Wniosek do Trybunału EFTA o wydanie opinii doradczej, złożony przez Oslo tingrett (sąd okręgowy w Oslo) w sprawie Theresa Slinning przeciwko państwu norweskiemu reprezentowanemu przez Komisję ds. Wyłączeń i Odwołań dotyczących Leczenia za Granicą(Sprawa E-1/08)
(2008/C 113/13)
(Dz.U.UE C z dnia 8 maja 2008 r.)
W dniu 21 stycznia 2008 r. do kancelarii Trybunału wpłynęło pismo z dnia 16 stycznia 2008 r., w którym Oslo tingrett (sąd okręgowy w Oslo) zwraca się do Trybunału EFTA z wnioskiem o wydanie opinii doradczej w sprawie Theresa Slinning przeciwko państwu norweskiemu reprezentowanemu przez Komisję ds. Wyłączeń i Odwołań dotyczących Leczenia za Granicą, w odniesieniu do następujących kwestii:
1) Czy jest zgodna z art. 36 i art. 37 Porozumienia EOG oraz art. 22 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 odmowa pokrycia kosztów leczenia za granicą, które według medycyny międzynarodowej należy uznać za doświadczalne lub próbne, w przypadku gdy w państwie macierzystym ten rodzaj leczenia nie przysługuje?
2) Czy dla odpowiedzi na pytanie nr 1 ma znaczenie, że dana metoda jest uznana w państwie macierzystym za stosowaną lub że państwo macierzyste rozważa stosowanie jej w przyszłości?
3) Czy jest zgodna z art. 36 i art. 37 Porozumienia EOG odmowa pokrycia kosztów leczenia szpitalnego za granicą, jeśli pacjentka w państwie macierzystym może odbyć stosowne leczenie, sprawdzone zgodnie z przyjętymi standardami międzynarodowymi, w terminie uzasadnionym z medycznego punktu widzenia?
Czy dla odpowiedzi na postawione pytanie istotne jest, że:
a) można spotkać się z odmową pokrycia kosztów leczenia, nawet jeśli dany rodzaj leczenia za granicą uznaje się za bardziej zaawansowany niż w państwie macierzystym?
b) pacjentowi, który zdecydował się na leczenie za granicą zamiast na odpowiednie leczenie w państwie macierzystym, nie pokrywa się kosztów leczenia za granicą stosownie do wysokości kosztów leczenia w państwie macierzystym?
4) Czy dla odpowiedzi na postawione powyżej pytania istotne jest, że:
a) w rzeczywistości nie zaoferowano pacjentce takiego leczenia w państwie macierzystym, które można uważać za odpowiednie?
b) leczenie odbyte za granicą w istocie doprowadziło do poprawy stanu zdrowia tej konkretnej pacjentki?