united kingdom
ukraine

Ogólne zasady kształtowania sieci instytucji i placówek upowszechniania kultury.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 października 1987 r.
w sprawie ogólnych zasad kształtowania sieci instytucji i placówek upowszechniania kultury.

Na podstawie art. 9 ust. 5 ustawy z dnia 26 kwietnia 1984 r. o upowszechnianiu kultury oraz o prawach i obowiązkach pracowników upowszechniania kultury (Dz. U. Nr 26, poz. 129) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie ustala ogólne zasady kształtowania sieci instytucji i placówek upowszechniania kultury wymienionych w art. 9 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 1984 r. o upowszechnianiu kultury oraz o prawach i obowiązkach pracowników upowszechniania kultury (Dz. U. Nr 26, poz. 129), zwanych dalej "instytucjami i placówkami".
§  2.
1.
Kształtowanie sieci instytucji i placówek polega na planowaniu ich ilości, rozmieszczenia, rodzaju i wielkości oraz na ich tworzeniu, przekształcaniu lub likwidowaniu.
2.
Przy kształtowaniu sieci instytucji i placówek należy uwzględniać w szczególności:
1)
potrzeby społeczne i liczbę potencjalnych użytkowników, określoną na podstawie liczby stałych mieszkańców i liczby osób przebywających czasowo,
2)
możliwości finansowe oraz warunki materialno-techniczne i organizacyjne,
3)
istniejące instytucje i placówki,
4)
cechy demograficzne, strukturę społeczną i zawodową oraz tradycje kulturowe ludności,
5)
charakter i wielkość szkół oraz zakładów pracy,
6)
natężenie i kierunki migracji ludności,
7)
możliwość zatrudnienia kwalifikowanych pracowników upowszechniania kultury, zapewniających prawidłowe funkcjonowanie instytucji i placówek,
8)
lokalizację miejscowości oraz warunki komunikacyjne.
§  3.
1.
Instytucje i placówki powinny być rozmieszczane równomiernie oraz lokalizowane w centralnych rejonach miejscowości (dzielnic miast lub większych zespołów zabudowy mieszkaniowej) we wspólnych wielofunkcyjnych obiektach lub pomieszczeniach albo obiektach lub pomieszczeniach położonych blisko siebie.
2.
Przy projektowaniu nowych oraz adaptowaniu już istniejących obiektów i pomieszczeń na potrzeby instytucji i placówek należy uwzględniać zasady określone w ust. 1.
§  4.
1.
Sieć instytucji i placówek należy tak kształtować, aby miejscowości posiadały co najmniej, przy liczbie mieszkańców:
1)
do 500 - świetlicę lub klub kultury,
2)
od 500 do 1.000 - klub lub ośrodek kultury,
3)
od 1.000 do 10.000 - bibliotekę oraz ośrodek lub dom kultury.
2.
Miejscowości, o których mowa w ust. 1 pkt 2, będące siedzibami rad narodowych stopnia podstawowego powinny posiadać również bibliotekę.
3.
Miejscowości liczące powyżej 10.000 mieszkańców powinny posiadać co najmniej instytucje i placówki wymienione w ust. 1 pkt 3 oraz klub kultury według zasady: jeden klub na 1 km2 powierzchni zamieszkanej przez ponad 3.000 osób.
4.
Łączna powierzchnia użytkowa instytucji i placówek wymienionych w ust. 1-3 powinna wynosić co najmniej 160 m2 na każdy tysiąc mieszkańców, w tym biblioteki - nie mniej niż 60 m2 w miejscowościach liczących do 25.000 mieszkańców i 40 m2 w pozostałych miejscowościach.
5.
Zasady określone w ust. 1-4 stanowią kryterium badania, oceniania i kształtowania sieci wymienionych w nich instytucji i placówek.
§  5.
1.
Terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego przedstawia do zatwierdzenia właściwej wojewódzkiej radzie narodowej projekt szczegółowego planu rozwoju sieci instytucji i placówek w województwie. Projekt planu jest sporządzany na okres pięciu lat.
2.
Założenia i projekt planu, o którym mowa w ust. 1, opracowuje terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw kultury i sztuki stopnia wojewódzkiego w uzgodnieniu z zainteresowanymi terenowymi organami administracji państwowej o właściwości szczególnej - na podstawie regionalnych i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, terytorialnych planów społeczno-gospodarczych oraz przepisów rozporządzenia.
3.
Zmiana szczegółowego planu rozwoju sieci instytucji i placówek następuje na zasadach określonych w ust. 1 i 2.
§  6.
Terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw kultury i sztuki stopnia wojewódzkiego na podstawie kompleksowych badań dokonuje co pięć lat, w ramach prac nad narodowym planem społeczno-gospodarczym, oceny stanu sieci instytucji i placówek w województwie.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024