Ustalanie prawa do zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej oraz ich rodzin i wypłata świadczeń pieniężnych z tytułu tego zaopatrzenia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 15 lutego 1973 r.
w sprawie ustalania prawa do zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej oraz ich rodzin i w sprawie wypłaty świadczeń pieniężnych z tytułu tego zaopatrzenia.

Na podstawie art. 15d ust. 4, 15e ust. 3, 35m i 35z ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej oraz ich rodzin (Dz. U. z 1959 r. Nr 12, poz. 70 i z 1972 r. Nr 53, poz. 344) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Właściwość organów i wszczęcie postępowania.

§  1. 1
1.
Organami właściwymi do ustalania prawa do zaopatrzenia emerytalnego i wydawania decyzji w tych sprawach, zwanymi dalej "organami emerytalnymi", są:
1)
Szef Urzędu Ochrony Państwa w stosunku do funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa oraz w stosunku do członków rodzin tych funkcjonariuszy,
2)
Komendant Główny Policji w stosunku do:
a)
policjantów Komendy Głównej Policji,
b)
funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa zwolnionych ze służby w jednostkach organizacyjnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i w szkołach podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, mających siedzibę na terenie województwa warszawskiego, oraz w stosunku do członków rodzin tych policjantów i funkcjonariuszy, z zastrzeżeniem ust. 2,
3)
komendant wojewódzki (stołeczny) Policji właściwy ze względu na miejsce zamieszkania – w stosunku do policjantów i zwolnionych ze służby funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa nie wymienionych w pkt 2 oraz członków ich rodzin,
4) 2
Komendant Główny Straży Granicznej w stosunku do funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz w stosunku do członków rodzin tych funkcjonariuszy,
5) 3
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej w stosunku do strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz w stosunku do członków rodzin tych strażaków.
2.
Organem właściwym do wydawania decyzji w sprawach zaopatrzenia emerytalnego w stosunku do osób, o których mowa w ust. 1 pkt 2, w razie zmiany przez nie miejsca zamieszkania poza województwo warszawskie, jest odpowiedni organ określony w ust. 1 pkt 3.
3. 4
Organy emerytalne wymienione w ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 5 mogą zawrzeć porozumienie z Prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie upoważnienia właściwych oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do dokonywania w imieniu i na zlecenie tych organów okresowej waloryzacji świadczeń z tytułu zaopatrzenia emerytalnego.
§  1a. 5
Ilekroć w dalszych przepisach rozporządzenia mówi się o funkcjonariuszach Milicji Obywatelskiej i służbie w Milicji Obywatelskiej, należy przez to również rozumieć policjantów, funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa i Straży Granicznej, jak również strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz służbę w Policji, w Urzędzie Ochrony Państwa, w Straży Granicznej i w Państwowej Straży Pożarnej.
§  2.
1.
Organ emerytalny wszczyna postępowanie w sprawie ustalenia prawa do zaopatrzenia emerytalnego z urzędu, w razie:
1)
zwolnienia ze służby w Milicji Obywatelskiej funkcjonariusza, który:
a) 6
posiada okresy służby w Milicji Obywatelskiej uprawniające do emerytury milicyjnej, określone w art. 7 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej oraz ich rodzin (Dz. U. z 1983 r. Nr 46, poz. 210 z 1985 r. Nr 20, poz. 85 i Nr 38, poz. 181), zwanej dalej "ustawą;
b)
orzeczeniem komisji lekarskiej służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych został uznany za niezdolnego do służby w Milicji Obywatelskiej i zaliczony do jednej z grup inwalidów;
2)
śmierci funkcjonariusza w czasie pełnienia służby w Milicji Obywatelskiej, jeżeli pozostał po nim małżonek lub dziecko albo inny członek rodziny uprawniony do renty rodzinnej;
3)
a także w innych przypadkach, jeżeli organ ten posiada niezbędne dane do wszczęcia postępowania, a w szczególności w razie śmierci emeryta lub rencisty milicyjnego, który pobierał dodatek rodzinny do emerytury lub renty.
