Pomoc państwa - Zjednoczone Królestwo - Pomoc państwa C 16/08 (ex NN 35/07 i NN 105/05) - Dotacje przyznane CalMac i NorthLink na usługi transportu morskiego w Szkocji - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO

Pomoc państwa C 16/08 (ex NN 35/07 i NN 105/05) - Dotacje przyznane CalMac i NorthLink na usługi transportu morskiego w Szkocji

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2008/C 126/07)

(Dz.U.UE C z dnia 23 maja 2008 r.)

Pismem z dnia 16 kwietnia 2008 r. zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Zjednoczone Królestwo o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do:

European Commission

Directorate-General for Energy and Transport

Directorate A - Unit 2

B-1049 Bruksela

Faks: (32-2) 296 41 04

Uwagi te zostaną przekazane Zjednoczonemu Królestwu. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

1. Ministerstwo ds. Szkocji, a po przekazaniu władzy przez rząd centralny władzom lokalnym w 1999 r., rząd szkocki (Scottish Executive) przez kilka lat przyznawał swoim przedsiębiorstwom transportu morskiego CalMac i NorthLink wysokie dotacje oraz zapewniał korzystne warunki finansowe na obsługę połączeń promowych między lądem stałym Szkocji a odpowiednio Hebrydami, Orkadami i Szetlandami, liczącymi łącznie 85.000 mieszkańców. Do 2006 r. NorthLink 1 była spółką zależną CalMac, natomiast NorthLink 2, która przejęła aktywa NorthLink 1, stanowi bezpośrednią własność rządu Szkocji (Scottish Executive).

2. Komisja otrzymała wiele skarg oraz interwencji ze strony zainteresowanych podmiotów dotyczących przypadków niezgodnego z prawem i nieuczciwego przyznania pomocy państwa tym dwóm przedsiębiorstwom państwowym, co spowodowało pogorszenie pozycji rynkowej przedsiębiorstw prywatnych obsługujących wszystkie wymienione trasy lub ich część.

3. Kwota dotacji publicznych jakie otrzymują oba przedsiębiorstwa od rządu szkockiego w związku z obsługą połączeń promowych na wyżej wymienionych trasach wzrasta. Według dostępnych danych kwota środków publicznych przyznawanych rocznie obu przedsiębiorstwom wynosi obecnie ponad 75 mln GBP.

4. W odniesieniu do dotacji przyznanych przedsiębiorstwom CalMac, NorthLink 1 i NorthLink 2 Komisja wyraża wątpliwość, czy odpowiadają one właściwie zdefiniowanym zobowiązaniom z tytułu świadczenia usług publicznych w rozumieniu przepisów prawa UE oraz kwestionuje zgodność odnośnych rekompensat z zasadami wspólnego rynku.

5. Podsumowując, Komisja wyraża wątpliwości co do zgodności z zasadami wspólnego rynku płatności przyznanych przez szkocki rząd przedsiębiorstwom morskim, przedstawione w tabelach 1 i 3 Decyzji.

TEKST PISMA

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.126.16

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Zjednoczone Królestwo - Pomoc państwa C 16/08 (ex NN 35/07 i NN 105/05) - Dotacje przyznane CalMac i NorthLink na usługi transportu morskiego w Szkocji - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 23/05/2008
Data ogłoszenia: 23/05/2008