowych monet euro.
Data aktu: 28/10/2008
Data ogłoszenia: 28/10/2008