2.
W innych okolicznościach niż wymienione w ust. 1 organ emerytalny wszczyna postępowanie w sprawie ustalenia prawa do zaopatrzenia emerytalnego na wniosek zainteresowanego lub jego pełnomocnika.
§  3.
1.
Osoba zainteresowana może działać przez pełnomocnika, jeżeli charakter czynności nie wymaga jej osobistego działania.
2.
Pełnomocnikiem zainteresowanego może być osoba, która posiada zdolność do czynności prawnych.
3.
Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub zgłoszone ustnie do protokołu.
4.
Nie jest wymagane pełnomocnictwo przy zasięganiu informacji o sposobie załatwienia sprawy, jeżeli o informację występuje członek najbliższej rodziny lub inna osoba bliska.
§  4.
1.
Wniosek o ustalenie prawa do zaopatrzenia emerytalnego powinien być zgłoszony na piśmie lub ustnie do protokołu w organie emerytalnym.
2.
Wniosek powinien w szczególności zawierać:
1)
imię, nazwisko, datę urodzenia i miejsce zamieszkania zainteresowanego;
2)
wskazanie, o jaki rodzaj świadczeń ubiega się zainteresowany (emerytura milicyjna, milicyjna renta inwalidzka, milicyjna renta rodzinna, dodatek do emerytury lub renty itp.);
3)
podpis zainteresowanego lub jego pełnomocnika.
§  5.
1.
Za datę zgłoszenia wniosku uważa się datę wpływu pisemnego wniosku do organu emerytalnego lub datę ustnego zgłoszenia wniosku do tego organu.
2.
Jeżeli wniosek zostanie zgłoszony do niewłaściwego organu resortu spraw wewnętrznych, organ ten jest obowiązany niezwłocznie przesłać wniosek do właściwego organu emerytalnego.
3.
Za datę zgłoszenia wniosku uważa się również datę zgłoszenia wniosku do organów innych niż określone w ust. 1, jeżeli do właściwości tych organów należą sprawy świadczeń emerytalnych.
§  6.
1.
Organ emerytalny jest obowiązany po wszczęciu postępowania w sprawie ustalenia prawa do zaopatrzenia emerytalnego zebrać dowody niezbędne do ustalenia prawa do świadczeń lub ich wysokości.
2.
Organ emerytalny obowiązany jest uzyskać od właściwych organów resortu spraw wewnętrznych niezbędne dokumenty, a w szczególności:
1)
odpis przebiegu służby z akt osobowych funkcjonariusza;
2)
odpisy lub wyciągi z dokumentów uzasadniających zaliczenie niektórych okresów służby w wyższym wymiarze;
3) 7
znajdujące się w aktach osobowych funkcjonariusza dokumenty stwierdzające okresy zatrudnienia, okresy równorzędne z okresami zatrudnienia oraz zaliczalne do okresów zatrudnienia, a także odpisy z innych niezbędnych dokumentów, a zwłaszcza z akt stanu cywilnego, z dokumentu stwierdzającego nadanie odznaczenia, z tytułu którego przysługuje dodatek do emerytury lub renty;
4) 8
zaświadczenie stwierdzające wysokość uposażenia funkcjonariusza i nagrody rocznej oraz wysokość równowartości należnych mu świadczeń w naturze;
5)
w razie śmierci funkcjonariusza - informacje o stanie rodzinnym funkcjonariusza, z wykazaniem imion, nazwisk, dat urodzenia oraz miejsc zamieszkania żony (męża) i dzieci, jak również innych członków rodziny (wnuków, rodzeństwa, rodziców), którzy pozostawali na utrzymaniu funkcjonariusza.
3.
Jeżeli do ustalenia prawa do świadczeń lub ich wysokości niezbędne są dokumenty, których nie posiadają organy resortu spraw wewnętrznych, organ emerytalny wzywa zainteresowanego do przedstawienia tych dokumentów.
§  7.
1.
Okresy służby w Milicji Obywatelskiej zalicza się do wysługi emerytalnej na podstawie odpisu przebiegu służby z akt osobowych funkcjonariusza.
2. 9
Okresy służby wojskowej w Ludowym Wojsku Polskim zalicza się do wysługi emerytalnej na podstawie odpisu przebiegu służby wojskowej z akt personalnych żołnierza lub na podstawie książeczek wojskowych albo zaświadczeń organów wojskowych.
3.
Okresy służby wojskowej nie wymienione w ust. 2, okresy pobytu w niewoli lub w obozach dla żołnierzy internowanych oraz okresy pobytu w obozach pracy przymusowej mogą być udokumentowane także zeznaniami dwóch świadków, jeżeli nie ma możliwości uzyskania dowodów pisemnych lub gdy istnieją tylko częściowe dowody pisemne.
4.
Okresy zatrudnienia zalicza się do wysługi emerytalnej na podstawie zaświadczenia zakładu pracy albo legitymacji ubezpieczeniowej.
