Zawiadomienie o wprowadzeniu instrumentu na rzecz szybko rozwijających się innowacyjnych MŚP na podstawie Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (2007–2013).

Zawiadomienie o wprowadzeniu instrumentu na rzecz szybko rozwijających się innowacyjnych MŚP na podstawie Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (2007-2013)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2007/C 302/09)

(Dz.U.UE C z dnia 14 grudnia 2007 r.)

Niniejsze zawiadomienie jest skierowane do wyspecjalizowanych spółek inwestycyjnych ("pośredników finansowych") udostępniających środki stanowiące kapitał własny lub mające charakter zbliżony do kapitału własnego innowacyjnym MŚP o wysokim potencjale wzrostu, będącym na wczesnym etapie rozwoju lub w fazie ekspansji.

Przedstawiono w nim instrument finansowy zwany instrumentem na rzecz szybko rozwijających się innowacyjnych MŚP ("GIF"), który ma na celu ułatwienie dostępu do źródeł finansowania dla MŚP będących na wczesnym etapie rozwoju lub w fazie ekspansji. Cele GIF są następujące:

a) wspieranie zakładania i finansowania MŚP oraz zmniejszanie luki luki w finansowaniu poprzez zwiększanie dostępności kapitału własnego i kapitału ryzyka, która uniemożliwia MŚP wykorzystanie ich potencjału wzrostu, w celu usprawnienia europejskiego rynku kapitału podwyższonego ryzyka; oraz

b) wspieranie innowacyjnych MŚP o wysokim potencjale wzrostu, w szczególności prowadzących prace badawczo-rozwojowe oraz inne działania w zakresie innowacji.

Na mocy decyzji 1639/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 października 2006 r. ustanawiającej Program ramowy na rzecz konkurencyjności i innowacji (2007-2013) ("CIP"), instrumentem na rzecz szybko rozwijających się innowacyjnych MŚP w imieniu Komisji Europejskiej zarządza Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI).

Program ten jest dostępny dla państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) będących członkami Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), państw przystępujących i kandydujących korzystających ze strategii przedakcesyjnej, państw Bałkanów Zachodnich zgodnie z odpowiednimi umowami ramowymi oraz wszelkich innych państw trzecich wpisanych na listę państw uczestniczących, publikowanej okresowo w Dzienniku Urzędowym.

Wstępne środki finansowe przewidziane w budżecie na instrumenty finansowe w ramach CIP wynoszą w latach 2007-2013 łącznie 1,1 mld EUR, z czego około połowa ma zostać przeznaczona na GIF.

Instrument GIF składa się z dwóch elementów:

1) GIF1, który obejmuje inwestycje realizowane we wczesnej fazie rozwoju przedsiębiorstwa (faza zalążkowa i faza startu). GIF1 inwestuje w wyspecjalizowane fundusze kapitału podwyższonego ryzyka, takie jak fundusze finansujące wczesne stadium rozwoju przedsiębiorstwa, fundusze działające w skali regionalnej, fundusze skupiające się na określonych sektorach, technologiach lub działaniach w dziedzinie badań i rozwoju technologii oraz fundusze związane z inkubatorami przedsiębiorczości. Może on również być współinwestorem w funduszach i spółkach inwestycyjnych wspieranych przez tzw. "anioły biznesu";

2) GIF2, który obejmuje inwestycje na etapie ekspansji i dokonuje inwestycji w wyspecjalizowane fundusze kapitału podwyższonego ryzyka, które z kolei udostępniają środki stanowiące kapitał własny lub mające charakter zbliżony do kapitału własnego innowacyjnym MŚP o wysokim potencjale wzrostu w fazie ich ekspansji, co pozwala uniknąć kapitału typu "buy-out" lub refinansowania służącego wyprzedaży aktywów nabywanego przedsiębiorstwa.

Zainteresowani pośrednicy finansowi mogą uzyskać szczegółowe informacje na temat instrumentu pod adresem:

Europejski Fundusz Inwestycyjny

43, avenue J. F. Kennedy

L-2968 Luxembourg

E-mail: cip.venturecapital@eif.org

lub na stronie internetowej EFI: www.eif.org

Wykaz wszystkich funduszy, z którymi EFI podpisał umowy, zostanie opublikowany na stronie internetowej EFI.

EFI będzie na bieżąco analizował propozycje inwestycji UE w ramach GIF, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z dostępnych środków budżetowych Wspólnoty. EFI dołoży starań, aby osiągnąć ogólnie zrównoważony rozkład geograficzny w zakresie instrumentów finansowych w ramach CIP.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2007.302.8

Rodzaj: Zawiadomienie
Tytuł: Zawiadomienie o wprowadzeniu instrumentu na rzecz szybko rozwijających się innowacyjnych MŚP na podstawie Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (2007–2013).
Data aktu: 14/12/2007
Data ogłoszenia: 14/12/2007