united kingdom
ukraine

Wzór książeczki zdrowia, sposób jej rozprowadzania i dokonywania w niej wpisów oraz wysokość odpłatności za wydanie nowej książeczki.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 6 sierpnia 1992 r.
w sprawie wzoru książeczki zdrowia, sposobu jej rozprowadzania i dokonywania w niej wpisów oraz wysokości odpłatności za wydanie nowej książeczki

Na podstawie art. 6 ust. 6 ustawy z dnia 27 września 1991 r. o zasadach odpłatności za leki i artykuły sanitarne (Dz. U. Nr 94, poz. 422) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wprowadza się na okres do dnia 31 grudnia 1993 r. książeczkę zdrowia w formie wkładki do odpowiedniego dokumentu stwierdzającego uprawnienia do korzystania ze świadczeń kolejowej służby zdrowia.
2.
Wzór wkładki do dokumentu stwierdzającego uprawnienia do korzystania ze świadczeń kolejowej służby zdrowia, zwanej dalej "wkładką", stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  2.
Wkładki wydawane są przez rejonowe przychodnie lekarskie właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do świadczeń kolejowej służby zdrowia.
§  3.
1.
Wkładkę wydaje się osobie zainteresowanej po przedstawieniu dokumentu stwierdzającego uprawnienie do świadczeń kolejowej służby zdrowia.
2.
Osoba zainteresowana może żądać wydania wkładki dla członków rodziny uprawnionych do kolejowej opieki lekarskiej po przedstawieniu właściwego dokumentu stwierdzającego to uprawnienie.
§  4.
1.
Wkładkę wydaje się osobie zainteresowanej po:
1)
pisemnym potwierdzeniu odbioru wkładki,
2)
zwrocie wydanej uprzednio wkładki, po jej wypełnieniu,
3)
pouczeniu o:
a)
trybie zwrotu wypełnionej wkładki i wystawieniu kolejnej wkładki,
b)
niezbędności przedstawiania wkładki pracownikowi medycznemu uprawnionemu do wystawienia recepty w celu dokonania odpowiedniej adnotacji,
c)
obowiązku przedstawienia wkładki przy realizacji recepty w aptece, w celu poświadczenia wydania leku.
2.
Rejonowa przychodnia lekarska dokonuje adnotacji o wydaniu wkładki w prowadzonym rejestrze, który zawiera następujące dane: numer ewidencyjny uprawnionego, imię i nazwisko, datę urodzenia podaną w systemie dwójkowym oraz adres zamieszkania uprawnionego.
§  5.
1.
W razie zaginięcia wkładki, osoba zainteresowana jest obowiązana niezwłocznie powiadomić o tym fakcie rejonową przychodnię lekarską, która wystawiła wkładkę.
2.
Wtórnik wkładki wydaje się po złożeniu oświadczenia o zaginięciu oryginału wkładki i wniesieniu opłaty w wysokości 20.000 zł.
§  6.
1.
Zgłoszenie się do przychodni osoby uprawnionej bez wkładki nie może stanowić podstawy do odmowy wystawienia recepty, jeżeli osoba ta wymaga natychmiastowego zastosowania leku.
2.
W wypadku, o którym mowa w ust. 1, wystawiający receptę zamieszcza na recepcie zlecenie dla apteki wydania leku bez adnotacji na wkładce i dokonuje o tym odpowiedniej wzmianki w dokumentacji medycznej pacjenta; adnotację o przepisanym leku wystawiający receptę uzupełnia na wkładce przy najbliższej wizycie pacjenta.
§  7.
1.
Osobom, które nie posiadają legitymacji ubezpieczeniowej, do wkładki wpisuje się również zlecone środki pomocnicze i przedmioty ortopedyczne.
2.
Środki pomocnicze i przedmioty ortopedyczne, dla których nie upłynął okres ich przyznania, wpisywane są do kolejnej wkładki.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.64.329

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wzór książeczki zdrowia, sposób jej rozprowadzania i dokonywania w niej wpisów oraz wysokość odpłatności za wydanie nowej książeczki.
Data aktu: 06/08/1992
Data ogłoszenia: 27/08/1992
Data wejścia w życie: 11/09/1992