5. 10
Okresy zatrudnienia mogą być udokumentowane zeznaniami świadków, gdy zainteresowany wykaże, że nie może przedstawić zaświadczenia zakładu pracy.
6. 11
Inne okresy podlegające zaliczeniu do wysługi emerytalnej mogą być udokumentowane tylko zaświadczeniami lub innymi dokumentami wydanymi przez właściwe organy administracji państwowej, terenowe organy administracji rządowej, organy samorządu terytorialnego albo organizacje polityczne lub społeczne.
§  8.
1.
Dokumenty dotyczące zatrudnienia i zarobków oraz pisemne zeznania świadków powinny być składane w oryginale. Inne dokumenty mogą być składane także w odpisach notarialnie uwierzytelnionych.
2.
Legitymacja ubezpieczeniowa, zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach oraz pisemne zeznania świadków nie podlegają zwrotowi. Zwrot innych dowodów następuje na żądanie zainteresowanego po uprzednim sporządzeniu odpowiedniej notatki.
§  9.
1.
Świadkowie składają zeznania w formie pisemnej. Zeznanie może być złożone także ustnie do protokołu w organie emerytalnym.
2.
Zeznanie powinno zawierać:
1)
dane personalne zeznającego, a mianowicie: imię i nazwisko, datę urodzenia, adres zamieszkania, wykonywany zawód, nazwę i adres zakładu pracy, numer pobieranej emerytury lub renty;
2)
stwierdzenie świadomości odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań;
3)
stwierdzenie, czy i jaki stosunek pokrewieństwa lub powinowactwa łączy świadka z zainteresowanym;
4)
stwierdzenie, w jakim celu składane jest zeznanie;
5)
dane dotyczące okoliczności objętych zeznaniami, a w szczególności: kiedy i w jakiej jednostce zainteresowany odbywał służbę wojskową, w jakim okresie i w którym obozie przebywał w niewoli (obozie dla internowanych, obozie pracy przymusowej), gdzie i w jakich okresach oraz w jakim charakterze był zatrudniony, czy zatrudnienie było wykonywane w pełnym wymiarze godzin, ciągle, dorywczo lub sezonowo, ile dni trwało w tygodniu, ile miesięcy w roku;
6)
stwierdzenie skąd świadkowi znane są okoliczności objęte zeznaniem; jeżeli był współpracownikiem zainteresowanego, czy posiada dowody własnej pracy w tym okresie;
7)
własnoręczny podpis świadka.
3. 12
Własnoręczność podpisu świadka w razie nadesłania zeznań pisemnych powinna być potwierdzona przez notariusza lub przez właściwy organ gminy albo przez uspołeczniony zakład pracy zatrudniający świadka lub zainteresowanego; jeżeli świadkiem jest funkcjonariusz - własnoręczność jego podpisu może być potwierdzona w jednostce, w której pełni służbę.
§  10.
1.
Na okoliczności, których potwierdzenie dokumentami nie jest wymagane, zainteresowany składa oświadczenia pisemne.
2.
Oświadczenie zainteresowanego powinno zawierać stwierdzenie świadomości odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego zeznania oraz podpis zainteresowanego.
§  11.
Zaginięcie funkcjonariusza oraz związek tego zaginięcia ze służbą w Milicji Obywatelskiej stwierdza właściwy przełożony w rozkazie personalnym.
§  12.
1.
Jeżeli ustalenie prawa do świadczeń jest uzależnione od inwalidztwa funkcjonariusza (emeryta milicyjnego), który nie posiada jeszcze orzeczenia o inwalidztwie, organ emerytalny kieruje go do właściwej komisji lekarskiej służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
2.
W razie złożenia wniosku o ustalenie prawa członków rodziny do zaopatrzenia po zmarłym emerycie lub renciście, organ emerytalny zwraca się do właściwej komisji lekarskiej służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o ustalenie, czy śmierć emeryta lub rencisty pozostaje w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej.
3.
Jeżeli warunkiem ustalenia prawa do świadczeń jest uznanie za inwalidę osoby nie będącej emerytem milicyjnym lub rencistą milicyjnym, organ emerytalny na wniosek osoby zainteresowanej zwraca się do właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o skierowanie wskazanej we wniosku osoby do komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia w celu wydania orzeczenia w sprawie inwalidztwa, dołączając zaświadczenie o stanie zdrowia tej osoby.

