Przedłużenie oraz zmiana obowiązków użyteczności publicznej, nałożonych na trzy regularne linie lotnicze na terytorium Grecji zgodnie z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2408/92.

Przedłużenie oraz zmiana obowiązków użyteczności publicznej, nałożonych na trzy regularne linie lotnicze na terytorium Grecji zgodnie z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2408/92

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2007/C 311/12)

(Dz.U.UE C z dnia 21 grudnia 2007 r.)

1. Rząd Grecji zadecydował o przedłużeniu i zmianie z dniem 1 maja 2008 r. obowiązków użyteczności publicznej nałożonych na trzy regularne linie lotnicze na terytorium Grecji na mocy art. 4 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Rady (EWG) nr 2408/92 z dnia 23 lipca 1992 r. w sprawie dostępu przewoźników lotniczych Wspólnoty do wewnątrzwspólnotowych tras lotniczych, opublikowanych w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich C 312 z dnia 17 grudnia 2004 r. oraz C 164 z dnia 10 lipca 2002 r.

2. Zmiany dotyczące obowiązków użyteczności publicznej obejmują następujące trasy:

– Rodos - Kastelorizo,

– Ateny - Skiros,

– Saloniki - Skiros,

A. Taryfy

Taryfa za pojedynczy bilet w klasie ekonomiczniej nie może przekroczyć następujących stawek:

– Rodos - Kastelorizo, 26 EUR,

– Ateny - Skiros, 38 EUR,

– Saloniki - Skiros, 54 EUR.

Powyższe kwoty mogą zostać podniesione w przypadku nieprzewidzianej podwyżki kosztów utrzymania trasy, za które nie jest odpowiedzialny przewoźnik lotniczy. Powyższa podwyżka zostaje zakomunikowana przewoźnikowi lotniczemu, który eksploatuje trasę, i wchodzi w życie po opublikowaniu jej przez Komisję Europejską w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

B. Ciągłość świadczenia usług

Zgodnie z art. 4 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (EWG) nr 2408/92, przewoźnik lotniczy, który planuje realizację regularnych przelotów na wyżej wymienionych trasach, zobowiązuje się wypełniać wynikające z tego faktu obowiązki w nieprzerwanym okresie minimum dwunastu miesięcy.

Liczba anulowanych rejsów z winy przewoźnika lotniczego nie może przekraczać 2 % liczby wszystkich lotów zaplanowanych na dany rok, z wyjątkiem przypadków siły wyższej.

Ewentualny zamiar przerwania wykonywania usług lotniczych na jakiejkolwiek z wyżej wymienionych tras musi zostać zakomunikowany przez przewoźnika lotniczego w Wydziale Drugim Departamentu Eksploatacji Lotniczej Urzędu Lotnictwa Cywilnego, co najmniej na sześć miesięcy przed przerwaniem wykonywania lotów.

3. Użyteczne informacje

Wykonywanie rejsów na wyżej wymienionych trasach przez przewoźnika wspólnotowego, który nie spełnia obowiązków użyteczności publicznej, może skutkować nałożeniem sankcji administracyjnych lub sankcji innego rodzaju.

Jeśli chodzi o typy wykorzystywanych statków powietrznych, przewoźnicy proszeni są o skonsultowanie się z "Aeronautical Information Publications" w Grecji (AIP GREECE) w kwestii technicznych i operacyjnych uwarunkowań oraz procedur obowiązujących na lotniskach.

W odniesieniu do rozkładów lotów, przyloty i wyloty statków powietrznych powinny być wykonywane w ramach godzin pracy portów lotniczych, zgodnie z właściwą decyzją Ministra Transportu i Łączności.

Należy zaznaczyć, że jeśli żaden przewoźnik lotniczy nie wyraził w Departamencie Eksploatacji Lotniczej Urzędu Lotnictwa Cywilnego zamiaru wykonywania od dnia 1 maja 2008 r. regularnych przelotów na jednej lub większej ilości z wymienionych wyżej tras lotniczych, bez oczekiwania finansowej rekompensaty, Grecja podjęła decyzję, w ramach procedury, która jest przewidziana w art. 4 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (EWG) nr 2408/92, o ograniczeniu dostępu do każdej lub kilku wymienionych powyżej tras do jednego przewoźnika na okres trzech lat i o udzieleniu, po zaproszeniu do złożenia ofert, prawa do eksploatacji tychże tras od dnia 1 maja 2008 r.

Niniejsze obowiązki nałożone z tytułu wykonywania usług publicznych w zakresie taryf zastępują obowiązki dla powyższych tras opublikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich C 312 z dnia 17 grudnia 2004 r. i C 164 z dnia 10 lipca 2002 r.

W pozostałych kwestiach, obowiązki użyteczności publicznej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich C 312 z dnia 17 grudnia 2004 r. i C 164 z dnia 10 lipca 2002 r. obowiązują nadal dla wyżej wymienionych tras.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2007.311.18

Rodzaj: Zawiadomienie
Tytuł: Przedłużenie oraz zmiana obowiązków użyteczności publicznej, nałożonych na trzy regularne linie lotnicze na terytorium Grecji zgodnie z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2408/92.
Data aktu: 21/12/2007
Data ogłoszenia: 21/12/2007