Opinia wydana na wniosek Rady Unii Europejskiej dotycząca projektu rozporządzenia Rady w sprawie zbierania i przekazywania danych w zakresie kwartalnego długu publicznego.

OPINIA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO
z dnia 19 kwietnia 2004 r.
wydana na wniosek Rady Unii Europejskiej dotycząca projektu rozporządzenia Rady w sprawie zbierania i przekazywania danych w zakresie kwartalnego długu publicznego

(COM(2003) 761 wersja ostateczna)

(CON/2004/14)

(2004/C 134/08)

(Dz.U.UE C z dnia 12 maja 2004 r.)

1. W dniu 5 marca 2004 r. Europejski Bank Centralny (EBC) otrzymał wniosek Rady Unii Europejskiej o wydanie opinii w sprawie projektu rozporządzenia Rady w sprawie zbierania i przekazywania danych w zakresie kwartalnego długu publicznego (określanego dalej jako "projektowane rozporządzenie").

2. Właściwość EBC do wydania opinii wynika z artykułu 105, ustępu (4) Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, przy uwzględnieniu faktu, że dane, które będą zbierane i przekazywane zgodnie z projektowanym rozporządzeniem poszerzą zakres dostępnych informacji odnoszących się do kwartalnego długu publicznego, wykorzystywanych w działalności analitycznej EBC w zakresie polityki pieniężnej. Zgodnie z pierwszym zdaniem artykułu 17, ustępu 5 Regulaminu EBC, Rada Zarządzająca wydała niniejszą opinię.

3. Przedmiotem projektowanego rozporządzenia jest zbieranie i przekazywanie kwartalnych danych dotyczących długu publicznego, zgodnie z definicją zawartą w Rozporządzeniu Rady (WE) nr 3605/93 z dnia 22 listopada 1993 r. w sprawie stosowania Protokołu w sprawie procedury dla nadmiernego deficytu, załączonego do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską(1) Projektowane rozporządzenie nie zmienia istniejących wymagań dotyczących sprawozdawczości mających zastosowanie w odniesieniu do procedury dla nadmiernego deficytu.

4. EBC pozytywnie przyjmuje projektowane rozporządzenie, zauważając że dane, które będą zbierane na jego podstawie będą uzupełniać zestawienia kwartalnych danych statystycznych w zakresie finansów publicznych, przewidzianych w Planie Działania w sprawie Wymagań Statystycznych Unii Gospodarczej i Walutowej (UGW) (zwanym dalej "Planem Działania UGW"), sporządzonym na wniosek Rady Ecofin przez Komisję Europejską (Eurostat), w ścisłej współpracy z EBC. Plan Działania UGW jest odpowiedzią na raport Komitetu Walutowego w sprawie wymogów informacyjnych w ramach UGW, zaakceptowany przez Radę Ecofin w dniu 18 stycznia 1999 r., oraz drugi raport roboczy w sprawie wymogów informacyjnych w ramach UGW zaakceptowany przez Radę Ecofin w dniu 5 czerwca 2000 r.

5. Projektowane rozporządzenie przyczyni się do realizacji ogólnego celu, jakim jest opracowanie spójnego systemu kwartalnych sprawozdań dla sektora publicznego, odnoszących się do Unii Europejskiej, a tym samym do strefy euro. Uzupełni ono istniejące zestawienia kwartalnych danych dotyczących finansów publicznych określonych w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 264/2000 z dnia 3 lutego 2000 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2223/96 w zakresie krótkoterminowych statystyk finansów publicznych(2), rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1221/2002 z dnia 10 czerwca 2002 r. w sprawie kwartalnych niefinansowych sprawozdań administracji publicznej(3) oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 501/2004 z dnia 10 marca 2004 r. w sprawie kwartalnych finansowych sprawozdań administracji publicznej(4).

6. Ponieważ projektowane rozporządzenie przewiduje, że kwartalne dane o długu publicznym powinny być przekazywane w takim samym terminie jak dane określone w rozporządzeniach, o których mowa w punkcie 5 (tj. w terminie trzech miesięcy po zakończeniu kwartału, którego dotyczą przekazywane dane), łatwo można będzie dokonać włączenia wskazanych danych do istniejącego systemu kwartalnych sprawozdań dla sektora publicznego.

Frankfurt nad Menem, dnia 19 kwietnia 2004 r.

Prezes EBC
Jean-Claude TRICHET

______

(1) Dz.U. L 332 z 31.12.1993, str. 7. Rozporządzenie zmienione poraz ostatni przez rozporządzenie Komisji (WE) nr 351/2002.

(2) Dz.U. L 29 z 4.2.2000, str.4.

(3) Dz.U L 179 z 9.7.2002, str.1.

(4) Dz.U L 81 z 19.3.2004, str.1.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2004.134.14

Rodzaj: Opinia
Tytuł: Opinia wydana na wniosek Rady Unii Europejskiej dotycząca projektu rozporządzenia Rady w sprawie zbierania i przekazywania danych w zakresie kwartalnego długu publicznego.
Data aktu: 19/04/2004
Data ogłoszenia: 12/05/2004