Rozdział  2

Ustalanie prawa do świadczeń.

§  13.
1.
Organ emerytalny bada i ocenia całokształt sprawy na podstawie dowodów z dokumentów, zeznań świadków oraz oświadczeń zainteresowanego.
2.
W razie rozbieżności między dowodami albo w razie wątpliwości lub podejrzeń co do zgodności dowodów ze stanem faktycznym, ich wiarygodności lub autentyczności, organ emerytalny przeprowadza postępowanie wyjaśniające.
3.
Jeżeli dowody zatrudnienia nasuwają wątpliwości co do ich wiarygodności, a organ emerytalny uzyskał dokumentację ubezpieczeniową, dowodem wiążącym jest ta dokumentacja.
§  14. 13
Decyzję w sprawach zaopatrzenia emerytalnego organ emerytalny wydaje na piśmie nie później niż w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji.
§  15.
1.
Decyzja w sprawie zaopatrzenia emerytalnego powinna zawierać oznaczenie organu emerytalnego, wskazywać osobę, której dotyczy, i rodzaj świadczeń oraz przepisy prawne, na których jest oparta, oraz powinna zawierać pouczenie o środkach prawnych.
2.
Decyzja o ustaleniu prawa do świadczeń powinna również określać wysokość świadczeń pieniężnych, sposób ich obliczenia i datę rozpoczęcia wypłaty oraz pouczenie, o jakich okolicznościach mających wpływ na prawo do świadczeń lub na ich wysokość zainteresowany jest obowiązany zawiadomić organ emerytalny.
3.
Decyzja, w której stwierdzono brak prawa do świadczeń, powinna zawierać faktyczne i prawne uzasadnienie. Uzasadnienie takie powinna zawierać również decyzja o ustaleniu prawa do świadczeń, jeżeli organ emerytalny nie uwzględnił w wysłudze emerytalnej niektórych okresów podanych przez zainteresowanego, ustalił brak prawa do niektórych świadczeń albo wysokość przysługujących świadczeń pieniężnych ustalił w niższej kwocie, niż to wynikało z wniosku zainteresowanego.
§  16.
1. 14
W razie wydania decyzji, w której stwierdzono brak prawa do świadczeń, organ emerytalny powinien równocześnie pouczyć zainteresowanego o możliwości ubiegania się o ustalenie prawa do zaopatrzenia przewidzianego w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin lub w innych przepisach, jeżeli z zebranych dokumentów wynika, że spełnia on warunki do uzyskania takiego zaopatrzenia.
2.
W przypadku określonym w ust. 1, po uprawomocnieniu się wydanej decyzji, organ emerytalny przekazuje odpowiednie dokumenty właściwemu organowi rentowemu na wniosek tego organu lub na wniosek zainteresowanego. Dokumenty złożone przez zainteresowanego zwraca się mu na jego wniosek.
§  17.
1.
W razie nabycia przez zainteresowanego prawa do emerytury milicyjnej i do milicyjnej renty inwalidzkiej organ emerytalny ustala wysokość świadczeń pieniężnych przysługujących z obydwu tytułów.
2.
Zainteresowany może w każdym czasie dokonać wyboru jednego z przysługujących mu świadczeń. Organ emerytalny zarządza wypłatę świadczeń pieniężnych przysługujących w kwocie wyższej, jeżeli zainteresowany nie dokonał wyboru świadczeń.
3. 15
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przez zainteresowanego uprawnień do pobierania renty inwalidzkiej powiększonej z tytułu emerytury lub emerytury powiększonej z tytułu renty inwalidzkiej.
§  18. 16
