ZALECENIA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGOz dnia 16 lipca 2004 r.
w sprawie wymogów sprawozdawczości statystycznej Europejskiego Banku Centralnego w zakresie bilansu płatniczego, międzynarodowej pozycji inwestycyjnej oraz płynnych aktywów i pasywów w walutach obcych
(EBC/2004/16)
(2004/C 292/05)
(Dz.U.UE C z dnia 30 listopada 2004 r.)
RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,
uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności jego art. 5 ust. 1 oraz art. 34 ust. 1 tiret trzecie,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W celu realizacji swoich zadań Europejski System Banków Centralnych (ESBC) wymaga szczegółowej oraz rzetelnej statystyki bilansu płatniczego, międzynarodowej pozycji inwestycyjnej oraz płynnych aktywów i pasywów w walutach obcych, prezentującej główne pozycje wpływające na sytuację pieniężną i rynki walutowe w strefie euro. Wymogi statystyczne Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w tym zakresie określone zostały w wytycznych EBC/2004/15 z dnia 16 lipca 2004 r. w sprawie wymogów sprawozdawczości statystycznej Europejskiego Banku Centralnego w zakresie bilansu płatniczego, międzynarodowej pozycji inwestycyjnej oraz płynnych aktywów i pasywów w walutach obcych(1).
(2) Artykuł 5 ust. 1 zdanie pierwsze Statutu zobowiązuje EBC, wspomagany przez krajowe banki centralne (KBC), do zbierania, od właściwych władz innych niż KBC albo bezpośrednio od podmiotów gospodarczych, informacji statystycznych niezbędnych do realizacji przez EBC zadań ESBC. Artykuł 5 ust. 1 zdanie drugie stanowi, że w tym celu EBC współpracuje z instytucjami lub organami Wspólnoty, z właściwymi władzami Państw Członkowskich lub państw trzecich oraz organizacjami międzynarodowymi.
(3) Informacje niezbędne do spełnienia wymogów EBC w dziedzinie statystyki bilansu płatniczego i międzynarodowej pozycji inwestycyjnej mogą być zbierane lub sporządzane przez właściwe władze inne niż KBC. Niektóre zatem z zadań, które mają być podjęte w celu spełnienia tych wymogów, stwarzają konieczność współpracy między EBC lub KBC i takimi właściwymi władzami, zgodnie z art. 5 ust. 1 Statutu. Artykuł 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 2533/98 z dnia 23 listopada 1998 r. dotyczącego zbierania informacji statystycznych przez Europejski Bank Centralny(2) zobowiązuje Państwa Członkowskie do wprowadzenia odpowiedniej organizacji w dziedzinie statystyki oraz do pełnej współpracy z ESBC w celu zapewnienia realizacji obowiązków wynikających z art. 5 Statutu.
(4) W przypadkach, w których zgodnie z krajowymi zasadami i ustalonymi praktykami instytucje sprawozdające przekazują sprawozdawczość kompetentnym władzom innym niż KBC, władze te i ich KBC współpracują w celu realizacji wymogów statystycznych EBC. W Irlandii zbieraniem i sporządzaniem niezbędnych informacji statystycznych w zakresie bilansu płatniczego i międzynarodowej pozycji inwestycyjnej zajmuje się Central Statistics Office (CSO), a we Włoszech Ufficio Italiano dei Cambi (UIC). W celu wypełnienia wspomnianych wymogów statystycznych w Irlandii Central Bank and Financial Services Authority of Ireland i CSO, a we Włoszech Banca d'Italia i UIC, powinny ze sobą współpracować. Współpraca ta powinna obejmować tworzenie trwałych rozwiązań przekazywania danych, chyba że taki sam efekt został już zapewniony w oparciu o ustawodawstwo krajowe. Na mocy włoskiego Dekretu nr 319/9 z dnia 26 sierpnia 1998 r.(3) UIC jest wykonawczą jednostką Banca d'Italia.
(5) Jak stanowi art. 4 ust. 3 wytycznych EBC/2004/15, w przypadku gdy źródłem informacji statystycznych oznaczonych jako poufne są właściwe władze inne niż KBC, informacje takie są wykorzystywane przez EBC wyłącznie do wykonywania zadań statystycznych związanych z ESBC, chyba że jednostka sprawozdająca albo inna osoba prawna lub fizyczna, podmiot lub oddział, który przekazał informacje, przy założeniu, że można go zidentyfikować, udzielił wyraźnej zgody na wykorzystanie takich informacji do innych celów.
