DG ds. Środowiska - Ogłoszenie o naborze na stanowisko Głównego Doradcy (art. 29 ust 1 lit. a) i art. 29 ust. 2 Regulaminu Pracowniczego) - COM/163/04.

Ogłoszenie o naborze na stanowisko Głównego Doradcy

(art. 29 ust. 1 lit. a) i art. 29 ust. 2 Regulaminu Pracowniczego)

COM/163/04

(2004/C 180 A/01)

(Dz.U.UE C z dnia 13 lipca 2004 r.)

1. Ogólny opis

Dyrekcja Generalna ds. Środowiska poszukuje osoby na stanowisko Głównego Doradcy. Do zakresu zadań głównego doradcy należeć będzie zapewnianie wysokiej jakości politycznej ekspertyzy w następujących dziedzinach:

– łączenia polityk z zakresu różnych dziedzin dotyczących środowiska w celu stworzenia podejścia tematycznego,

– włączania celów polityki ochrony środowiska do innych polityk Wspólnoty,

– promowanie efektywności ekologicznej.

Do zadań Głównego Doradcy należeć będzie również przedstawianie polityki ochrony środowiska przed wyspecjalizowanymi grupami słuchaczy oraz szeroką publicznością.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej:

http://europa.eu.int/comm/environment/index_en.htm

2. Konkretne zadania i obowiązki

Praca Głównego Doradcy będzie obejmowała różne obszary polityki znajdujące się w gestii Dyrekcji Generalnej, a także analizę wzajemnie powiązanych problemów i zagadnień.

W szczególności zadania Głównego Doradcy koncentrować się będą na dziedzinach wspólnych dla środowiska i innych polityk Wspólnotowych, np.:

– środowisko i transport, zrównoważona mobilność, kwestie związane ze zmianą klimatu itd.,

– środowisko i energia, w tym odnawialna energia, bardziej wydajne wykorzystanie paliw kopalnych, itp.,

– środowisko i konkurencyjność, np. badanie efektywności ekologicznej, koszty szkód wyrządzonych środowisku, związek pomiędzy środowiskiem a korzyściami gospodarczymi,

– wpływ szkód w zakresie środowiska na zdrowie.

3. Specyficzne wymagania

Kandydat musi posiadać gruntowną i szeroką wiedzę oraz wcześniejsze doświadczenie w zakresie polityki ochrony środowiska, najlepiej zarówno na poziomie Unii Europejskiej jak i na poziomie państwa członkowskiego. Pożądane jest wcześniejsze doświadczenie w zakresie włączania kwestii ochrony środowiska do innych polityk.

Kandydat musi posiadać:

– udokumentowane umiejętności w zakresie negocjacji,

– doskonałe umiejętności w dziedzinie komunikacji, zarówno w piśmie, jak i w mowie,

– gruntowne zrozumienie kwestii związanych z ekonomią oraz światem bussinesu.

Pożądane jest wcześniejsze doświadczenie w zakresie pracy nad rozwojem polityk.

Językiem roboczym w Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska jest język angielski. Inne oficjalne języki Wspólnotowe są również używane.

Warunki ogólne

Kandydaci powinni wykazać się dogłębną wiedzą na temat instytucji UE.

Kandydat musi:

1. Być obywatelem jednego z Państw Członkowskich UE.

2. Posiadać dyplom ukończenia studiów wyższych w zakresie ekonomii, prawa lub socjologii, dający prawo do podjęcia studiów doktoranckich.

3. Posiadać przynajmniej piętnastoletnie doświadczenie zawodowe, liczone od chwili ukończenia studiów wyższych, na poziomie, do którego dopuszczają wyżej wymienione kwalifikacje. Przynajmniej pięć lat tego doświadczenia zawodowego musi obejmować pracę na wyższych stanowiskach w zakresie doradztwa, analizy i/lub interdyscyplinarnych zadań koncepcyjnych. Wymagane jest również wykazane doświadczenie w pracy w środowisku międzynarodowym.

4. Posiadać bardzo dobrą znajomość jednego z języków urzędowych UE oraz odpowiednią znajomość innego języka będącego językiem urzędowym UE.