Jeżeli zainteresowany nie przedłożył dowodów niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń lub do ustalenia wysokości świadczeń pieniężnych, a był obowiązany do przedłożenia tych dowodów, albo nie zgłosił się w wyznaczonym terminie na badanie przez komisję lekarską lub na dodatkowe (specjalistyczne) badanie zarządzone przez tę komisję, organ emerytalny wzywa go pismem za zwrotnym poświadczeniem odbioru do przedłożenia tych dowodów w ciągu 1 miesiąca od daty doręczenia pisma lub do zgłoszenia się na badanie w nowym terminie, pod rygorem wydania decyzji na podstawie posiadanych dowodów.
§  19.
1.
Jeżeli prawo do świadczeń zostało ustalone, ale organ emerytalny nie uzyskał od właściwych organów dowodów niezbędnych do ustalenia wysokości świadczeń pieniężnych, przyznaje się osobie uprawnionej zaliczkę w wysokości zbliżonej do wysokości przysługujących świadczeń.
2.
Ostateczną decyzję ustalającą wysokość świadczeń organ emerytalny wydaje po uzyskaniu niezbędnych dowodów.
§  20.
1.
Przy obliczaniu wysługi emerytalnej dodaje się poszczególne okresy obejmujące lata, miesiące i dni. Okresy niepełnych miesięcy oblicza się w dniach. Sumę dni zamienia się na miesiące, przyjmując za miesiąc 30 dni kalendarzowych. Sumę miesięcy zamienia się na lata, przyjmując pełne 12 miesięcy za 1 rok.
2. 17
Jeżeli w zaświadczeniu stwierdzającym okresy zatrudnienia podane są dniówki robocze, a nie okresy zatrudnienia, sumę dni zamienia się na miesiące, przyjmując za miesiąc 25 dni roboczych a w odniesieniu do okresów zatrudnienia wykonywanego po dniu 31 grudnia 1980 r. - 22 dni robocze.
3.
Jeżeli z dowodów wynika tylko miesiąc rozpoczęcia lub zakończenia zatrudnienia (okresu równorzędnego lub zaliczalnego), przyjmuje się za początek lub koniec tego okresu piętnasty dzień miesiąca.
§  21. 18
Końcówkę kwot przypadających do wypłaty zaokrągla się w górę do pełnych 100 zł. Zaokrąglenie dotyczy tylko ogólnej kwoty przypadającej do wypłaty. Nie podlegają natomiast zaokrągleniu poszczególne składniki tej kwoty.
§  22.
Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do zaopatrzenia emerytalnego umarza się, jeżeli osoba zainteresowana zmarła przed wydaniem decyzji, a w dokumentach posiadanych przez organ emerytalny brak jest danych o osobach uprawnionych do dalszego prowadzenia nie ukończonego postępowania.
§  23.
1. 19
Organ emerytalny wydaje legitymacje emerytom i rencistom milicyjnym oraz ich małżonkom, a także uprawnionym do renty rodzinnej wdowom (wdowcom) pozostałym po zmarłych funkcjonariuszach (emerytach i rencistach milicyjnych), w których stwierdza posiadanie uprawnień do bezpłatnej pomocy leczniczej w zakładach służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz uprawnień do mieszkania służbowego.
2.
Członkom rodzin uprawnionym do renty rodzinnej, którym przysługuje prawo do mieszkania służbowego, organ emerytalny wydaje odpowiednie zaświadczenie stwierdzające posiadanie tego prawa.
3.
Członkom rodzin emerytów lub rencistów oraz członkom rodzin po zmarłych funkcjonariuszach, emerytach albo rencistach, uprawnionym do bezpłatnej pomocy leczniczej w zakładach służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wydaje się dokumenty stwierdzające te uprawnienia, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Rozdział  3 20

