Zawiadomienie rządu Republiki Węgierskiej dotyczące dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów.

Zawiadomienie rządu Republiki Węgierskiej dotyczące dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2007/C 100/11)

(Dz.U.UE C z dnia 4 maja 2007 r.)

Zgodnie z art. 3 i 5 dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 1994 r. w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów(1) (zwaną dalej "dyrektywą"), rząd Republiki Węgierskiej niniejszym zawiadamia Komisję Europejską o tym co następuje.

Właściwym organem odpowiedzialnym za wykonanie art. 3 dyrektywy, zgodnie z postanowieniami ustawy XLVIII z 1993 r. o górnictwie, jest Urząd ds. Górnictwa i Geologii.

Zadaniami i sprawami dotyczącymi górnictwa zajmuje się na Węgrzech Urząd ds. Górnictwa i Geologii oraz jego oddziały terenowe, tj. okręgowe inspektoraty górnicze. Nadzorem Urzędu zajmuje się Minister Gospodarki i Transportu; on też, w oparciu o wspomnianą ustawę i inne przepisy, podejmuje decyzje dotyczące wyznaczania obszarów koncesyjnych, zaproszeń do składania ofert na zezwolenia oraz zawierania umów koncesyjnych. Decyzje te, podejmowane przez Ministra Gospodarki i Transportu, przygotowywane są przez Urząd ds. Górnictwa i Geologii.

Działając zgodnie z uprawnieniami przyznanymi na mocy ustawy XLVIII z 1993 r. o górnictwie, dekretu rządowego 267/2006 (XII. 20.) w sprawie Urzędu ds. Górnictwa i Geologii, rząd Republiki Węgierskiej wyznaczył siedziby i zakres kompetencji okręgowych inspektoratów górniczych podległych Urzędowi. W sprawach dotyczących górnictwa, poza określonymi wyjątkami, kompetentny jest w pierwszym rzędzie właściwy terytorialnie inspektorat górniczy, a w drugiej kolejności Urząd ds. Górnictwa i Geologii.

Ustawa XVI z 1991 r. o zezwoleniach stanowi, że umowę koncesyjną można wypowiedzieć jedynie w przypadkach określonych w ustawie i na podstawie warunków przewidzianych w umowie koncesyjnej. Wypowiedzenie umowy koncesyjnej z innego powodu uznawane jest za jej zerwanie, a przeciw stronie zrywającej umowę może zostać wszczęta sprawa sądowa. Zgodnie z ustawą XLVIII z 1993 r. o górnictwie, jeśli posiadacz zezwolenia nie rozpocznie produkcji w terminie określonym w umowie koncesyjnej, jest on zobowiązany do zapłaty rekompensaty w celu zrekompensowania niedoborów produkcji górniczej. W przypadku niewywiązania się z tego zobowiązania, zgodnie z prawem koncesja zostaje uchylona. W powyższych przypadkach, obszar, którego dotyczy umowa koncesyjna zostaje uwolniona i zgodnie z ustawą XLVIII z 1993 r. o górnictwie, można ogłosić zaproszenie do składania ofert na koncesję lub podjąć działania o charakterze administracyjnym.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 wspomnianej dyrektywy, Węgry stosują procedurę przewidzianą w jej art. 3 ust. 2 lit. a).

Zgodnie z ustawą XLVIII z 1993 r. o górnictwie w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zostaje opublikowanie zaproszenie do składania ofert na co najmniej 90 dni przed terminem ich składania.

Zgodnie z art. 3 ust. 3 dyrektywy, obszary geograficzne w obrębie terytorium Węgier są dostępne do celów poszukiwania, badania i produkcji węglowodorów:

– jeśli nie są przedmiotem wcześniej zawartych umów koncesyjnych,

– w przypadku których zezwolenie zostało uchylone na mocy prawa,

– których nie dotyczy już przydzielone (istniejące) prawo do wydobycia,

– których obszary badawcze zostały zwrócone przez posiadaczy zezwoleń.

Są to obszary zaznaczone na biało na załączonej mapie. Dane dotyczące obszarów nieobjętych zezwoleniami i tymi, co do których wydano koncesje i prawa do wydobycia dostępne są na stronie Urzędu ds. Górnictwa i Geologii (www.mbh.hu).

Informacji na temat warunków i wymogów dotyczących zezwoleń udzielanych na podstawie artykułu 3 ust. 3 dyrektywy oraz innych informacji udziela Urząd ds. Górnictwa i Geologii (H-1051 Budapest, Arany János utca 25; adres: H-1372 Budapest, PO BOX 477; tel. (36-1) 301 29 47; fax: (36-1) 301 29 03; e-mail: hivatal@ mbh.hu).

Wnioski o uzyskania prawa do poszukiwania węglowodorów na obszarach nieobjętych zezwoleniami należy składać do właściwego okręgowego inspektoratu górniczego. W przypadku udzielenia tego prawa, okręgowy inspektorat górniczy zwraca się do władz określonych w ustawodawstwie o zatwierdzenie planu eksploatacji technicznej. W przypadkach określonych w ustawodawstwie, władze mogą ustanawiać warunki udzielenia zezwolenia, ograniczyć je, lub odmówić udzielenia zezwolenia na poszukiwanie, nawet jeśli przyznano do tego prawo.

Wnioski zostaną rozpatrzone przez okręgowe inspektoraty górnicze w kolejności ich napływania, w oparciu o przepisy ustawy XLVIII z 1993 r. o górnictwie oraz dekretu rządowego 203/1998 (XII. 19.) o wprowadzeniu w życie wybranych przepisów tej ustawy.

Zgodnie z artykułem 5 ust. 1 wspomnianej dyrektywy, kryteria stosowane przy udzielaniu zezwoleń, bez uszczerbku dla postanowień ustawy XVI z 1991 r. o zezwoleniach, są następujące:

a) środki finansowe podmiotu ubiegającego się o zezwolenie;

b) kompetencje techniczne i doświadczenie podmiotu;

c) program prac przedstawiony przez podmiot;

d) ewentualnie wcześniejsze dokonania podmiotu w ramach ewentualnych poprzednich zezwoleń;

e) cena, jaką podmiot jest gotowy zapłacić za zezwolenie, jeśli będzie ono wystawione na sprzedaż.

Zgodnie z ustawą XLVIII z 1993 r. o górnictwie, zaproszenie do składania ofert powinno zawierać konkretne aspekty, które uwzględnione zostaną przy wyborze oferty. Zgodnie z przedmiotową ustawą, po ocenie złożonych ofert, Minister Gospodarki i Transportu podejmuje decyzję o przyznaniu zezwolenia.

Zgodnie z art. 5 ust. 2 wspomnianej dyrektywy informacje na temat warunków i wymogów dotyczących prowadzenia i zakończenia działalności zamieszczane są w zaproszeniu do składania ofert.

______

(1) Dz.U. L 164, 30.6.1994, str. 3.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

grafika

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2007.100.14

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zawiadomienie rządu Republiki Węgierskiej dotyczące dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów.
Data aktu: 04/05/2007
Data ogłoszenia: 04/05/2007