Zaproszenie do wyrażenia zainteresowania stanowiskiem członka Izby Odwoławczej Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin.

ZAPROSZENIE DO WYRAŻENIA ZAINTERESOWANIA STANOWISKIEM CZŁONKA IZBY ODWOŁAWCZEJ WSPÓLNOTOWEGO URZĘDU OCHRONY ODMIAN ROŚLIN

(2005/C 305 A/01)

(Dz.U.UE C z dnia 2 grudnia 2005 r.)

Opis urzędu oraz Izby Odwoławczej

Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin, zwany dalej Urzędem, został ustanowiony na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 2100/94 z dnia 27 lipca 1994 r. w sprawie wspólnotowego systemu ochrony odmian roślin (Dz.U. L 227 z 1.9.1994, str. 1).

Celem Urzędu, jako organu wspólnotowego posiadającego osobowość prawną oraz niezależność prawną, administracyjną i finansową, jest zarządzanie wspólnotowym systemem ochrony odmian roślin, jako specjalną formą praw własności przemysłowej dla nowych odmian roślin. Urząd ma obowiązek podejmować w szczególności decyzje w sprawie wniosków przyznania takich praw, które gwarantują jednolitą ochronę na obszarze całej Wspólnoty. Siedziba Urzędu znajduje się we Francji, w Angers.

Izba Odwoławcza została utworzona na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1239/95 (Dz.U. L 121 z 1.6.1995, str. 37). Jest ona organem właściwym w zakresie rozstrzygania odwołań od decyzji Urzędu, w szczególności w zakresie przyznania lub odmowy przyznania wspólnotowej ochrony odmian roślin, sprzeciwów, unieważnienia lub wygaśnięcia wspólnotowej ochrony odmian roślin, a także przyznania lub odrzucenia licencji przymusowych.

Izba Odwoławcza składa się z przewodniczącego i dwóch członków. Izba może rozszerzyć swój skład o dwóch dodatkowych członków.

Opis zadań

Wybrany członek Izby Odwoławczej (K/M) podejmuje czynności właściwe dla Izby Odwoławczej, a w szczególności czynności sprawozdawcy, jeżeli został do tego wyznaczony.

Mianowane

Członkowie kwalifikowani (K/M), inni niż przewodniczący i jego zastępca, są wpisani na listę członków sporządzoną na okres pięciu lat przez Radę Administracyjną Urzędu i na wniosek Urzędu.

Członkowie Izb Odwoławczych są niezależni. W podejmowaniu postanowień nie są związani żadnymi instrukcjami. Nie mogą oni pełnić żadnych innych funkcji w Urzędzie.

Warunki zatrudnienia

Członek Izby Odwoławczej (K/M) może kontynuować swoją dotychczasową działalność zawodową.

Członek Izby Odwoławczej (K/M) jest wybierany za każdym razem z listy przez przewodniczącego Izby Odwoławczej, tak aby Izba składała się z trzech do pięciu członków, wymaganych w zależności od danego przypadku.

Wybrany członek Izby Odwoławczej (K/M) wykonuje swoje zadania w ramach Urzędu w częściowym wymiarze czasu pracy. Powinien być dyspozycyjny przynajmniej przez 10 dni w roku kalendarzowym.

Decyzją Rady Administracyjnej z dnia 26 marca 2003 r. ustalone zostało wynagrodzenie członka wyznaczonego na sprawozdawcę w wysokości 1.600 euro za każdy przypadek oraz wynagrodzenie pozostałego członka lub pozostałych członków w wysokości 800 euro za każdy przypadek. Do kwot tych należy dodać 400 euro/członka na pokrycie kosztów podróży do i z Angers.

Wymagania:

– kandydat (K/M) musi być obywatelem Unii Europejskiej,

– kandydat (K/M) musi posiadać bardzo dobrą znajomość jednego z języków Wspólnoty oraz dobrą znajomość drugiego języka urzędowego. Wskazana jest dobra znajomość języka angielskiego,

– kandydat (K/M) musi również:

– być prawnikiem posiadającym udokumentowane doświadczenie w zakresie prawa własności intelektualnej, w szczególności w dziedzinie ochrony odmian roślin,

– posiadać dyplom botanika lub agronoma oraz posiadać udokumentowane doświadczenie w tych dziedzinach. Ponadto kandydat powinien posiadać znajomość głównych zapisów Międzynarodowej konwencji o ochronie nowych odmian roślin (Konwencja UPOV). Dodatkowym atutem będzie posiadanie przez kandydata egzaminów technicznych DHS,

– wykazać się odpowiednim stażem pracy; dodatkowym atutem będzie pięcioletni lub dłuższy staż pracy.

Kandydatury

Zgłoszenia kandydatury wraz ze szczegółowym życiorysem (tłumaczenie na język angielski będzie mile widziane) należy przesłać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15 stycznia 2006 r. (decyduje data stempla urzędu pocztowego) na następujący adres:

Community Plant Variety Office (CPVO/OCVV)
Secretariat of the Board of Appeal
BP 62141
FR-49021 Angers Cedex 02

Pytania o dodatkowe informacje można kierować na ww. adres lub numer faksu (+33) 241 25 64 10, lub na adres e-mail: doreau@cpvo.eu.int.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.305A.1

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Zaproszenie do wyrażenia zainteresowania stanowiskiem członka Izby Odwoławczej Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin.
Data aktu: 02/12/2005
Data ogłoszenia: 02/12/2005