Zaproszenie do wyrażenia zainteresowania stanowiskiem członka Izby Odwoławczej Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin.

ZAPROSZENIE DO WYRAŻENIA ZAINTERESOWANIA STANOWISKIEM CZŁONKA IZBY ODWOŁAWCZEJ WSPÓLNOTOWEGO URZĘDU OCHRONY ODMIAN ROŚLIN

(2005/C 305 A/01)

(Dz.U.UE C z dnia 2 grudnia 2005 r.)

Opis urzędu oraz Izby Odwoławczej

Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin, zwany dalej Urzędem, został ustanowiony na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 2100/94 z dnia 27 lipca 1994 r. w sprawie wspólnotowego systemu ochrony odmian roślin (Dz.U. L 227 z 1.9.1994, str. 1).

Celem Urzędu, jako organu wspólnotowego posiadającego osobowość prawną oraz niezależność prawną, administracyjną i finansową, jest zarządzanie wspólnotowym systemem ochrony odmian roślin, jako specjalną formą praw własności przemysłowej dla nowych odmian roślin. Urząd ma obowiązek podejmować w szczególności decyzje w sprawie wniosków przyznania takich praw, które gwarantują jednolitą ochronę na obszarze całej Wspólnoty. Siedziba Urzędu znajduje się we Francji, w Angers.

Izba Odwoławcza została utworzona na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1239/95 (Dz.U. L 121 z 1.6.1995, str. 37). Jest ona organem właściwym w zakresie rozstrzygania odwołań od decyzji Urzędu, w szczególności w zakresie przyznania lub odmowy przyznania wspólnotowej ochrony odmian roślin, sprzeciwów, unieważnienia lub wygaśnięcia wspólnotowej ochrony odmian roślin, a także przyznania lub odrzucenia licencji przymusowych.

Izba Odwoławcza składa się z przewodniczącego i dwóch członków. Izba może rozszerzyć swój skład o dwóch dodatkowych członków.

Opis zadań

Wybrany członek Izby Odwoławczej (K/M) podejmuje czynności właściwe dla Izby Odwoławczej, a w szczególności czynności sprawozdawcy, jeżeli został do tego wyznaczony.

Mianowane

Członkowie kwalifikowani (K/M), inni niż przewodniczący i jego zastępca, są wpisani na listę członków sporządzoną na okres pięciu lat przez Radę Administracyjną Urzędu i na wniosek Urzędu.

Członkowie Izb Odwoławczych są niezależni. W podejmowaniu postanowień nie są związani żadnymi instrukcjami. Nie mogą oni pełnić żadnych innych funkcji w Urzędzie.

Warunki zatrudnienia

Członek Izby Odwoławczej (K/M) może kontynuować swoją dotychczasową działalność zawodową.

Członek Izby Odwoławczej (K/M) jest wybierany za każdym razem z listy przez przewodniczącego Izby Odwoławczej, tak aby Izba składała się z trzech do pięciu członków, wymaganych w zależności od danego przypadku.

Wybrany członek Izby Odwoławczej (K/M) wykonuje swoje zadania w ramach Urzędu w częściowym wymiarze czasu pracy. Powinien być dyspozycyjny przynajmniej przez 10 dni w roku kalendarzowym.

Decyzją Rady Administracyjnej z dnia 26 marca 2003 r. ustalone zostało wynagrodzenie członka wyznaczonego na sprawozdawcę w wysokości 1.600 euro za każdy przypadek oraz wynagrodzenie pozostałego członka lub pozostałych członków w wysokości 800 euro za każdy przypadek. Do kwot tych należy dodać 400 euro/członka na pokrycie kosztów podróży do i z Angers.

Wymagania:

– kandydat (K/M) musi być obywatelem Unii Europejskiej,

– kandydat (K/M) musi posiadać bardzo dobrą znajomość jednego z języków Wspólnoty oraz dobrą znajomość drugiego języka urzędowego. Wskazana jest dobra znajomość języka angielskiego,

– kandydat (K/M) musi również:

– być prawnikiem posiadającym udokumentowane doświadczenie w zakresie prawa własności intelektualnej, w szczególności w dziedzinie ochrony odmian roślin,

– posiadać dyplom botanika lub agronoma oraz posiadać udokumentowane doświadczenie w tych dziedzinach. Ponadto kandydat powinien posiadać znajomość głównych zapisów Międzynarodowej konwencji o ochronie nowych odmian roślin (Konwencja UPOV). Dodatkowym atutem będzie posiadanie przez kandydata egzaminów technicznych DHS,

– wykazać się odpowiednim stażem pracy; dodatkowym atutem będzie pięcioletni lub dłuższy staż pracy.

Kandydatury

Zgłoszenia kandydatury wraz ze szczegółowym życiorysem (tłumaczenie na język angielski będzie mile widziane) należy przesłać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15 stycznia 2006 r. (decyduje data stempla urzędu pocztowego) na następujący adres:

Community Plant Variety Office (CPVO/OCVV)
Secretariat of the Board of Appeal
BP 62141
FR-49021 Angers Cedex 02

Pytania o dodatkowe informacje można kierować na ww. adres lub numer faksu (+33) 241 25 64 10, lub na adres e-mail: doreau@cpvo.eu.int.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.305A.1

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Zaproszenie do wyrażenia zainteresowania stanowiskiem członka Izby Odwoławczej Wspólnotowego Urzędu Ochrony Odmian Roślin.
Data aktu: 02/12/2005
Data ogłoszenia: 02/12/2005