ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT (nr VIII-2008/01)Dotacje dla partii politycznych na poziomie europejskim
(2007/C 144/08)
(Dz.U.UE C z dnia 29 czerwca 2007 r.)
1. CELE
1.1 Kontekst
Artykuł 191 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską mówi, że partie polityczne na poziomie europejskim są ważnym czynnikiem integracji w ramach Unii i przyczyniają się do kształtowania świadomości europejskiej i wyrażania woli politycznej obywateli Unii. W tym kontekście rozporządzenie (WE) nr 2004/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady(1) określa reguły dotyczące statusu i finansowania partii politycznych na poziomie europejskim. W szczególności rozporządzenie to przewiduje coroczne dofinansowanie przez Parlament Europejski, w formie dotacji na działalność, partii politycznych, które wystąpią z takim wnioskiem i które przestrzegają warunków ustalonych w tym rozporządzeniu.
1.2 Przedmiot zaproszenia do składania ofert
Zgodnie z art. 2 decyzji Prezydium Parlamentu Europejskiego z dnia 29 marca 2004 r. ustanawiającej szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia (WE) nr 2004/2003(2), "Parlament Europejski ogłasza co roku, przed końcem pierwszego półrocza, zaproszenie do składania ofert w związku z przyznawaniem dotacji na finansowanie partii politycznych na poziomie europejskim." Niniejsze zaproszenie do składania ofert dotyczy wniosków o dotacje odnoszących się do roku budżetowego 2008 i dotyczących okresu działalności między 1.1.2008 a 31.12.2008.
2. KRYTERIA I WYMAGANE DOKUMENTY
2.1 Dopuszczalność wniosków
Dopuszczalne są wyłącznie wnioski złożone w formie pisemnej na formularzu wniosku o przyznanie dotacji zawartym w załączniku 1 powyższej decyzji Prezydium Parlamentu Europejskiego z dnia 29 marca 2004 r., które zostaną skierowane do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego przed upływem terminu i spełniają warunki składania wniosków określone poniżej.
2.2 Kryteria dopuszczalności
Aby ubiegać się o dotację partia polityczna na poziomie europejskim musi spełniać kryteria określone w artykule 3 rozporządzenia (WE) nr 2004/2003, czyli:
a) mieć osobowość prawną w państwie członkowskim, w którym ma swoją siedzibę;
b) być reprezentowana w co najmniej jednej czwartej państw członkowskich przez posłów do Parlamentu Europejskiego, w parlamentach krajowych lub regionalnych lub w zgromadzeniach regionalnych, bądź zebrać w co najmniej jednej czwartej państw członkowskich przynajmniej trzy procent głosów oddanych w każdym z tych państw członkowskich podczas ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego;
c) przestrzegać, w szczególności w swoim programie i swoich działaniach, zasad, na których opiera się Unia Europejska, czyli zasad wolności, demokracji, poszanowania praw człowieka i podstawowych swobód, jak również zasady państwa prawa;
d) wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego bądź wyrazić taki zamiar.
2.3 Kryteria wykluczające
Wnioskodawcy zobowiązaniu są także do zaświadczenia, że nie zachodzą w stosunku do nich jakiekolwiek okoliczności określone w art. 93 i 94 rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego dotyczącego budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich(3).
2.4 Kryteria wyboru
Kandydaci muszą dowieść, że mają możliwości, zarówno prawne jak i finansowe, realizacji programu działalności będącej przedmiotem wniosku o dofinansowanie, oraz dysponować możliwościami technicznymi i systemem zarządzania wystarczającym do zrealizowania programu dotowanej działalności.
2.5 Kryteria przyznawania dotacji
Zgodnie z art. 10 rozporządzenia (WE) nr 2004/2003 środki dostępne w roku budżetowym 2008 zostaną rozdzielone pomiędzy partie polityczne, których wnioski o dofinansowanie uzyskały pozytywną opinię pod względem kryteriów dopuszczalności wniosków oraz kryteriów wyboru i kryteriów wykluczających, w sposób następujący:
a) 15 % zostaje rozdzielone po równo,
b) 85 % zostaje rozdzielone pomiędzy partie reprezentowane w Parlamencie Europejskim, proporcjonalnie do liczby ich przedstawicieli.
2.6 Wymagane dokumenty
W celu dokonania oceny według wyżej wymienionych kryteriów, kandydaci zobowiązani są dostarczyć następujące dokumenty:
a) oryginał pisma w sprawie wniosku,
b) należycie wypełniony i podpisany formularz wniosku zawarty w załączniku 1 do decyzji Prezydium Parlamentu Europejskiego z dnia 29 marca 2004 r. (wraz z pisemnym oświadczeniem),
c) statut partii politycznej,
d) zaświadczenie o rejestracji partii,
e) aktualny dokument poświadczający istnienie partii politycznej,
f) lista przewodniczących/członków zarządu (nazwiska i imiona, tytuły lub stanowiska w partii politycznej składającej wniosek),
g) dokumenty potwierdzające spełnienie przez wnioskodawcę warunków, o których mowa w art. 3 b), c) i d) oraz w art. 10 ust. 1 b)(4) rozporządzenia (WE) nr 2004/2003 (lub oświadczenie potwierdzające brak zmian w stosunku do złożonych już dokumentów),
h) program partii politycznej,
i) sprawozdanie finansowe za rok 2006 zatwierdzone przez zewnętrzny organ kontroli księgowej(5),
j) preliminarz budżetu operacyjnego na okres objęty dotacją (1.1.2008-31.12.2008), ze wskazaniem kosztów, na które może zostać przyznane dofinansowanie z budżetu Wspólnoty.
