Publikacja wniosku o cofnięcie rejestracji na mocy art. 12 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku o cofnięcie rejestracji na mocy art. 12 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

(2006/C 280/06)

(Dz.U.UE C z dnia 18 listopada 2006 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku o cofnięcie rejestracji zgodnie z art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006. Komisja musi otrzymać oświadczenie o sprzeciwie w terminie sześciu miesięcy od daty publikacji.

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) nr 510/2006

Wniosek o cofnięcie rejestracji na mocy art. 12 ust. 2 i art. 17 ust. 2

"NEWCASTLE BROWN ALE"

Nr WE: UK/017/0372/16.8.2004

CHOG ( ) CHNP (X)

1. Zarejestrowana nazwa, której dotyczy wniosek o cofnięcie rejestracji

"Newcastle Brown Ale"(1)

2. Państwo członkowskie lub kraj trzeci

Zjednoczone Królestwo

3. Rodzaj produktu

Klasa 2.1 - piwo

4. Osoba lub organ składający wniosek o cofnięcie rejestracji

Nazwa: Scottish and Newcastle Plc

Adres: 28 St Andrew Square

Edinburgh EH2 1AF

United Kingdom

Charakter uzasadnionego interesu leżącego u podstaw wniosku:

Wniosek o cofnięcie rejestracji został złożony przez grupę, która złożyła wniosek o rejestrację.

5. Powody cofnięcia rejestracji

Produkcja na terenie miasta Newcastle-upon-Tyne, określonego w zarejestrowanej specyfikacji jako CHOG dla "Newcastle Brown Ale" przestała być opłacalna. Lokalizacja browaru w centrum miasta Newcastle-upon-Tyne stwarza trudności operacyjne. Powyższe czynniki skłoniły Scottish & Newcastle Plc do podjęcia decyzji o zamknięciu browaru w Newcastle oraz przeniesieniu produkcji do innego zakładu w północno-wschodniej Anglii. Dlatego wymagania specyfikacji w odniesieniu do wyodrębnionego obszaru CHOG, jakim jest miasto Newcastle-upon-Tyne, nie będą już spełnione.

Znak towarowy "Newcastle Brown Ale" został zarejestrowany w rejestrze wspólnotowym jako chronione oznaczenie geograficzne (CHOG) z inicjatywy jednego producenta, z zastrzeżeniem, że producent ten nie może powstrzymać innych producentów na określonym obszarze geograficznym, produkujących zgodnie z zarejestrowaną specyfikacją, przed stosowaniem CHOG. Jednakże specyfikacja CHOG obejmuje składniki (szczep drożdży, szczególna mieszanka wody i soli) stanowiące tajemnicę Scottish & Newcastle Plc, w związku z czym żaden inny producent nie miał prawa stosować chronionej nazwy bez zgody Scottish & Newcastle Plc na wykorzystanie tych składników. Firma Scottish & Newcastle Plc wyraźnie stwierdziła, że w żadnych okolicznościach nie poda do wiadomości publicznej szczegółowych informacji dotyczących składników, ani nie udzieli żadnemu producentowi zgody na ich wykorzystanie.

W związku z powyższym warunki określone w rozporządzeniu (WE) nr 510/2006 dotyczące użycia CHOG "Newcastle Brown Ale" nie mogą zostać spełnione. Dlatego też należy cofnąć status CHOG.

______

(1) Dz.U. L 148 z 21.6.1996, str. 1.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.280.13

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Publikacja wniosku o cofnięcie rejestracji na mocy art. 12 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 18/11/2006
Data ogłoszenia: 18/11/2006