POMOC PAŃSTWA - RUMUNIAPomoc państwa C 39/08 (ex N 148/08) - Pomoc szkoleniowa dla przedsiębiorstwa Ford Craiova
Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(2008/C 270/13)
(Dz.U.UE C z dnia 25 października 2008 r.)
Pismem z dnia 10 września 2008 r. zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Rumunię o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącego pomocy szkoleniowej związanej z wyżej wspomnianym środkiem pomocy.
Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat pomocy szkoleniowej, w odniesieniu do której Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:
European Commission
Directorate-General for Competition
State Aid Greffe
Rue de la Loi/Wetstraat, 200
B-1049 Brussels
Fax No: (32-2) 296 12 42
Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom rumuńskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.
TEKST STRESZCZENIA
PROCEDURA
Planowana pomoc na rzecz przedsiębiorstwa Ford w miejscowości Craiova, Rumunia, została zgłoszona Komisji dnia 1 kwietnia 2008 r.
OPIS
Beneficjentem pomocy byłaby spółka Ford Craiova, rumuński producent samochodów, który przejął zakłady produkcyjne i przedsiębiorstwo prowadzone uprzednio przez spółki SC Automobile Craiova SA i SC Daewoo Automobile SA Romania.
Władze rumuńskie zaproponowały przyznanie pomocy szkoleniowej w wysokości 57 mln EUR dla projektu szkoleniowego, którego koszty kwalifikowalne sięgają łącznie 141 mln EUR. Według założeń plan szkoleń ma obowiązywać w latach 2008- 2012 i obejmować zarówno obecnych, jak i przyszłych pracowników, tj. szacunkowo około 9.000 osób. Plan można podzielić na cztery następujące tematy: (i) Szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy; (ii) Podstawowe kompetencje (w szczególności umiejętności czytania, pisania i liczenia, obsługa komputera, język angielski, komunikacja, zarządzanie itp.); (iii) Podstawy biznesu (celem tego tematu jest wprowadzenie pracowników kadry zarządzającej i kierowników zespołów na europejski lub światowy poziom; temat obejmuje kursy w zakresie zarządzania, negocjacji, kontroli jakości); oraz (iv) Kompetencje branżowe (obejmuje kompetencje branżowe i techniczne dotyczące produkcji w zakładach Craiova).
Program szkoleń obejmuje głównie szkolenia ogólne i niektóre szkolenia specjalistyczne.
Zgodnie z uzyskanymi informacjami w chwili obecnej pracownicy zakładów Craiova dysponują ograniczonym know-how w zakresie produkcji pojazdów i silników, w związku z czym poziom kompetencji jest niewystarczający do prowadzenia wysokiej jakości zakładów budowanych aktualnie przez firmę Ford. W tym względzie Rumunia utrzymuje, że pracownicy (zarówno obecni, jak i nowozatrudnieni, biorąc pod uwagę stwierdzone niedobory kompetencji w tym obszarze) będą potrzebować intensywnych szkoleń.
Ponadto Rumunia stoi na stanowisku, iż pomoc jest niezbędna, gdyż bez rządowego zobowiązania do udzielenia pomocy szkoleniowej Ford nie nabyłby fabryki samochodów, lecz zainwestował w inną lokalizację.
OCENA
Na obecnym etapie Komisja ma poważne wątpliwości, czy przewidywaną pomoc można uznać za zgodną ze wspólnym rynkiem na mocy art. 87 ust. 3 lit. c) Traktatu WE.
Komisja ma powody zakładać, że beneficjent byłby zmuszony przeprowadzić szkolenia również w przypadku braku pomocy. By móc rozpocząć działalność, po dokonaniu inwestycji w fabrykę samochodów w miejscowości Craiova w Rumunii, Ford musi przeszkolić obecnych pracowników. Oprócz tego znalezienie w pełni przeszkolonych i wykwalifikowanych pracowników produkcji samochodowej na lokalnym rynku wydaje się być raczej trudne;
PODSUMOWANIE
Z uwagi na wyżej wymienione wątpliwości Komisja podjęła decyzję o wszczęciu postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
..................................................Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX
Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.
..................................................
TEKST PISMA
grafika