Szczegółowe zasady przyznawania zasiłku okresowego z pomocy społecznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 9 kwietnia 1991 r.
w sprawie szczegółowych zasad przyznawania zasiłku okresowego z pomocy społecznej.

Na podstawie art. 31 ust. 4 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 87, poz. 506) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
 1. Decyzję w sprawie przyznania zasiłku okresowego z pomocy społecznej, zwanego dalej "zasiłkiem okresowym", wydaje kierownik ośrodka pomocy społecznej.
2.
Jeżeli zasiłek okresowy przyznany został na zasadach zwrotnych, kierownik ośrodka pomocy społecznej w decyzji, o której mowa w ust. 1, określa zasady zwrotu.
§  2.
1.
Zasiłek okresowy przyznaje się, biorąc pod uwagę przewidywany termin ustania przyczyny uzasadniającej przyznanie tego zasiłku, na czas nie krótszy jednak niż 2 miesiące i nie dłużej niż do dnia, w którym:
1)
ustały okoliczności uzasadniające przyznanie zasiłku,
2)
osoba, która otrzymała pomoc, nie współuczestniczy w rozwiązywaniu swoich problemów, a w szczególności odmówiła podjęcia pracy lub nie stosuje się do zaleceń pracownika socjalnego.
2.
Zasiłek okresowy świadczeniobiorca powinien otrzymywać w określonym w decyzji terminie płatności.
§  3.
Zasiłek okresowy przyznaje się osobom lub rodzinom w celu przejściowego uzupełnienia środków finansowych na zaspokojenie potrzeb bytowych, zdrowotnych i edukacyjnych.
§  4.
1.
Zasiłek okresowy może być przyznany w przypadku długotrwałej choroby, która powoduje wzrost kosztów utrzymania, a w szczególności w przypadku konieczności stosowania:
1)
specjalnej diety,
2)
leków, których koszt stanowi uszczerbek materialny,
3)
dojazdu do placówek służby zdrowia,
4)
zabiegów medyczno-rehabilitacyjnych,
5)
środków higieniczno-opatrunkowych i sanitarnych.
2.
Osoba chora ubiegająca się o zasiłek okresowy powinna przedstawić odpowiednie zaświadczenie lekarskie.
§  5.
1.
Zasiłek okresowy może być przyznany z powodu niepełnosprawności, która powoduje wzrost kosztów utrzymania, w szczególności w związku:
1)
z potrzebą uczestnictwa w zajęciach rehabilitacyjnych,
2)
z zaopatrzeniem w przedmioty ortopedyczne lub środki pomocnicze,
3)
z zaopatrzeniem w oprzyrządowanie ułatwiające niepełnosprawnym funkcjonowanie w środowisku,
4)
z utrzymaniem i eksploatacją pojazdu inwalidzkiego,
5)
z koniecznością likwidacji barier architektonicznych.
2.
Ubiegający się o zasiłek okresowy z powodu niepełnosprawności powinien przedstawić:
1)
orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia lub zaświadczenie lekarskie stwierdzające niepełnosprawność osoby pozostającej pod jego opieką,
2)
dowody potwierdzające poniesienie dodatkowych kosztów.
§  6.
1.
Zasiłek okresowy może być przyznany z powodu braku możliwości zatrudnienia, a w szczególności:
1)
braku miejsc pracy,
2)
braku możliwości przekwalifikowania zawodowego,
3)
konieczności sprawowania stałej bezpośredniej opieki nad najbliższym członkiem rodziny.
2.
Osoba ubiegająca się o zasiłek okresowy w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, powinna udokumentować fakt podjęcia starań o pracę lub prób przekwalifikowania zawodowego, przedstawiając zaświadczenie rejonowego biura pracy.
§  7.
Zasiłek okresowy z powodu braku uprawnień do renty rodzinnej po osobie, na której ciążył obowiązek alimentacyjny, może być pobierany po ukończeniu 16 roku życia pod warunkiem kontynuowania nauki w szkole do czasu jej ukończenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 lat życia, a jeżeli ukończenie 25 lat przypada na ostatni rok studiów w szkole wyższej - do końca tego roku studiów. Fakt pobierania nauki w szkole powinien być udokumentowany na początku każdego roku szkolnego.
§  8.
Zasiłek okresowy może być przyznany osobom i rodzinom również z innych uzasadnionych powodów, a w szczególności w razie:
1)
konieczności ponoszenia opłat za pobyt członka rodziny w placówce opiekuńczej, wychowawczej lub rehabilitacyjnej nie podlegającej Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej,
2)
niemożności podjęcia pracy w okresie oczekiwania na przyznanie alimentów albo świadczeń emerytalnych lub rentowych.
§  9.
W przypadku osób, w stosunku do których istnieje obawa, że przyznany zasiłek okresowy zostanie wykorzystany niezgodnie z przeznaczeniem, zasiłek ten może być wypłacany do rąk przedstawiciela ustawowego lub osoby faktycznie sprawującej opiekę nad osobą uprawnioną. Decyzję w tej sprawie wydaje kierownik ośrodka pomocy społecznej.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 2 dodany, przy czym dotychczasowa treść § 1 oznaczona jako ust. 1 przez § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 2 lutego 1993 r. (Dz.U.93.13.62) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lutego 1993 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.33.141

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady przyznawania zasiłku okresowego z pomocy społecznej.
Data aktu: 09/04/1991
Data ogłoszenia: 20/04/1991
Data wejścia w życie: 20/04/1991