Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie energii termojądrowej(2004/C 302/07)
(Dz.U.UE C z dnia 7 grudnia 2004 r.)
Opinia z własnej inicjatywy Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny postanowił w dniu 29 stycznia 2004 r., zgodnie z art. 29, ust. 2 regulaminu wewnętrznego, opracować opinię w sprawie energii termojądrowej.
Sekcja ds. Transportu, Energii, Infrastruktury i Społeczeństwa Informacyjnego, której powierzono przygotowanie prac, przyjęła opinię w dniu 10 czerwca 2004 roku. Sprawozdawcą był Gerd WOLF.
Na 410 sesji plenarnej w dniach 30 czerwca - 1 lipca 2004 r. (posiedzenie z dnia 30 czerwca 2004 r.)
Komitet przyjął 141 głosami "za" przy 9 głosach wstrzymujących się następującą opinię:
Niniejsza opinia stanowi uzupełnienie wcześniejszej opinii Komitetu w sprawie polityki energetycznej i badań. Dotyczy ona rozwoju reaktorów w celu wykorzystania energii termojądrowej oraz przewidywanych korzystnych aspektów w zakresie bezpieczeństwa i środowiska. Stanowisko zostało przyjęte na tle globalnych zagadnień energetycznych. Niniejszy dokument zawiera krótki zarys niezbędnych prac badawczo-rozwojowych oraz ich ocenę. Opinia dotyczy również stanowiska europejskiego w ramach toczących się obecnie rozmów w sprawie lokalizacji ośrodka programu ITER.
Spis treści:
1. Kwestia energii
2. Reakcja rozszczepienia (rozszczepienie jądra atomowego) i reakcja syntezy jądrowej (synteza jąder)
3. Dotychczasowy rozwój
4. Dalsza droga do siłowni termojądrowej
5. Lokalizacja ośrodka programu ITER
6. Podsumowanie i zalecenia
Bruksela, 30 czerwca 2004 r.
|
Przewodniczący |
|
Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego |
|
Roger BRIESCH |
______
(1) Energia nie jest zużywana, a jedynie wykorzystywana przy jej przetwarzaniu. Następuje to w wyniku odpowiednich procesów przemiany, np. spalania węgla, przekształcania energii wiatru w prąd elektryczny czy też reakcji rozszczepienia jądra atomowego (prawo zachowania energii; E = mc2). Używane są przy tym określenia "zaopatrzenie w energię", "pozyskiwanie energii" lub "zużycie energii".
(2) Pozyskiwanie odnawialnych nośników energii: Możliwości działania i możliwości finansowania, Propozycja dyrektywy Parlamentu Europejskiego oraz Rady w sprawie wspierania skojarzonej gospodarki energetycznej w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe w Wewnętrznym Rynku Energetycznym, Projekt dyrektywy (Euratom) Rady dotyczącej ustalenia zasadniczych zobowiązań i ogólnych zasad w zakresie bezpieczeństwa instalacji atomowych oraz projekt dyrektywy (Euratom) Rady w sprawie usuwania wypalonych elementów paliwowychi odpadów radioaktywnych, Znaczenie energii jądrowej dla wytwarzania prądu.
(3) Zielona księga "Europejska strategia zapewnienia bezpieczeństwa w zakresie zaopatrzenia w energię".
(4) Potrzeba badań nad bezpiecznym i zrównoważonym zaopatrzeniem w energię.
(5) Potrzeba badań nad bezpiecznym i zrównoważonym zaopatrzeniem w energię; Punkty 2.1.3 i kolejne.
(6) Problemy te znalazły swój wyraz w dotychczasowych kryzysach naftowych (np. w latach 1973 i 1979) oraz w obecnych kontrowersjach między kręgami gospodarczymi a ekologicznymi w zakresie przydzielania certyfikatów emisyjnych.
(7) Cytat: "Dlatego Komitet zaleca opracowanie strategii zintegrowanych badań europejskich, które będą stanowiły podstawę przyszłego Europejskiego Programu Badań nad Energią."
(8) Nasuwa to przypuszczenie, że grożący nam brak paliwa nastąpi wcześniej niż myślimy.
(9) "Znaczenie energii jądrowej dla wytwarzania energii elektrycznej."
(10) Atomy tego samego pierwiastka, ale o różnej masie (różna ilość neutronów w jądrze atomoowym).
(11) "Znaczenie energii jądrowej dla wytwarzania energii elektrycznej."