(skreślony).

Rozdział  4

Wypłata świadczeń pieniężnych.

§  34.
Emerytury milicyjne, milicyjne renty inwalidzkie i milicyjne renty rodzinne oraz dodatki do emerytur i rent wypłaca się w okresach miesięcznych, w pierwszym dniu każdego miesiąca.
§  35.
Emeryturę milicyjną i milicyjną rentę inwalidzką oraz milicyjną rentę rodzinną, do której uprawniona jest tylko jedna osoba, wypłaca się osobie uprawnionej.
§  36.
1.
Milicyjną rentę rodzinną, do której uprawnionych jest więcej niż jedna osoba, wypłaca się w całości:
1)
małżonkowi zmarłego, jeżeli do tej renty uprawniony jest małżonek łącznie z dziećmi, rodzeństwem i wnukami zmarłego;
2)
jednemu z rodziców zmarłego, jeżeli do tej renty uprawnieni są sami rodzice albo rodzice łącznie z dziećmi, rodzeństwem i wnukami zmarłego.
2.
Podziału renty rodzinnej na równe części między członków rodziny uprawnionych do tej renty dokonuje się, jeżeli:
1)
uprawnionymi do renty są małżonek oraz dzieci, wnuki lub rodzeństwo, a małżonek nie sprawuje nad nimi wszystkimi opieki;
2)
uprawnionymi do renty rodzinnej oprócz małżonka oraz dzieci, wnuków lub rodzeństwa są również rodzice zmarłego albo małżonek rozwiedziony;
3)
pełnoletni członek rodziny zażąda wypłaty przysługującej mu części renty rodzinnej do swoich rąk;
4)
zachodzi konieczność dokonania podziału renty w innym przypadku (np. jeżeli jedna z osób uprawnionych do renty rodzinnej przebywa w domu rencistów lub w innym zakładzie pomocy społecznej).
3.
Podziałowi na równe części podlegają te składniki renty rodzinnej oraz te dodatki do renty, które według jednakowych zasad przysługują wszystkim uprawnionym. Łączną kwotę dodatków rodzinnych dzieli się na równe części między osoby uprawnione do tych dodatków.
4.
Składniki renty rodzinnej i dodatki do tej renty przysługujące tylko niektórym członkom rodziny wypłaca się osobom, którym one przysługują.
5.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio przy wypłacaniu świadczeń pieniężnych należnych członkom rodziny pozostałym po osobie, która zmarła po zgłoszeniu wniosku o te świadczenia, a przed ustaleniem prawa do nich.
§  37.
1.
Jeżeli dla osoby uprawnionej do emerytury lub renty ustanowiono opiekuna lub kuratora, emeryturę lub rentę wypłaca się do rąk tego opiekuna lub kuratora.
2. 21
Jeżeli z akt sprawy wynika konieczność ustanowienia dla osoby uprawnionej do emerytury lub renty opiekuna albo kuratora, do czasu jego ustanowienia świadczenia te wypłaca się do rąk osoby pełniącej faktyczną opiekę, wskazanej przez właściwy organ gminy.
3. 22
Podstawę do wypłaty świadczenia do rąk opiekuna może stanowić również oświadczenie osoby pełniącej faktyczną opiekę nad osobą uprawnioną do emerytury lub renty, potwierdzone przez właściwy organ gminy.
4. 23
