Środki podejmowane w związku z wystąpieniem choroby niebieskiego języka.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1 )
z dnia 19 grudnia 2024 r.
w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem choroby niebieskiego języka 2 )

Na podstawie art. 47 ust. 1 i art. 48a ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2023 r. poz. 1075) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
W związku z wystąpieniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej choroby niebieskiego języka:
1)
określa się obszar, na którym występuje choroba niebieskiego języka lub zagrożenie wystąpienia tej choroby, który obejmuje województwa, powiaty i gminy wymienione w załączniku do rozporządzenia;
2)
zakazuje się przemieszczania bydła, owiec lub kóz poza obszar określony w pkt 1, chyba że powiatowy lekarz weterynarii właściwy ze względu na miejsce, z którego te zwierzęta mają zostać przemieszczone, wyda pozwolenie na takie przemieszczenie tych zwierząt.
2. 
Pozwolenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, wydaje się, jeżeli jest spełnione co najmniej jedno z wymagań, o których mowa w sekcji 1 w rozdziale 2 w części II załącznika V do rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/689 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do zasad dotyczących nadzoru, programów likwidacji choroby oraz statusu obszaru wolnego od choroby w przypadku niektórych chorób umieszczonych w wykazie i niektórych nowo występujących chorób (Dz. Urz. UE L 174 z 03.06.2020, str. 211, z późn. zm.), z tym że w odniesieniu do szczególnych wymagań określonych w ust. 7 w sekcji 1 w rozdziale 2 w części II załącznika V do tego rozporządzenia to pozwolenie wydaje się, jeżeli:
1)
w okresie nie dłuższym niż 30 dni przed przemieszczeniem bydła, owiec lub kóz poza obszar określony w ust. 1 pkt 1 w gospodarstwie, z którego te zwierzęta mają zostać przemieszczone, nie potwierdzono choroby niebieskiego języka;
2)
nie wcześniej niż 30 dni przed przemieszczeniem bydła, owiec lub kóz poza obszar określony w ust. 1 pkt 1 od tych zwierząt zostały pobrane próbki do badania laboratoryjnego w kierunku choroby niebieskiego języka, które zostało przeprowadzone metodą serologiczną, i uzyskany wynik tego badania jest ujemny;
3)
posiadacz bydła, owiec lub kóz, które mają zostać przemieszczone poza obszar określony w ust. 1 pkt 1, poinformował powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce, do którego te zwierzęta mają zostać przemieszczone, o zamiarze dokonania takiego przemieszczenia nie później niż 48 godzin przed planowanym terminem jego dokonania.
3. 
Badanie laboratoryjne, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, przeprowadza się w laboratoriach urzędowych, o których mowa w art. 25 ust. 2 pkt 1 lit. b-d ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 2024 r. poz. 12).
§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Obszar, na którym występuje choroba niebieskiego języka lub zagrożenie wystąpienia tej choroby, obejmuje:

1)
województwo dolnośląskie;
2)
w województwie lubuskim:
a)
powiat krośnieński,
b)
powiat międzyrzecki,
c)
powiat nowosolski,
d)
powiat świebodziński,
e)
powiat wschowski,
f)
powiat zielonogórski,
g)
miasto Zielona Góra,
h)
powiat żagański,
i)
powiat żarski,
j)
w powiecie gorzowskim:
gminę Deszczno,
gminę Santok,
k)
w powiecie słubickim:
gminę Cybinka,
gminę Ośno Lubuskie,
gminę Rzepin,
gminę Słubice,
l)
w powiecie strzelecko-drezdeneckim gminę Drezdenko,
m)
w powiecie sulęcińskim:
gminę Krzeszyce,
gminę Lubniewice,
gminę Sulęcin
gminę Torzym;
3)
w województwie łódzkim:
a)
w powiecie sieradzkim:
gminę Błaszki,
gminę Brąszewice,
gminę Brzeźnio,
gminę Goszczanów,
gminę Klonowa,
gminę Sieradz,
gminę Warta
gminę Wróblew,
gminę Złoczew,
b)
w powiecie wieluńskim:
gminę Biała,
gminę Czarnożyły,
gminę Mokrsko
gminę Ostrówek,
gminę Pątnów,
gminę Skomlin,
gminę Wieluń,
c)
w powiecie wieruszowskim:
gminę Bolesławiec,
gminę Czastary,
gminę Galewice,
gminę Lututów,
gminę Łubnice,
gminę Sokolniki
gminę Wieruszów;
4)
w województwie opolskim:
a)
powiat brzeski,
b)
powiat namysłowski,
c)
powiat nyski,
d)
powiat kluczborski,
e)
powiat opolski,
f)
miasto Opole,
g)
w powiecie krapkowickim:
gminę Gogolin,
gminę Krapkowice,
gminę Strzeleczki,
h)
w powiecie oleskim:
gminę Gorzów Śląski,
gminę Olesno,
gminę Praszka,
gminę Radłów,
gminę Zębowice,
i)
w powiecie prudnickim:
gminę Biała,
gminę Lubrza,
gminę Prudnik;
5)
w województwie wielkopolskim:
a)
powiat gnieźnieński,
b)
powiat gostyński,
c)
powiat grodziski,
d)
powiat jarociński,
e)
powiat kaliski,
f)
miasto Kalisz,
g)
powiat kępiński,
h)
powiat kościański,
i)
powiat krotoszyński,
j)
powiat leszczyński,
k)
miasto Leszno,
l)
powiat międzychodzki,
m)
powiat nowotomyski,
n)
powiat obornicki,
o)
powiat ostrowski,
p)
powiat ostrzeszowski,
q)
powiat pleszewski,
r)
powiat poznański,
s)
miasto Poznań,
t)
powiat rawicki,
u)
powiat słupecki,
v)
powiat szamotulski,
w)
powiat średzki,
x)
powiat śremski,
y)
powiat wolsztyński,
z)
powiat wrzesiński,
za)
w powiecie chodzieskim gminę Budzyń,
zb)
w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim:
gminę Czarnków,
gminę Drawsko,
gminę Lubasz,
gminę Połajewo,
gminę Wieleń,
zc)
w powiecie konińskim:
gminę Golina,
gminę Grodziec,
gminę Kazimierz Biskupi,
gminę Kleczew,
miasto Konin,
gminę Kramsk
gminę Krzymów,
gminę Rychwał,
gminę Rzgów,
gminę Stare Miasto,
zd)
w powiecie tureckim:
gminę Dobra,
gminę Kawęczyn,
gminę Malanów,
gminę Tuliszków,
gminę Turek,
gminę Władysławów,
ze)
w powiecie wągrowieckim:
gminę Mieścisko,
gminę Skoki,
gminę Wągrowiec.
1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 2706).
2) Niniejsze rozporządzenie służy stosowaniu rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/689 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do zasad dotyczących nadzoru, programów likwidacji choroby oraz statusu obszaru wolnego od choroby w przypadku niektórych chorób umieszczonych w wykazie i niektórych nowo występujących chorób (Dz. Urz. UE L 174 z 03.06.2020, str. 211, Dz. Urz. UE L 194 z 02.06.2021, str. 10, Dz. Urz. UE L 192 z 31.07.2023, str. 9 oraz Dz. Urz. UE L 233 z 21.09.2023, str. 24).

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024