(12) W ramach tej reakcji niezbędne jest ewentualnie krótkie przerywanie jedynie procesu fuzji, mniej więcej raz na godzinę.
(13) Hel ma wyjątkowo stabilne jądro i jest obojętny chemicznie (dlatego nazywany jest "gazem szlachetnym").
(14) Typowa: 1000 km/sec.
(15) Radiotoksyczność jest miarą szkodliwości promieniotwórczego działania radionuklidów wchłanianych do organizmu ludzkiego.
(16) Przy tych temperaturach gaz jest całkowicie zjonizowany (tzn. ujemnie naładowane elektrony nie posiadają już powłoki atomowej i poruszają się swobodnie, tak jak dodatnio naładowane jądra), a tym samym istnieje możliwość związania przewodzącego prąd elektryczny medium przez pola magnetyczne. Stan ten określany jest jako "plazma".
(17) Objaśnienie procesu spalania "termonuklearnego": patrz 3.9
(18) "Zaryzykuję prognozę, iż w cią gu następnych dwudziestu lat odkryta zostanie metoda uwolnienia energii termojądrowej w sposób kontrolowany"
(19) Rev. Mod. Phys. 28, 338 (1956).
(20) "Jednakże związane z tym trudności techniczne są na prawdę ogromne. Po uzmysłowieniu sobie tego faktu niektórzy fizycy nie będą się wahali określić tego problemu mianem niemożliwego do rozwiązania"
(21) Toroidalny: pierścieniowy.
(22) Koncepcja wg wariantu zasady TOMAKAP.
(23) Przy zastosowaniu JET możliwe jest zrealizowanie metody prognozowanej przez Bhabha.
(24) Pierwotnie International Thermonuclear Experimental Reactor, dzisiaj stanowi nazwę własną.
(25) Interakcja między plazmą a ścianą komory (plasma-wall interaction)
(26) To znaczy, że w plazmie termojądrowej uzyskiwana jest dziesięciokrotnie większa moc, niż moc doprowadzana z zewnątrz przez specjalne agregaty, takie jak wysokiej mocy injektory promieniowania neutralnego czy nadajniki o wysokiej częstotliwości.
(27) Wg COM (2003) fin: koszty fazy konstrukcyjnej ITER zaplanowano na 4.570 mln. EURO (wg cen na rok 2000)
(28) Patrz np. "Spin-off benefits from Fusion R&D" EUR 20.229- Fusion energy - Moving forward ISBN 92-894-4721-4 jak również broszura "Making a Difference" wyd. przez Culham Science Centre, Abingdon, Oxfordshire OX14 3DB, GB
(29) Ze względu na brak miejsca zrezygnowano tu ze szczegółowego przedstawienia zagmatwanej i zmiennej politycznej historii projektu.
(30) Należy tu przede wszystkim wymienić stellarator.
(31) Dla porównania: Elektrownia spalająca węgiel brunatny potrzebuje około 1.000 t węgla brunatnego.
(32) 1 GW (gigawat) jest odpowiednikiem 1.000 MW (megawatów)
(33) Lit może być pozyskiwany z określonych skał, ze słonych jezior, z geotermicznych źródeł wody oraz ze źródeł wody mineralnej, z wody wypompowywanej z pól naftowych i z wody morskiej. Przy pomocy znanych obecnie zasobów możliwe jest pokrycie dziesięciokrotnie większego zapotrzebowania na energię niż dzisiejsze przez wiele tysięcy lat.
(34) Dla porównania: Elektrownia o takiej samej mocy spalająca węgiel brunatny emituje ok. 1.000 t CO2.
(35) Z wyjątkiem zwrotów, jakie można uzyskać np. z reaktorów na ciężką wodę (Kanada).
(36) Niedaleko Aix-en-Provence, na północny wschód od Marsylii, Francja
(37) Problemy te znalazły swój wyraz w dotychczasowych kryzysach naftowych (np. w latach 1973 i 1979) oraz w obecnych kontrowersjach między kręgami gospodarczymi a ekologicznymi w zakresie przydzielania certyfikatów emisyjnych.
(38) Na północy Japonii.
(39) Wzgl. wyzwoleniu energii/czasu
(40) "... wzmożone wsparcie dla opcji syntezy termojądrowej".
(41) Komunikat Komisji dla Rady i Parlamentu Europejskiego - Naukowcy w europejskiej sieci badawczej: zawód stwarzający różnorodne możliwości kariery, INT/216.
(42) Chiny, Japonia i Korea Południowa.