Protokół.

Protokół posiedzenia w dniu 17 marca 2008 r., poniedziałek

(2008/C 271/01)

(Dz.U.UE C z dnia 25 października 2008 r.)

(Posiedzenie zostało otwarte o godz. 11.05)

Oficjalne posiedzenie inauguracyjne

Głos na forum Zgromadzenia zabrali:

France Cukjati, rzecznik parlamentu Słowenii, Janez Janša, premier Słowenii, Wilkie Rasmussen, współprzewodniczący Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE, Hans-Gert Pöttering, przewodniczący Parlamentu Europejskiego (transmisja wideo) i Glenys Kinnock, współprzewodnicząca Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE.

(Posiedzenie zostało zawieszone o godz. 12.05 i wznowione o godz. 15.15)

OBRADOM PRZEWODNICZYŁA: Glenys KINNOCK

Współprzewodnicząca

Posiedzenie Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Współprzewodnicząca powitała wszystkich uczestników.

1. Skład Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Współprzewodnicząca ogłosiła, że przekazana przez władze państw AKP i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego lista członków Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego zostanie dołączona do protokołu.

2. Akredytacja przedstawicieli spoza parlamentów

Współprzewodnicząca ogłosiła, że władze państw AKP przesłały listę przedstawicieli spoza parlamentów. Zgodnie z art. 17 ust. 1 umowy o partnerstwie oraz art. 1 Regulaminu Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego zaproponowała, aby przedstawiciele ci zostali zarejestrowani, a lista ich nazwisk umieszczona w załączniku do protokołu.

Wspólne Zgromadzenie Parlamentarne wyraziło zgodę.

3. Zastępcy

Współprzewodnicząca ogłosiła następujące zastępstwa: Neena Gill (za Karin Jöns), Alain Hutchinson (za Elisę Ferreirę), Marie Anne Isler Beguin (za Mikela Irujo Amezaga), Jo Leinen (za Lissy Gröner), Eugenijus Maldeikis (za Annę Zaborską), Mario Mauro (za Carlosa Coelho), Alojz Peterle (za Riccardo Ventre) i Luis Yańez-Barnuevo (za Zitę Gurmai).

4. Przyjęcie projektu porządku dziennego (AKP-UE/ 100.210)

Głos zabrali: Nirj Deva, Maria Martens, Miguel Ángel Martínez Martínez, współprzewodnicząca Kinnock, współprzewodniczący Rasmussen i Denis Polisi (Rwanda).

Projekt porządku dziennego został przyjęty w formie wynikającej z niniejszego protokołu.

5. Zatwierdzenie protokołu 14. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE (Dz.U. C 58 z 1.3.2008)

Protokół został zatwierdzony.

6. Komunikaty współprzewodniczących, w tym decyzje podjęte na posiedzeniu Prezydium w dniu 16 marca

Współprzewodnicząca przedstawiła decyzje podjęte na posiedzeniu Prezydium w dniu 16 marca:

– rozpatrzenia drugiego zagadnienia pilnego dotyczącego sytuacji w Czadzie w toku debaty z rezolucją (w drodze głosowania);

– zezwolenia na sporządzenie przez komisje stałe następujących sprawozdań:

– Komisja Spraw Politycznych: wyzwania stojące na drodze demokratycznego pogodzenia różnic etnicznych, kulturalnych i religijnych w krajach AKP i UE;

– Komisja Rozwoju Gospodarczego, Finansów i Handlu: stan aktualny umów o partnerstwie gospodarczym i ich ewentualny wpływ na kraje AKP;

– Komisja Spraw Społecznych i Środowiska: społeczne i środowiskowe oddziaływanie zmian klimatu;

– zezwolenia współprzewodniczącym na wzięcie udziału w spotkaniach na wysokim szczeblu, gdzie reprezentować będą WZP w oczekiwaniu na przyjęcie ostatecznej wersji tekstu na przyszłym posiedzeniu Prezydium;

– zorganizowania misji obserwacji wyborów WZP do Angoli w dniach 5 i 6 września 2008 r. w odpowiedzi na zaproszenie UE do wysłania takiej misji;

– zorganizowania pierwszego posiedzenia regionalnego WZP w Windhoek finansowanego ze środków Parlamentu Europejskiego (a nie ze środków EFR);

– przyjęcia propozycji Vanuatu dotyczącej zorganizowania tam posiedzenia regionalnego tuż po 16. sesji w Port Moresby;

– skierowania do prezydenta Burundi i do rzecznika Zgromadzenia Narodowego pisma potępiającego niedawne ataki na polityków opozycji oraz wzywającego do zagwarantowania im bezpieczeństwa;

– zwrócenia się do służb prawnych PE i AKP, aby dostarczyły opinii prawnych na temat możliwości ponownych negocjacji po rozpoczęciu realizacji umów o partnerstwie gospodarczym;

– skierowania do komisarza Mandelsona pisma wyrażającego ubolewanie w związku z jego regularną nieobecnością na debatach WZP poświęconych umowom o partnerstwie gospodarczym oraz przesłania kopii tego pisma przewodniczącemu Barroso.

