Wniosek o wydanie orzeczenia prejudycjalnego złożony postanowieniem Corte Suprema di Cassazione z dnia 23 czerwca i 10 listopada 2004 r. w sprawie Reemtsma Cigarettenfabriken GmbH przeciwko Ministero delle Finanze(Sprawa C-35/05)
(2005/C 93/14)
(Język postępowania: włoski)
(Dz.U.UE C z dnia 16 kwietnia 2005 r.)
W dniu 31 stycznia 2005 r. do Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich wpłynął wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony postanowieniem Corte Suprema di Cassazione (Włochy) z dnia 23 czerwca i 10 listopada 2004 r. w sprawie Reemtsma Cigarettenfabriken GmbH przeciwko Ministero delle Finanze.
Corte Suprema di Cassazione zwrócił się do Trybunału o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1) czy przepisy art. 2 i art. 5 ósmej dyrektywy Rady 79/1072/EWG(1) z dnia 6 grudnia 1979 r. - w zakresie, w jakim uzależniają zwrot koncesjonariuszowi bądź zamawiającemu, niemającemu siedziby na terytorium tego kraju, podatku w odniesieniu do wykorzystywania usług lub mienia objętych podatkiem - należy rozumieć w ten sposób, że nawet nienależny podatek VAT, błędnie przerzucony i wpłacony skarbowi państwa, podlega zwrotowi; w przypadku odpowiedzi twierdzącej, czy pozostaje w sprzeczności z powyższymi przepisami dyrektywy norma krajowa, która wyklucza zwrot podatku koncesjonariuszowi bądź zlecającemu mniemającemu siedziby na terytorium kraju ze względu na brak możliwości odliczenia wymierzonego i opłaconego, choć nienależnego podatku;
2) czy ogólnie rzecz biorąc, istnieje możliwość wydedukowania z jednolitego systemu wspólnotowego statusu dłużnika podatkowego skarbu państwa w stosunku do koncesjonariusza lub zamawiającego; czy w zgodzie z owym systemem - w tym w szczególności z zasadami neutralności VAT, skuteczności i niedyskryminacji - jest nieistnienie w prawie krajowym uprawnienia przyznanego koncesjonariuszowi lub zamawiającemu - którzy podlegają podatkowi VAT i których prawo krajowe uważa za podmioty zobowiązane do wystawienia faktury i opłaty podatku - do otrzymania zwrotu podatku od skarbu państwa w przypadku obciążenia go i opłaty przez niego podatku nienależnego; czy pozostają w sprzeczności z zasadami skuteczności i niedyskryminacji w zakresie zwrotu podatku VAT pobranego z naruszeniem przepisów wspólnotowych przepisy krajowe - w brzmieniu nadanym im przez wykładnię dokonaną przez sądy krajowe - które zezwalają koncesjonariuszowi lub zleceniodawcy na działanie jedynie wobec cesjonariusza lub usługodawcy, nie zaś wobec skarbu państwa, mimo istnienia w krajowym porządku prawnym podobnej sytuacji w przypadku następstwa prawnego w ramach podatku bezpośredniego, w której obydwa podmioty (podatnik i jego następca) mają prawo domagania się zwrotu podatku od skarbu państwa.
______
(1) Dz.U. L 331 z 27.12.1979, str. 11.