Informacje przekazane przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 70/2001 w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Informacje przekazane przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 70/2001 w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw

(2008/C 254/05)

(Dz.U.UE C z dnia 7 października 2008 r.)

Nr środka pomocy XP 2/08
Państwo członkowskie Szwecja
Region -
Nazwa programu pomocy lub nazwa podmiotu otrzymującego pomoc indywidualną Stöd till insatser på livsmedelsområdet
Podstawa prawna 8, 9 och 12 §§ förordningen (2008:80) om stöd till insatser på livsmedels-området
Roczne wydatki planowane w ramach programu lub całkowita kwota pomocy indywidualnej przyznanej podmiotowi Program pomocy Całkowita roczna kwota pomocy 10,480 mln SEK w 2008 r.,

21,480 mln SEK w roku 2009 i 2010.

Kwoty te obejmują także pomoc przyznawaną na mocy art. 15 ust. 2 lit. a), c) i d) rozporządzenia Komisji (WE) nr 1857/2006 oraz na mocy art. 4 rozporządzenia Komisji (WE) nr 68/2001

Gwarantowane pożyczki -
Pomoc indywidualna Całkowita kwota pomocy -
Gwarantowane pożyczki -
Maksymalna intensywność pomocy Zgodnie z art. 4 ust. 2-6 oraz art. 5 rozporządzenia Tak (art. 5)
Data realizacji Począwszy od dnia 1 maja 2008 r.
Czas trwania programu pomocy lub przyznanej pomocy indywidualnej Do 31 grudnia 2010 r.
Cel pomocy Pomoc dla MŚP Tak
Sektory gospodarki Wszystkie sektory kwalifikujące się do pomocy dla MŚP
Pomoc ograniczona do konkretnych sektorów Tak
- Sektor wydobycia węgla
- Wszystkie sektory związane z produkcją
lub
- Hutnictwo stali
- Budownictwo okrętowe
- Przemysł włókien syntetycznych
- Przemysł motoryzacyjny
- Inny sektor związany z produkcją Przemysł spożywczy
- Wszystkie usługi
lub
- Transport
- Usługi finansowe
- Inne usługi
Nazwa i adres organu przyznającego pomoc Statens jordbruksverk
S-551 82 Jönköping
Duża indywidualna pomoc w formie dotacji Zgodnie z art. 6 rozporządzenia Tak
Nr środka pomocy XP 5/08
Państwo członkowskie Litwa
Region -
Nazwa programu pomocy lub nazwa podmiotu otrzymującego pomoc indywidualną Dalies garantinio užmokesčio kompensavimas kreditų su garantija gavėjams (Nr. 7019/2007 pakeitimas) [Viss återbetalning av garantibetalningar till mottagare avgarantilån (ändring av nr 7019/2007).]
Podstawa prawna Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2008 m. balandžio 15 d. įsakymas Nr. 3D-206 "Dėl žemės ūkio ministro 2007 m. balandžio 12 d. įsakymo Nr. 3D-161 "Dėl Garantinio užmokesčio kreditų su garantija gavėjams kompensa-vimo taisyklių patvirtinimo" pakeitimo" (décret ministériel no 3D-206 modifiant le décret no 3D-161)
Roczne wydatki planowane w ramach programu lub całkowita kwota pomocy indywidualnej przyznanej podmiotowi Program pomocy Całkowita roczna kwota pomocy 1,5 mln LTL lub 0,435 mln EUR zgodnie z oficjalnym kursem wymiany
Gwarantowane pożyczki -
Pomoc indywidualna Całkowita kwota pomocy -
Gwarantowane pożyczki -
Maksymalna intensywność pomocy Zgodnie z art. 4 ust. 2-6 oraz art. 5 rozporządzenia Tak
Data realizacji Od dnia 20 kwietnia 2008 r.
Czas trwania programu pomocy lub przyznanej pomocy indywidualnej Do dnia 30 czerwca 2008 r.(*)
Cel pomocy Pomoc dla MŚP Tak
Sektory gospodarki Pomoc ograniczona do konkretnych sektorów Tak
- wszystkie sektory związane z produkcją,

- wszystkie usługi

Produkcja (w tym przetwórstwo produktów rolnych) i usługi na obszarach wiejskich
Nazwa i adres organu przyznającego pomoc Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija (ministère de l'agriculture)
Gedimino pr. 19 (Lelevelio g. 6)

LT-01103 Vilnius

Duża indywidualna pomoc w formie dotacji Zgodnie z art. 6 rozporządzenia Tak
(*) Jeśli Komisja wprowadzi zmiany w rozporządzeniu (WE) nr 70/2001, przedłużając okres jego ważności, czas trwania programu pomocy zostanie w razie potrzeby przedłużony, o czym Komisja zostanie odpowiednio poinformowana.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.254.7

Rodzaj: Zawiadomienie
Tytuł: Informacje przekazane przez państwa członkowskie, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 70/2001 w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Data aktu: 07/10/2008
Data ogłoszenia: 07/10/2008