Współprzewodnicząca ogłosiła, że warsztaty odbędą się dnia 19 marca, powitała obserwatorów ze Zgromadzenia Ustawodawczego Afryki Wschodniej, ogłosiła terminy składania poprawek do sesji i wyjaśniła system przydzielania czasu na wystąpienia.

Głos zabrali: José Ribeiro e Castro i Ana Maria Gomes.

7. Aktualne stanowisko w negocjacjach w sprawie umów o partnerstwie gospodarczym (EPA) oraz działania podejmowane w następstwie deklaracji z Kigali: debata (bez rezolucji)

Współprzewodnicząca wygłosiła krótkie wprowadzenie do zagadnienia i wyraziła ubolewanie w związku z nieobecnością na debacie europejskiego komisarza ds. handlu.

Głos zabrali: Peter Maertens (Komisja Europejska), Errol Humphrey (Barbados), Valdis Dombrovskis, Marisa Dalrymple- Philibert (Jamajka), Alain Hutchinson, Mohamed Ali (Etiopia), Ratu Tui Cavuilati (Fidżi), Fiona Hall, J. Sithole (RPA), Bernadette Lahai (Sierra Leone), Gabriele Zimmer, Netty Baldeh (Gambia), Cellou Dalein Diallo (Gwinea), Olle Schmidt, Kumaree Rajeshree Deerpalsing (Mauritius), Maria Martens, Imbarcouane Assarid (Mali), Josep Borrell Fontelles, Waven William (Seszele), Garang Deng Dekuek (Sudan), Horst Schnellhardt, Hashimu Abdullahi (Nigeria), i Idrissa Seck (Senegal).

Peter Maertens (Komisja Europejska) ustosunkował się do uwag.

8. Opinie parlamentów AKP w sprawie 10. okresu programowania EFR i krajowych dokumentów strategicznych AKP: debata (bez rezolucji)

Współprzewodnicząca przedstawiła zagadnienie.

Bernadette Lahai (Sierra Leone) i Imbarcouane Assarid (Mali) zdali sprawozdanie z dyskusji, które odbyły się w ich parlamentach krajowych.

Głos zabrali: Toke Talagi (Niue), Netty Baldeh (Gambia), Tomas Baum (Komisja Europejska) i Alma Oumarou (Niger).

9. Międzynarodowy Trybunał Karny: debata (bez rezolucji)

Współprzewodnicząca przedstawiła zagadnienie.

Głos zabrali: Olivia Swaak-Goldman (biuro prokuratora MTK), David Donat Cattin (Parliamentarians for Global Action), Hans-Peter Mayer, Jo Leinen, Louis Straker (Saint Vincent i Grenadyny), Garang Deng Dekuek (Sudan), Nirj Deva, Imbarcouane Assarid (Mali), Manuel Jimenez (Republika Dominikańska), Ana Maria Gomes, Bernadette Lahai (Sierra Leone), Miguel Ángel Martínez Martínez i Cyprian Awudu Mbaya (Kamerun).

10. Sprawozdanie Mohameda Ali (Etiopia) i Alaina Hutchinsona

Komisja Rozwoju Gospodarczego, Finansów i Handlu (ACP-EU/100.205/08/fin.) w sprawie kwestii bezpieczeństwa żywnościowego w krajach AKP i roli współpracy AKP-UE

Alain Hutchinson i Mohamed Ali (Etiopia) przedstawili sprawozdanie.

Głos zabrali: Chosani Njobvu (Zambia), Joseph Mugambe (Uganda), John Bowis, Josep Borrell Fontelles, Leopoldo Alfredo Ernesto (Mozambik), Marie-Hélčne Aubert, Imbarcouane Assarid (Mali), Ljudmila Novak, Waven William (Seszele), Horst Schnellhardt, Paul Danata (Kamerun), Alexander Baum (Komisja Europejska), Emanuel Jardim Fernandes i Cellou Dalein Diallo (Gwinea).

Mohamed Ali (Etiopia) i Alain Hutchinson podsumowali debatę.

(Posiedzenie zostało zamknięte o godz 19.20)

Wilkie RASMUSSEN i Sir John KAPUTIN i
Glenys KINNOCK Dietmar NICKEL
Współprzewodniczący Współsekretarze generalni

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.271.1

Rodzaj: Zawiadomienie
Tytuł: Protokół.
Data aktu: 17/03/2008
Data ogłoszenia: 25/10/2008