3. ZASADY DOFINANSOWANIA WSPÓLNOTOWEGO
Całkowitą kwotę budżetu na rok budżetowy 2008 r. szacuje się na 10.645.000 EUR z zastrzeżeniem, że podlega ona zatwierdzeniu przez władzę budżetową.
Maksymalna kwota dofinansowania przyznawanego przez Parlament Europejski nie przekracza 75 % podlegających dofinansowaniu wydatków z budżetu operacyjnego partii politycznych na poziomie europejskim. Udokumentowanie powyższego należy do danej partii politycznej.
Dofinansowanie wspólnotowe ma formę dotacji na działalność zgodnie z postanowieniami rozporządzenia finansowego i rozporządzenia Komisji (WE, Euratom) nr 2342/2002 z dnia 23 grudnia 2002 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich(6). Tryb wypłaty dotacji oraz zobowiązania dotyczące jej wykorzystania zostaną określone w umowie dotacji, której wzór stanowi załącznik 2 do decyzji Prezydium Parlamentu Europejskiego z dnia 29 marca 2004 r.
4. PROCEDURA
4.1 Terminy i tryb składania ofert
Wnioski można składać do dnia 14 listopada 2007 r. Wnioski złożone po tym terminie nie zostaną rozpatrzone.
Oferty powinny:
– zostać sporządzone przy użyciu formularza wniosku o dofinansowanie;
– być obowiązkowo podpisane przez wnioskodawcę lub właściwie upoważnionego pełnomocnika;
– zostać przesłane w dwóch kopertach. Obie koperty zostają zaklejone. Na wewnętrznej kopercie należy zamieścić, poza wskazaną w zaproszeniu do składania ofert nazwą jednostki, do której adresowany jest wniosek, następujący dopisek:
"Call for proposals - 2008 grants to political parties at European level
NOT TO BE OPENED BY THE MAIL SERVICE
OR BY ANY OTHER UNAUTHORISED PERSON"
W przypadku użycia kopert z paskiem samoprzylepnym powinny one zostać dodatkowo zaklejone taśmą samoprzylepną, w poprzek której nadawca umieszcza swój podpis. Za podpis nadawcy uważa się nie tylko podpis odręczny, ale także pieczątkę organizacji.
– zostać wysłane najpóźniej w dniu, w którym upływa termin określony w zaproszeniu do składania ofert albo listem poleconym (decyduje data stempla pocztowego) albo przesyłką kurierską (decyduje data doręczenia wskazana na pokwitowaniu);
Na zewnętrznej kopercie należy zamieścić następujący adres:
EUROPEAN PARLIAMENT
Mail Service
KAD 00D008
L-2929 Luxembourg
Na kopercie tej należy zamieścić także adres nadawcy.
Na wewnętrznej kopercie należy zamieścić następujący adres:
President of the European Parliament
via Mr Vanhaeren, Director-General of Finance
SCH 05B031
L-2929 Luxembourg
4.2 Harmonogram realizacji programu działalności
Okres objęty dofinansowaniem do budżetu operacyjnego 2008 partii politycznych na poziomie politycznym trwa od 1.1.2008 do 31.12.2008.
4.3 Procedura i termin przyznawania dotacji
Przyznawanie dotacji partiom politycznym na poziomie europejskim odbywa się według następującej procedury i harmonogramu:
a) składanie wniosków do Parlamentu Europejskiego (do 14.11.2007 r.),
b) rozpatrywanie i selekcja wniosków przez służby Parlamentu Europejskiego. Rozpatrzone zostaną wyłącznie wnioski uznane za dopuszczalne; podstawę rozpatrzenia stanowią kryteria dopuszczalności, wyboru oraz kryteria wyłączające określone w zaproszeniu do składania ofert,
c) podjęcie przez Prezydium Parlamentu ostatecznej decyzji (przed 15.2.2008) i powiadomienie wnioskodawców,
d) podpisanie umowy dotacji (w terminie 30 dni od daty podjęcia decyzji przez Prezydium),
e) wypłata zaliczki w wysokości 80 % kwoty dofinansowania (w terminie 15 dni od podpisania umowy).
4.4 Dodatkowe informacje
Na stronie internetowej Parlamentu Europejskiego
http://www.europarl.europa.eu/tenders/invitations.htm - dostępne są następujące dokumenty:
a) rozporządzenie (WE) nr 2004/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące statusu i finansowania partii politycznych na poziomie europejskim,
b) decyzja Prezydium Parlamentu Europejskiego z dnia 29 marca 2004 r. ustanawiająca przepisy wykonawcze do rozporządzenia (WE) nr 2004/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie przepisów regulujących partie polityczne na poziomie europejskim oraz zasad dotyczących ich finansowania,
c) formularz wniosku o dofinansowanie,
d) wzór umowy.
Wszelkie pytania dotyczące niniejszego zaproszenia do składania ofert w sprawie przyznania dotacji należy kierować pocztą elektroniczną, z podaniem numeru referencyjnego zaproszenia, na adres:
Helmut.Betz@europarl.europa.eu
______
(1) Dz.U. L 297 z 15.11.2003, str. 1.
(2) Dz.U. C 155 z 12.6.2004, str. 1. Decyzja zmieniona przez Prezydium w dniu 1 lutego 2006 r. (Dz.U. C 150 z 28.6.2006, str. 9).
(3) Dz.U. L 248 z 16.9.2002, str. 1 Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE, Euratom) nr 1995/2006 (Dz.U. L 390 z 30.12.2006, str. 1).
(4) Wraz z listą wybranych osób określoną w art. 3 b) ust. 1 oraz w art. 10 ust. 1 b).
(5) Chyba że partia polityczna na poziomie europejskim została utworzona w bieżącym roku.
(6) Dz.U. L 357 z 31.12.2002, str. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE, Euratom) nr 478/2007 (Dz.U. L 111 z 28.4.2007, str. 13).