Laos-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Vientiane.1979.09.18.

UMOWA
między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Laotańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej o współpracy kulturalnej i naukowej,
podpisana w Vientiane dnia 18 września 1979 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 18 września 1979 r. została sporządzona w Vientiane Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Laotańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej o współpracy kulturalnej i naukowej w następującym brzmieniu:

UMOWA

między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Laotańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej o współpracy kulturalnej i naukowej

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

i Rząd Laotańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej,

kierując się pragnieniem rozwijania współpracy w dziedzinie kulturalnej i naukowej oraz zacieśniania więzów przyjaźni między narodami polskim i laotańskim, opartych na zasadach marksizmu i leninizmu oraz internacjonalizmu proletariackiego,

w celu udzielania sobie wzajemnej pomocy w budowie socjalizmu przez wnoszenie istotnego wkładu w dalszy rozwój i wzbogacanie kultur obu narodów,

postanowiły zawrzeć niniejszą umowę i uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą współpracować w dziedzinach: kultury i sztuki, nauki, szkolnictwa wyższego i oświaty, prasy, radia, telewizji i kinematografii oraz ochrony zdrowia, kultury fizycznej, sportu i turystyki. W tym celu będą popierać nawiązywanie i rozwijanie stosunków między właściwymi organami, instytucjami i organizacjami obu Państw.

Artykuł  2

Każda z Umawiających się Stron będzie dążyć do zapoznawania swego społeczeństwa z dorobkiem kulturalnym, historią oraz osiągnięciami narodu drugiej Strony. W tym celu Umawiające się Strony będą w szczególności popierać:

a)
bezpośrednie kontakty, współpracę i wymianę doświadczeń z zakresu polityki kulturalnej między organami kierującymi działalnością kulturalną obu Państw,
b)
wymianę delegacji kulturalnych, twórców kultury, solistów oraz zespołów artystycznych,
c)
prezentowanie utworów artystycznych w telewizji, radiu, teatrach, kinach i salach koncertowych,
d)
wymianę informacji i materiałów z dziedziny kultury,
e)
organizowanie wystaw artystycznych i informacyjnych poświęconych osiągnięciom każdej ze Stron, jak również innych imprez kulturalnych i artystycznych,
f)
współpracę między kinematografiami obu Państw, polegającą w szczególności na wymianie filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych, w tym filmów o charakterze naukowym, oraz organizowaniu pokazów filmów,
g)
tłumaczenie i wydawanie dzieł literackich, naukowych i artystycznych drugiego Państwa,
h)
wzajemne korzystanie ze zbiorów muzeów, bibliotek i archiwów,
i)
popieranie udziału przedstawicieli jednego Państwa w kongresach, sympozjach i innych spotkaniach międzynarodowych, organizowanych na terytorium drugiego Państwa.
Artykuł  3

Umawiające się Strony będą rozwijać współpracę w dziedzinie nauki, szkolnictwa i oświaty w szczególności przez:

a)
współpracę między szkołami wszystkich typów i stopni oraz instytucjami i organizacjami zajmującymi się wychowaniem młodzieży,
b)
wymianę pracowników naukowych, nauczycieli i stażystów,
c)
wymianę informacji i materiałów oraz doświadczeń z dziedziny nauki i systemu oświaty,
d)
wzajemne przyznawanie stypendiów na studia i staże w uczelniach wyższych, instytutach badawczych i ośrodkach szkoleniowych,
e)
wymianę lektorów i wykładowców języka i literatury obu krajów.
Artykuł  4

Umawiające się Strony rozważą możliwość zawarcia porozumienia o wzajemnym uznawaniu równoważności świadectw, stopni i tytułów naukowych, przyznawanych przez uczelnie, szkoły i instytucje naukowe obu Państw.

Artykuł  5

Każda z Umawiających się Stron będzie podejmować niezbędne kroki w kierunku lepszego poznania kultury, historii i geografii oraz osiągnięć narodu drugiego Państwa w budowie socjalizmu przez uwzględnienie odpowiednich informacji, zwłaszcza w podręcznikach szkolnych, wydawnictwach encyklopedycznych i innych publikacjach.

Artykuł  6

Umawiające się Strony będą popierać współpracę między stowarzyszeniami dziennikarzy, agencjami prasowymi, redakcjami dzienników i czasopism, a także wymianę dziennikarzy oraz wymianę materiałów prasowych, fotograficznych i innych, służących wzajemnemu poznawaniu się obu narodów.

Artykuł  7

Umawiające się Strony będą popierać rozwój bezpośredniej współpracy między organizacjami do spraw radia i telewizji obu Państw i ułatwiać kontakty między przedstawicielami tych instytucji.

Artykuł  8

Umawiające się Strony będą popierać współpracę w dziedzinie ochrony zdrowia.

Artykuł  9

Umawiające się Strony będą popierać współpracę w dziedzinie kultury fizycznej, sportu i turystyki.

Artykuł  10

W celu realizacji postanowień niniejszej umowy Umawiające się Strony będą uzgadniać okresowe programy współpracy kulturalnej i naukowej między obu Państwami.

Artykuł  11

Umowa niniejsza podlega ratyfikacji i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która nastąpi w Vientiane.

Umowa niniejsza zawarta jest na okres pięciu lat. Ulega ona automatycznemu przedłużeniu na dalsze pięcioletnie okresy, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.

Sporządzono w Vientiane dnia 18 września 1979 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, laotańskim i francuskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne; w razie rozbieżności przy ich interpretacji, tekst francuski uważany będzie za rozstrzygający.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie dnia 24 lutego 1983 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.34.154

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Laos-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Vientiane.1979.09.18.
Data aktu: 18/09/1979
Data ogłoszenia: 09/08/1985
Data wejścia w życie: 27/03/1984