Moc obowiązująca Umowy ustanawiającej Międzynarodową Fundację UE-LAC, sporządzonej w Santo Domingo dnia 25 października 2016 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 24 maja 2019 r.
w sprawie mocy obowiązującej Umowy ustanawiającej Międzynarodową Fundację UE-LAC, sporządzonej w Santo Domingo dnia 25 października 2016 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że na podstawie ustawy z dnia 15 września 2017 r. o ratyfikacji Umowy ustanawiającej Międzynarodową Fundację UE-LAC, sporządzonej w Santo Domingo dnia 25 października 2016 r. (Dz. U. poz. 1977) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej dnia 29 stycznia 2018 r. ratyfikował wyżej wymienioną umowę.
Zgodnie z art. 25 ust. 1 umowy weszła ona w życie dnia 17 maja 2019 r., a jej stronami tego dnia stały się 1 :

Królestwo Belgii

Belize

Wielonarodowe Państwo Boliwia

Republika Chorwacji

Republika Dominikańska

Republika Ekwadoru

Republika Estońska

Republika Finlandii

Republika Francuska

Grenada

Królestwo Hiszpanii

Republika Kuby

Republika Litewska

Wielkie Księstwo Luksemburga

Republika Łotewska

Meksykańskie Stany Zjednoczone

Republika Federalna Niemiec

Republika Nikaragui

Republika Panamy

Republika Paragwaju

Rzeczpospolita Polska

Republika Portugalska

Federacja Saint Kitts i Nevis

Republika Salwadoru

Republika Słowenii

Królestwo Szwecji

Unia Europejska

Węgry

Jednocześnie podaje się do wiadomości, że w chwili zdeponowania dokumentu ratyfikacyjnego podane poniżej państwa złożyły następujące oświadczenia:

Królestwo Belgii

Oświadczenie:

"W odniesieniu do art. 20 (Przywileje i immunitety) ust. 5 i 6 Królestwo Belgii oświadcza, że w przypadku otwarcia biura Międzynarodowej Fundacji UE-LAC w Belgii wypłacane przez Fundację wynagrodzenia i honoraria personelu biura nie zostaną zwolnione z opodatkowania."

Declaration:

"With reference to Artide 20 (Privileges and Immunities) (5) and (6), the Kingdom of Belgiurn declares that, in the event that the EU-LAC International Foundation opens an office in Belgium, it will not grant an exemption from taxes on the salaries and emoluments of staff paid by the Foundation."

Republika Francuska

Oświadczenie:

"W związku z art. 21 Umowy "Języki Fundacji" Francja przypomina, że język francuski jest jednym z języków roboczych używanych w ramach partnerstwa strategicznego między Ameryką Łacińską i Karaibami a Unią Europejską oraz oświadcza, że będzie używać tego języka podczas prac i działalności Międzynarodowej Fundacji UE-LAC."

Declaration:

"In accordance with Artide 21 of the Agreement 'Languages of the Foundation', France recalls that French is one of the working languages used in the framework of the strategic partnership between Latin America and the Caribbean and the European Union and that it will use this language in the context of the work and activities of the EU-LAC International Foundation."

Republika Federalna Niemiec

Oświadczenie:

"Republika Federalna Niemiec pragnie zwrócić uwagę na fakt, że żadne dodatkowe przywileje podatkowe, ponad przywileje określone w art. 20 ust. 5 i 6 Umowy ustanawiającej Międzynarodową Fundację UE-LAC, nie zostaną przyznane w umowie w sprawie siedziby zawartej na podstawie art. 20 ust. 2 Umowy."

Declaration:

"The Federal Republic of Germany would like to draw attention to the fact that no taxation privileges above and beyond those set out in Artide 20(5) and (6) of the Agreement establishing the EU-LAC International Foundation can be granted in the Headquarters Agreement to be concluded pursuant to Artide 20(2) of the Agreement."

Republika Portugalska

Oświadczenie:

"Portugalia niniejszym oświadcza, że język portugalski jako jeden z języków używanych w ramach partnerstwa strategicznego między Unią Europejską a Ameryką Łacińską i Karaibami będzie jednym z języków roboczych Fundacji, w związku z postanowieniem art. 21 Umowy ustanawiającej Międzynarodową Fundację UE-LAC."

Declaration:

"Portugal hereby declares that Portuguese, as one of the languages used by the strategic partnership between the European Union and Latin America and the Caribbean, shall be one of the working languages of the Foundation, in accordance with the provisions of Article 21 of the Agreement establishing the EU-LAC International Foundation."

1 Informacje dotyczące przystąpienia kolejnych państw do umowy są dostępne pod adresem: https://www.consilium.europa.eu/pl/documents-publications/treaties-agreements/agreement/?id=2016057&DocLanguage=en

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.1408

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Moc obowiązująca Umowy ustanawiającej Międzynarodową Fundację UE-LAC, sporządzonej w Santo Domingo dnia 25 października 2016 r.
Data aktu: 24/05/2019
Data ogłoszenia: 30/07/2019
Data wejścia w życie: 30/07/2019