Składanie ślubowania przy powołaniu na stanowisko naukowo-dydaktyczne w szkole wyższej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW OŚWIATY I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO, ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ, ŻEGLUGI ORAZ PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI
z dnia 15 lutego 1971 r.
w sprawie składania ślubowania przy powołaniu na stanowisko naukowo-dydaktyczne w szkole wyższej.

Na podstawie art. 91 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1969 r. Nr 4, poz. 31) zarządza się, co następuje:
§  1.
Osoba powołana po raz pierwszy na określone stanowisko pracownika naukowo-dydaktycznego w szkole wyższej składa ślubowanie w brzmieniu określonym w załączniku do zarządzenia według wzoru:
1)
nr 1 - przy powołaniu na stanowisko profesora zwyczajnego, profesora nadzwyczajnego lub docenta,
2)
nr 2 - przy powołaniu na stanowisko starszego wykładowcy, wykładowcy, adiunkta, starszego asystenta, asystenta lub na inne odpowiednie stanowisko utworzone w trybie art. 76 ust. 3 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1969 r. Nr 4, poz. 31),
3)
nr 3 - przy powołaniu na stanowisko lektora, nauczyciela przedmiotów, zawodów, umiejętności praktycznych, nauczyciela wychowania fizycznego lub na inne odpowiednie stanowisko utworzone w trybie art. 76 ust. 3 ustawy o szkolnictwie wyższym,
4)
nr 4 - przy powołaniu na stanowisko bibliotekarza dyplomowanego lub dyplomowanego pracownika dokumentacji naukowej.
§  2.
1.
Profesorowie i docenci składają ślubowanie na ręce rektora na posiedzeniu senatu, pozostali zaś pracownicy naukowo-dydaktyczni - na ręce dziekana na posiedzeniu rady wydziału lub na ręce dyrektora (kierownika) pozawydziałowej lub międzywydziałowej jednostki organizacyjnej na posiedzeniu rady tej jednostki.
2.
Składający ślubowanie, po odczytaniu jego treści, potwierdza akt ślubowania własnoręcznym podpisem na formularzu z tekstem ślubowania.
§  3.
Traci moc rozporządzenie Ministrów Szkolnictwa Wyższego, Zdrowia, Oświaty, Spraw Zagranicznych oraz Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki z dnia 30 marca 1960 r. w sprawie brzmienia i trybu składania ślubowania przez osoby powołane na stanowiska pracowników nauki w szkołach wyższych (Dz. U. Nr 22, poz. 131).
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Wzór nr 1

Ślubuję uroczyście, że na powierzonym mi stanowisku będę:

- kształcić i wychowywać młodzież studiującą i młodą kadrę naukową na ideowych i światłych obywateli Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zdolnych aktywnie uczestniczyć w rozwoju gospodarki i kultury narodowej oraz w socjalistycznej przebudowie stosunków społecznych, i w każdej sprawie zajmować postawę odpowiadającą roli nauczyciela i wychowawcy w szkole socjalistycznej;

- wzbogacać treść oraz doskonalić i unowocześniać proces dydaktyczno-wychowawczy i system kształcenia młodych kadr naukowych, rozwijać działalność naukowo-badawczą ważną dla postępu wiedzy oraz pomnażającą dorobek gospodarczy, społeczny lub kulturalny kraju;

- dbać o godność pracownika naukowo-dydaktycznego, unikać w postępowaniu swym wszystkiego, co mogłoby obniżyć powagę nauki i zaszkodzić dobremu imieniu szkoły oraz ściśle przestrzegać przepisów i zarządzeń dotyczących szkolnictwa wyższego.

Wzór nr 2

Ślubuję uroczyście, że na powierzonym mi stanowisku będę:

- kształcić i wychowywać młodzież studiującą na ideowych i światłych obywateli Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zdolnych aktywnie uczestniczyć w rozwoju gospodarki i kultury narodowej oraz w socjalistycznej przebudowie stosunków społecznych, i w każdej sprawie zajmować postawę odpowiadającą roli nauczyciela i wychowawcy w szkole socjalistycznej;

- realizować ściśle obowiązujące plany i programy nauczania, aktywnie uczestniczyć w działalności naukowo-badawczej i popularyzatorskiej szkoły, systematycznie podnosić własne kwalifikacje pedagogiczne i naukowe przyczyniając się do wzbogacenia treści oraz doskonalenia i unowocześnienia procesu dydaktyczno-wychowawczego;

- dbać o godność pracownika naukowo-dydaktycznego, unikać w postępowaniu swym wszystkiego, co mogłoby obniżyć powagę nauki i zaszkodzić dobremu imieniu szkoły oraz ściśle przestrzegać przepisów i zarządzeń dotyczących szkolnictwa wyższego.

Wzór nr 3

Ślubuję uroczyście, że na powierzonym mi stanowisku będę:

- kształcić i wychowywać młodzież studiującą na ideowych i światłych obywateli Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oddanych sprawie socjalizmu i w każdej sprawie zajmować postawę odpowiadającą roli nauczyciela i wychowawcy młodzieży w szkole socjalistycznej;

- realizować ściśle obowiązujące plany i programy nauczania, pogłębiać swoją wiedzę i podnosić własne kwalifikacje pedagogiczne;

- dbać o godność pracownika naukowo-dydaktycznego, unikać w postępowaniu swym wszystkiego, co mogłoby obniżyć powagę nauki i zaszkodzić dobremu imieniu szkoły oraz ściśle przestrzegać przepisów i zarządzeń dotyczących szkolnictwa wyższego.

Wzór nr 4

Ślubuję uroczyście, że na powierzonym mi stanowisku będę:

- uczestniczyć w działalności dydaktyczno-wychowawczej szkoły oraz w kształceniu i doskonaleniu kadry bibliotecznej, dokumentalistów*) macierzystej instytucji i w każdej sprawie zajmować postawę odpowiadającą roli pracownika naukowo-dydaktycznego w szkole socjalistycznej;

- podnosić własne kwalifikacje naukowe i pedagogiczne oraz prowadzić prace badawcze w zakresie bibliotekarstwa, informacji naukowej, technicznej lub ekonomicznej;*)

- dbać o godność pracownika naukowo-dydaktycznego, unikać w postępowaniu swym wszystkiego, co mogłoby obniżyć powagę nauki i zaszkodzić dobremu imieniu szkoły oraz ściśle przestrzegać przepisów i zarządzeń dotyczących szkolnictwa wyższego.

_________

*) niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1971.4.43

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Składanie ślubowania przy powołaniu na stanowisko naukowo-dydaktyczne w szkole wyższej.
Data aktu: 15/02/1971
Data ogłoszenia: 08/03/1971
Data wejścia w życie: 08/03/1971