(6) Dane dotyczące miesięcznego i kwartalnego bilansu płatniczego oraz kwartalnej i rocznej międzynarodowej pozycji inwestycyjnej prezentujące główne pozycje wpływające na sytuację pieniężną i rynki walutowe w strefie euro powinny być przekazywane do Central Bank and Financial Services Authority of Ireland oraz do Banca d'Italia w odpowiednich terminach. W tym celu wymagane informacje statystyczne powinny być przekazywane z częstotliwością ustaloną z KBC, a w przypadku braku takich ustaleń - nie później niż w terminie 30 dni roboczych po zakończeniu miesiąca, którego dane dotyczą, dla miesięcznego bilansu płatniczego; w terminie trzech miesięcy po zakończeniu kwartału, którego dane dotyczą, dla kwartalnego bilansu płatniczego i międzynarodowej pozycji inwestycyjnej; oraz w terminie dziewięciu miesięcy po zakończeniu roku, którego dane dotyczą, dla rocznej międzynarodowej pozycji inwestycyjnej.
(7) Scentralizowana baza danych papierów wartościowych (SBDPW), która w przyszłości będzie wykorzystywana do wielu różnych celów statystycznych (sporządzanie i produkcja danych) i niestatystycznych (analizy gospodarczej, stabilności finansowej czy analizy działalności), zostanie udostępniona KBC. Zawarte w niej dane będą udostępniane właściwym władzom innym niż KBC, z zastrzeżeniem wszelkich ograniczeń prawnych. W znacznej mierze ułatwi im to przygotowywanie danych wymaganych do sporządzania statystyki transakcji i stanów strefy euro dotyczących inwestycji portfelowych. W szczególności połączenie informacji zawartych w SBDPW z danymi zebranymi na zasadzie "papier po papierze" powinno umożliwić rzetelne sporządzanie statystyki transakcji i stanów strefy euro w zakresie papierów wartościowych związanych z inwestycjami portfelowymi, wyemitowanych przez rezydentów strefy euro i zakupionych przez rezydentów innych krajów strefy euro. Umożliwi to również sporządzanie danych o strukturze sektorowej pasywów inwestycji portfelowych strefy euro.
(8) Niezbędne jest ustanowienie procedury wprowadzania w skuteczny sposób zmian technicznych do załączników do niniejszych zaleceń, pod warunkiem że takie zmiany nie naruszą podstawowej struktury pojęciowej oraz nie wpłyną na obciążenie sprawozdawcze jednostek sprawozdających w Państwach Członkowskich. Przy stosowaniu tej procedury uwzględniane będą opinie Komitetu Statystyki ESBC (zwany dalej "Komitetem Statystyki"). KBC i inne właściwe władze krajowe mogą proponować takie zmiany techniczne do załączników do niniejszych zaleceń za pośrednictwem Komitetu Statystyki i jego grup roboczych.
(9) Od chwili przyjęcia zaleceń EBC/2003/8 z dnia 2 maja 2003 r. w sprawie wymogów sprawozdawczości statystycznej Europejskiego Banku Centralnego w dziedzinie statystyki bilansu płatniczego, międzynarodowej pozycji inwestycyjnej oraz płynnych aktywów i pasywów w walutach obcych(4) osiągnięto w strefie euro znaczący postęp w zakresie nowych wymogów oraz zbierania danych i metod ich przygotowywania. Niezbędne jest zatem zastąpienie zaleceń EBC/2003/8 niniejszymi zaleceniami,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ZALECENIA:
Sporządzono we Frankfurcie nad Menem, dnia 16 lipca 2004 r.
|
Prezes EBC |
|
Jean-Claude TRICHET |
______
(1) Dz.U. L 354 z 30.11.2004.
(2) Dz.U. L 318 z 27.11.1998, str. 8.
(3) Gazzetta ufficiale della Repubblica italiana, nr 206 z 4.9.1998.
(4) Dz.U. C 126 z 28.5.2003, str. 7.
ZAŁĄCZNIKI