Zaproszenie do składania wniosków w ramach wieloletniego programu wspólnotowego na rzecz wspierania bezpieczniejszego korzystania z Internetu i nowych technologii sieciowych (Bezpieczniejszy Internet Plus).

Zaproszenie do składania wniosków w ramach wieloletniego programu wspólnotowego na rzecz wspierania bezpieczniejszego korzystania z Internetu i nowych technologii sieciowych (Bezpieczniejszy Internet Plus)

(2006/C 167/07)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 19 lipca 2006 r.)

1. Cele i opis

Komisja Europejska przyjęła program prac oraz zaproszenie do składania wniosków w ramach realizacji programu "Bezpieczny Internet +"(1).

Niniejsze zaproszenie dotyczy wniosków obejmujących następujące działania:

1. Zwalczanie treści sprzecznych z prawem

1.1 Numery interwencyjne pozwalające na zgłaszanie sprzecznych z prawem treści

2. Blokowanie niechcianych i szkodliwych treści

2.1 Wzmocnienie pozycji użytkownika (środki spełniające potrzeby użytkowników i umożliwiające im ograniczenie otrzymywanych ilości niechcianych i szkodliwych treści oraz kontrolowanie niechcianego spamu. Będzie ono obejmowało prace nad systemami klasyfikacji treści i znakami jakości witryn internetowych oraz prace przyczyniające się do dostępności technologii filtrujących).

2.2 Projekty pilotażowe demonstrujące wzorcowe rozwiązania lub w nowatorski sposób wykorzystujące istniejące technologie, mające na celu opracowanie baz danych z wykazami treści sprzecznych z prawem i/lub mechanizmów porównywania treści.

3. Wspieranie bezpieczniejszego otoczenia

3.1 Transgraniczne działania w zakresie współregulacji i regulacji wewnętrznej dotyczącej zwalczania niechcianych treści (spam) szkodliwych dla dzieci.

4. Podnoszenie świadomości

4.1 Węzły koordynacyjne, które będą realizować działania i programy informacyjne w ścisłej współpracy ze wszystkimi odpowiednimi podmiotami na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym.

4.2 Telefoniczne linie zaufania, gdzie dzieci mogłyby zgłaszać krytyczne uwagi dotyczące sprzecznych z prawem i szkodliwych treści w Internecie.

2. Kwalifikacja wnioskodawców

W programie "Bezpieczniejszy Internet Plus" uczestniczyć mogą osoby prawne z siedzibą w jednym z 25 państw członkowskich UE.

Jest on również otwarty dla osób prawnych z siedzibą w Bułgarii, Chorwacji, Rumunii, Turcji oraz Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii, o ile tak stanowi zawarte z danym krajem porozumienie dwustronne. Możliwe jest także uczestnictwo w programie osób prawnych z siedzibą w jednym z państw EFTA będącym stroną Porozumienia EOG (Islandia, Liechtenstein, Norwegia), zgodnie z postanowieniami tego Porozumienia(2).

Dopuszcza się możliwość uczestnictwa osób prawnych z siedzibą w państwach trzecich oraz organizacji międzynarodowych, jednak bez wsparcia finansowego ze strony Wspólnoty.

3. Budżet

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie działań pośrednich (umowy w sprawie dotacji zawarte z osobami trzecimi) szacuje się na 6,9 mln EUR.

4. Termin składania wniosków

Termin wpłynięcia wniosków do Komisji upływa w dniu 29 września 2006 r. o godzinie 17:00 (czasu obowiązującego w Luksemburgu).

5. Dalsze informacje

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są pod następującym adresem:

http://ec.europa.eu/saferinternet

Wszystkie wnioski muszą być zgodne ze specyfikacjami i spełniać warunki opisane w pełnym tekście zaproszenia do składania wniosków, w programie prac oraz w przewodniku dla wnioskodawców, które są dostępne w języku angielskim na stronach internetowych Komisji Europejskiej pod podanym wyżej adresem. Zawarte są tam również informacje na temat sposobu przygotowania i składania wniosków.

Ocena wniosków dokonywana będzie w oparciu o zasady przejrzystości i równego traktowania. Oceny dokona Komisja z pomocą ekspertów zewnętrznych. Złożone wnioski będą oceniane według kryteriów określonych w programie prac na rok 2006 w ramach programu "Bezpieczniejszy Internet Plus".

Wszystkie wnioski otrzymane przez Komisję Europejską traktowane będą z zachowaniem ścisłej poufności.

______

(1) Decyzja nr 854/2005/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 maja 2005 r. w sprawie ustanowienia wieloletniego programu wspólnotowego na rzecz promowania bezpieczniejszego korzystania z Internetu i nowych technologii sieciowych, Dz.U. L 149 z 11.6.2005, str. 1.

(2) Aktualne informacje o uczestniczących w programie krajach publikowane są w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich. Aktualna lista jest także dostępna na stronach internetowych programu pod adresem:

http://ec.europa.eu/saferinternet.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.167.20

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków w ramach wieloletniego programu wspólnotowego na rzecz wspierania bezpieczniejszego korzystania z Internetu i nowych technologii sieciowych (Bezpieczniejszy Internet Plus).
Data aktu: 19/07/2006
Data ogłoszenia: 19/07/2006