Organ emerytalny zobowiązuje osobę pełniącą faktyczną opiekę nad osobą uprawnioną do emerytury lub renty do przedstawienia najpóźniej w ciągu 12 miesięcy postanowienia sądu o ustanowieniu opiekuna lub kuratora. W razie nieprzedstawienia postanowienia sądu w wyznaczonym terminie, organ ten zwraca się do właściwego organu gminy w sprawie wystąpienia o ustanowienie opiekuna lub kuratora.
§  38.
1.
Na podstawie postanowienia sądu, polecającego przekazywanie całości lub części emerytury albo renty małżonkowi emeryta lub rencisty ze względu na niespełnianie przez niego obowiązku utrzymywania rodziny, świadczenie to wypłaca się małżonkowi emeryta lub rencisty.
2.
Jeżeli emeryt lub rencista obowiązany jest na mocy wyroku sądowego do świadczeń alimentacyjnych na rzecz dziecka, dla którego przysługuje dodatek rodzinny, dodatek ten wypłaca się do rąk opiekuna dziecka na jego wniosek.
3.
Jeżeli emeryt lub rencista zaniedbuje spełnianie obowiązków rodzicielskich wobec dziecka, dla którego pobiera dodatek rodzinny, organ emerytalny może na wniosek drugiego małżonka lub innej osoby albo instytucji sprawującej faktyczną opiekę nad dzieckiem zarządzić wypłacanie tego dodatku do rąk wnioskodawcy.
§  39.
Jeżeli osoba pobierająca emeryturę lub rentę pobiera zasiłek rodzinny albo dodatek rodzinny z innego tytułu, wypłaca się jej różnicę pomiędzy kwotą przysługującego dodatku rodzinnego a kwotą pobieranego zasiłku lub dodatku.
§  40.
1.
Zasiłek pogrzebowy wypłaca się osobie, która pokryła koszty pogrzebu.
2.
W razie śmierci osoby pobierającej emeryturę, rentę inwalidzką lub rentę rodzinną, zasiłek pogrzebowy może być wypłacony przed wydaniem decyzji przez organ emerytalny, jeżeli osoba zainteresowana przedłoży dowody uzasadniające prawo do tego zasiłku. Po otrzymaniu dowodów z oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych organ emerytalny wydaje decyzję.
§  41.
Kwoty przysługujące z tytułu zwrotu kosztów przejazdu i przewozu urządzenia domowego wypłaca się osobom uprawnionym albo ich opiekunom.

Rozdział  5

Przepisy końcowe.

§  42.
Traci moc rozporządzenie Ministrów Spraw Wewnętrznych oraz Pracy i Opieki Społecznej z dnia 22 grudnia 1959 r. w sprawie postępowania przy ustalaniu prawa do zaopatrzenia emerytalnego i trybu wypłaty zaopatrzenia funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej oraz ich rodzinom (Dz. U. z 1960 r. Nr 3, poz. 19).
§  43.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1973 r.
1 § 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 lutego 1989 r. (Dz.U.89.16.90) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 1989 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 30 listopada 1990 r. (Dz.U.90.84.495) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 grudnia 1990 r.