Niezależność i oświadczenie o braku konfliktu interesów

Wymagane jest, by kandydaci potwierdzili wolę złożenia deklaracji dotyczącej obowiązku postępowania w sposób niezależny w interesie publicznym oraz złożenia oświadczenia o braku konfliktu interesów, które mogłyby być uznane za mogące szkodzić ich niezależności.

Powołanie i warunki zatrudnienia

Główny Doradca zostanie wybrany i powołany przez Komisję zgodnie z procedurami selekcji i rekrutacji. Kandydaci, którzy zostaną dopuszczeni do ostatniego etapu selekcji, zostaną wezwani na rozmowę kwalifikacyjną przez Komitet Konsultacyjny Komisji ds. Mianowania.

Płace i warunki pracy są takie, jak te szczegółowo określone w odniesieniu do urzędników pełniących funkcję odpowiadającą podstawowemu stanowisku dyrektora we Wspólnotach Europejskich.

Zwraca się uwagę kandydatów na fakt, że zgodnie z nowym Regulaminem pracowniczym wszyscy nowi pracownicy podlegają obowiązkowi odbycia trwającego dziewięć miesięcy okresu próbnego.

Niniejsze powołanie nastąpi w Brukseli.

Równe szanse

Unia Europejska stosuje politykę równych szans.

Procedura składania wniosków

Wnioski powinny zawierać wyłącznie następujące dokumenty. Dokumentów potwierdzających (np. poświadczonych kopii stopni naukowych/dyplomów, listów polecających, zaświadczeń od pracodawców itp.) nie należy przesyłać na tym etapie, lecz przedłożyć na etapie późniejszym, jeżeli zostanie się o to poproszonym:

1. Życiorys (najwyżej cztery strony) należy złożyć w języku angielskim, francuskim lub niemieckim. Na pierwszej stronie życiorysu powinny się znaleźć następujące informacje:

– pełne imię i nazwisko (tytuł, imię, nazwisko),

– pełny adres pocztowy,

– adres e-mail,

– numery telefonu (domowy, służbowy i komórkowy),

– data urodzenia,

– płeć,

– obywatelstwo,

– znajomość języków obcych (język ojczysty, znajomość bardzo dobra lub dostateczna),

– tytuł lub stopień naukowy umożliwiający dostęp do niniejszej procedury selekcji i instytucja, która go przyznała,

– data przyznania stopnia naukowego umożliwiającego dostęp do niniejszej procedury selekcji (dzień, miesiąc, rok).

2. List motywacyjny w języku angielskim, francuskim lub niemieckim.

Zgłoszenia niekompletne będą odrzucane (np. w przypadku braku życiorysu, listu motywacyjnego lub obu).

Zgłoszenia należy przesyłać pocztą elektroniczną.

Adres, na który należy przesyłać zgłoszenia: ADMIN-JOB-VACANCIES-MANAGEMENT@cec.eu.int. Jako temat wiadomości e-mail kandydaci podają numer stanowiska, o które się ubiegają: COM/163/04.

Wyłącznie kandydaci, którzy nie byli w stanie przesłać swoich zgłoszeń pocztą elektroniczną, przesyłają je listem poleconym lub ekspresową pocztą kurierską na adres:

Komisja Europejska

Dyrekcja Generalna "Personel i Administracja"

Dział "Schemat Organizacyjny i Personel Zarządzający"

COM/163/04

MO-34 5/105

B-1049 Bruksela.

Termin składania zgłoszeń

Zgłoszenia muszą zostać wysłane najpóźniej do dnia (włącznie) 6 sierpnia 2004 r. (data wiadomości e-mail lub data nadania listu poleconego).

Zgłoszenia przesłane ekspresową usługą kurierską muszą zostać dostarczone na podany adres przed godziną 17.00. dnia 6 sierpnia 2004 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2004.180A.1

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: DG ds. Środowiska - Ogłoszenie o naborze na stanowisko Głównego Doradcy (art. 29 ust 1 lit. a) i art. 29 ust. 2 Regulaminu Pracowniczego) - COM/163/04.
Data aktu: 13/07/2004
Data ogłoszenia: 13/07/2004