Pomoc państwa - Francja - Pomoc państwa C 32/2005 (ex N 250/2005) - Pomoc na restrukturyzację dla Ernault - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - FRANCJA

Pomoc państwa C 32/2005 (ex N 250/2005) - Pomoc na restrukturyzację dla Ernault

Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(2005/C 324/06)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 21 grudnia 2005 r.)

Pismem z dnia 6 września 2005 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Francję o swojej decyzji o wszczęciu postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącej wyżej wspomnianego środka.

Zainteresowane strony mogą nadsyłać swoje uwagi w terminie do jednego miesiąca od daty opublikowania niniejszego streszczenia oraz towarzyszącego mu listu, na następujący adres:

Commission européenne

Direction générale de la Concurrence

Greffe Aides d'Etat

B-1049 Bruxelles

Faks: (32-2) 296 12 42

Uwagi te zostaną przekazane Francji. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości poufnością.

TEKST STRESZCZENIA

1.

PROCEDURA

Pismem zarejestrowanym w dniu 19 maja 2005 r. Francja powiadomiła Komisję Europejską o swoim zamiarze przyznania przedsiębiorstwu Ernault pomocy na restrukturyzację w kwocie 2 mln EUR.

2.

OPIS BENEFICJENTA, PLANU RESTRUKTURYZACJI I POMOCY

Przedsiębiorstwo Ernault jest w 99,96 % własnością grupy CATO. Specjalizuje się ono w produkcji tokarek o dużej mocy, z przeznaczeniem głównie dla sektora samochodowego. Na skutek niewielkiego zróżnicowania geograficznego i sektorowego przedsiębiorstwo to odczuło skutki spadku działalności gospodarczej na swoich tradycyjnych rynkach. W dniu 20 stycznia 2005 r. Komisja zatwierdziła pomoc na ratowanie przedsiębiorstwa(1) w formie pożyczki w wysokości 2 mln EUR, przyznanej przez Francję na okres 6 miesięcy.

Plan restrukturyzacji przedstawiony w powiadomieniu obejmuje:

– reorganizację produkcji (redukcja załogi, zagospodarowanie pomieszczeń),

– zróżnicowanie oferty (poszukiwanie klientów międzynarodowych, zwiększenie asortymentu produktów),

– środki towarzyszące (uzupełnienie kapitału obrotowego, szkolenia).

Szacunkowy koszt przedmiotowego projektu wynosi 2,95 mln EUR.

3.

WSTĘPNA OCENA

Środek zgłoszony przez władze francuskie stanowi pomoc w rozumieniu art. 87 ust. 1 Traktatu WE. Komisja dokonała wstępnej oceny tej pomocy w świetle wytycznych wspólnotowych w sprawie pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji(2) i stwierdza, że spółkę można uznać za znajdującą się w trudnej sytuacji.

Jednakże Komisja ma wątpliwości, czy wyżej wspomniana restrukturyzacja przywróci przedsiębiorstwu długoterminową rentowność. Przede wszystkim marża zysku, jakiej oczekuje się na koniec okresu restrukturyzacji w 2007 r., jest niższa niż [...](*), natomiast koszty finansowe powinny być wyższe niż [...] zysku operacyjnego. Ponadto pomimo wniosku o dodatkowe informacje badanie rynku przedstawione Komisji pozostaje ogólnikowe i nie pozwala na weryfikację prawdopodobieństwa prognoz sprzedaży.

Komisja ma również wątpliwości, czy rzeczywiście da się uniknąć nadmiernego zakłócenia konkurencji. Wydaje się, że przedmiotowe rynki charakteryzuje przeważająca obecność małych i średnich przedsiębiorstw, natomiast brak szczegółowych informacji na temat perspektyw ich rozwoju utrudnia ocenę skutków pomocy.

Komisja wyraża również wątpliwość w kwestii adekwatności wkładu prywatnego na rzecz restrukturyzacji. Wynosi on jedynie 32 %, czyli poniżej poziomu 50 %, który Komisja normalnie uznaje za adekwatny w przypadku dużych przedsiębiorstw. Francja nie przedstawiła wystarczających wyjaśnień, które uzasadniałyby szczególne potraktowanie omawianego przypadku.

Dlatego też, w świetle informacji, jakimi dysponuje Komisja, a także wyników przeprowadzonej przez nią wstępnej oceny, Komisja zdecydowała o wszczęciu postępowania przewidzianego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

______

(1) Sprawa N 575/2004 - Pomoc na ratowanie przedsiębiorstwa dla ERNAULT

(2) Dz.U. C 244 z 1.10.2004, str. 2.

(*) Informacje poufne.

.................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

.................................................

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.324.23

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Pomoc państwa - Francja - Pomoc państwa C 32/2005 (ex N 250/2005) - Pomoc na restrukturyzację dla Ernault - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 21/12/2005
Data ogłoszenia: 21/12/2005