2 § 1 ust. 1 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 10 czerwca 1991 r. (Dz.U.91.58.250) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 lipca 1991 r.
3 § 1 ust. 1 pkt 5 dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 14 maja 1992 r. (Dz.U.92.44.199) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 maja 1992 r.
4 § 1 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 10 czerwca 1991 r. (Dz.U.91.58.250) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 lipca 1991 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 14 maja 1992 r. (Dz.U.92.44.199) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 maja 1992 r.

5 § 1a:

- dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 listopada 1990 r. (Dz.U.90.84.495) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 grudnia 1990 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 czerwca 1991 r. (Dz.U.91.58.250) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 lipca 1991 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 maja 1992 r. (Dz.U.92.44.199) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 maja 1992 r.

6 § 2 ust. 1 pkt 1 lit. a):

- zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 lipca 1983 r. (Dz.U.83.46.211) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 sierpnia 1983 r.

- zmieniona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 lutego 1989 r. (Dz.U.89.16.90) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 1989 r.

7 § 6 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 lipca 1983 r. (Dz.U.83.46.211) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 sierpnia 1983 r.
8 § 6 ust. 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 18 lipca 1983 r. (Dz.U.83.46.211) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 sierpnia 1983 r.
9 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 23 lutego 1989 r. (Dz.U.89.16.90) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 1989 r.
10 § 7 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 23 lutego 1989 r. (Dz.U.89.16.90) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 1989 r.
11 § 7 ust. 6:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. c) rozporządzenia z dnia 23 lutego 1989 r. (Dz.U.89.16.90) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 1989 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 30 listopada 1990 r. (Dz.U.90.84.495) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 grudnia 1990 r.

12 § 9 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 18 lipca 1983 r. (Dz.U.83.46.211) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 sierpnia 1983 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 30 listopada 1990 r. (Dz.U.90.84.495) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 grudnia 1990 r.

13 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 23 lutego 1989 r. (Dz.U.89.16.90) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 1989 r.
14 § 16 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 18 lipca 1983 r. (Dz.U.83.46.211) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 sierpnia 1983 r.
15 § 17 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 18 lipca 1983 r. (Dz.U.83.46.211) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 sierpnia 1983 r.
16 § 18 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 18 lipca 1983 r. (Dz.U.83.46.211) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 sierpnia 1983 r.
17 § 20 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 18 lipca 1983 r. (Dz.U.83.46.211) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 sierpnia 1983 r.
18 § 21:

- zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 18 lipca 1983 r. (Dz.U.83.46.211) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 sierpnia 1983 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 30 listopada 1990 r. (Dz.U.90.84.495) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 grudnia 1990 r.

19 § 23 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 18 lipca 1983 r. (Dz.U.83.46.211) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 sierpnia 1983 r.
20 Rozdział 3 skreślony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 30 listopada 1990 r. (Dz.U.90.84.495) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 grudnia 1990 r.
21 § 37 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 14 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 lipca 1983 r. (Dz.U.83.46.211) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 sierpnia 1983 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 30 listopada 1990 r. (Dz.U.90.84.495) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 grudnia 1990 r.

22 § 37 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 14 lit. b) rozporządzenia z dnia 18 lipca 1983 r. (Dz.U.83.46.211) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 sierpnia 1983 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 30 listopada 1990 r. (Dz.U.90.84.495) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 grudnia 1990 r.

23 § 37 ust. 4:

- dodany przez § 1 pkt 14 lit. c) rozporządzenia z dnia 18 lipca 1983 r. (Dz.U.83.46.211) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 sierpnia 1983 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 30 listopada 1990 r. (Dz.U.90.84.495) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 grudnia 1990 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1973.6.39

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustalanie prawa do zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej oraz ich rodzin i wypłata świadczeń pieniężnych z tytułu tego zaopatrzenia.
Data aktu: 15/02/1973
Data ogłoszenia: 27/02/1973
Data wejścia w życie: 27/02/1973, 01/01/1973