Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC NR 54/05 - Imprezy specjalne w ramach kampanii Unii Europejskiej na rzecz demokracji w związku z 60. rocznicą wyzwolenia od faszyzmu - Zaproszenie do składania wniosków na 2005 r. dotyczące wniosków o uzyskanie wsparcia finansowego w ramach pozycji budżetu UE 15 06 06.

Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC NR 54/05

Imprezy specjalne w ramach kampanii Unii Europejskiej na rzecz demokracji w związku z 60. rocznicą wyzwolenia od faszyzmu

Zaproszenie do składania wniosków na 2005 r. dotyczące wniosków o uzyskanie wsparcia finansowego w ramach pozycji budżetu UE 15 06 06

(2005/C 245/07)

(Dz.U.UE C z dnia 5 października 2005 r.)

1.

CEL OGÓLNY - OBSZARY TEMATYCZNE

1.1.

Cel ogólny

Projekty składane w odpowiedzi na niniejsze zaproszenie muszą uwypuklać założenie, że pokój, wolność i demokracja nie są wartościami oczywistymi, a tym samym muszą zachęcać obywateli europejskich do uczestnictwa w dalszej budowie demokratycznej Europy, zmierzającej do tego, by stała się ona kontynentem wolnym od przemocy, rasizmu i dyskryminacji.

Stąd wszystkie przedkładane projekty muszą:

– aktywnie zachęcać obywateli do refleksji nad europejskimi wartościami i osiągnięciami oraz włączać ich w proces budowy Unii Europejskiej,

– angażować obywateli, zwłaszcza młodzież, bezpośrednio,

– zachęcać do partnerstwa transnarodowego i wymiany transnarodowej.

1.2.

Obszary tematyczne

Niniejsze zaproszenie służy wspieraniu inicjatyw będących częścią kampanii Unii Europejskiej na rzecz demokracji w konkretnych obszarach związanych z ogólnymi i szczegółowymi celami niniejszego zaproszenia.

W związku z tym niniejsze zaproszenie podzielone zostało na dwa obszary tematyczne.

a) Pamięć o wojnie

Projekty składane w tej kategorii muszą dążyć do propagowania wymiany opinii i doświadczeń oraz różnych perspektyw narodowych, regionalnych, religijnych, etnicznych i pokoleniowych w spojrzeniu na II Wojnę Światową w Europie. Szczególnie jednak projekty te muszą kłaść nacisk na zwiększenie świadomości, zwłaszcza młodzieży, co do przyczyn i konsekwencji tej wojny, na przykład poprzez wysłuchanie wspomnień osób, które przeżyły jej tragedię. Projekty te powinny propagować wzajemne zrozumienie, szacunek i tolerancję w Europie.

b) Demokracja

Projekty składane w tym obszarze tematycznym muszą dążyć do spełnienia przynajmniej jednego z następujących założeń:

– poprawa świadomości europejskich wartości (takich jak pokój, wolność, bezpieczeństwo czy demokracja) oraz celów (takich jak pluralizm, unikanie dyskryminacji, tolerancja, sprawiedliwość, solidarność i równość), jako cegiełek, z których składa się europejska tożsamość i proces integracji europejskiej, ze szczególnym naciskiem na zmiany, które nastąpiły od zakończenia II Wojny Światowej,

– sprzyjanie refleksji, debacie lub działaniom w sprawie zagrożeń dla demokracji (takich jak dyskryminacja, nietolerancja czy wykluczenie) lub w sprawie konsolidacji i przyszłości Unii Europejskiej i jej demokratycznych wartości, w szczególności poprzez zgłębianie nowych sposobów bezpośredniego zaangażowania obywateli europejskich.

2.

KWALIFIKUJĄCY SIĘ WNIOSKODAWCY

Dalszej ocenie zostaną poddane wnioski, które spełniają przedstawione poniżej kryteria kwalifikacji.

2.1.

Kwalifikujące się organizacje

Aby wnioskodawcy mogli kwalifikować się do uzyskania wsparcia finansowego, muszą spełniać następujące wymogi:

– muszą być podmiotem publicznym lub prywatnym na szczeblu lokalnym lub regionalnym, mającym status prawny i osobowość prawną (co oznacza, że wniosków nie mogą składać osoby fizyczne), lub

– muszą być podmiotem niezależnym i nienastawionym na zysk (non-profit), prowadzącym działalność w obszarach związanych z celami niniejszego zaproszenia,

– muszą dysponować właściwymi kwalifikacjami oraz niezbędnymi środkami finansowymi i operacyjnymi, zapewniającymi realizację projektu.

2.2.

Kwalifikujące się państwa

Kwalifikują się wnioski z jednego z następujących państw:

– 25 Państw Członkowskich Unii Europejskiej: Austria, Belgia, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Republika Słowacka, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Zjednoczone Królestwo.

Organizacje mające swoją siedzibę w państwach innych niż wyżej wymienione nie kwalifikują się do uczestnictwa.

3.

BUDŻET ORAZ CZAS TRWANIA PROJEKTÓW

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie projektów wynosi szacunkowo 2.500.000 EUR.

Udział finansowy Komisji Europejskiej nie może przekroczyć 50 % łącznych kosztów kwalifikowanych projektu.

a) Pamięć o wojnie

Łączna kwota przeznaczona na projekty w tej kategorii tematycznej wynosi w przybliżeniu 1.000.000 EUR, co odpowiada 40 % całkowitego budżetu przeznaczonego na współfinansowanie projektów.

We wnioskach można domagać się finansowania na kwotę od 150.000 do 400.000 EUR.

Projekt musi rozpocząć się między 1 kwietnia 2006 r. a 31 października 2006 r. i zakończyć się nie później niż 31 lipca 2007 r.

Maksymalny łączny czas trwania projektu wynosi 9 miesięcy.

b) Demokracja

Łączna kwota przeznaczona na projekty w tej kategorii tematycznej wynosi w przybliżeniu 1.500.000 EUR, co odpowiada 60 % całkowitego budżetu przeznaczonego na współfinansowanie projektów.

We wnioskach można domagać się finansowania na kwotę od 200.000 do 450.000 EUR.

Projekt musi rozpocząć się między 1 kwietnia 2006 r. a 31 października 2006 r. i zakończyć się nie później niż 31 lipca 2007 r.

Maksymalny łączny czas trwania projektu wynosi 9 miesięcy.

4.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW

Wnioski należy przesyłać Komisji najpóźniej do 15 listopada 2005 r.

5.

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są w Internecie pod następującym adresem:

http://europa.eu.int/comm/dgs/education_culture/activecitizenship/index_en.htm

Wnioski muszą spełniać wymogi określone w pełnym tekście zaproszenia i zostać złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.245.18

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC NR 54/05 - Imprezy specjalne w ramach kampanii Unii Europejskiej na rzecz demokracji w związku z 60. rocznicą wyzwolenia od faszyzmu - Zaproszenie do składania wniosków na 2005 r. dotyczące wniosków o uzyskanie wsparcia finansowego w ramach pozycji budżetu UE 15 06 06.
Data aktu: 05/10/2005
Data ogłoszenia: 05/10/2005