Zm.: rozporządzenie w sprawie kart podatkowych dla drobnych rzemieślników oraz rozporządzenie w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od osób prowadzących zakłady rzemieślnicze, wykonujących niektóre przemysły lub usługi albo trudniących się handlem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 14 czerwca 1971 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie kart podatkowych dla drobnych rzemieślników oraz rozporządzenie w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od osób prowadzących zakłady rzemieślnicze, wykonujących niektóre przemysły lub usługi albo trudniących się handlem.

Na podstawie art. 11 i art. 12 ust. 3 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452 z późniejszymi zmianami) oraz art. 3, art. 76 ust. 3 i art. 101 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 31 maja 1969 r. w sprawie kart podatkowych dla drobnych rzemieślników (Dz. U. Nr 19, poz. 144) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 ust. 1 pkt 4 lit. f) otrzymuje brzmienie:

"f) innych zakładów, jeżeli świadczenia z usług tych zakładów nie przekraczają łącznie 5% rocznego obrotu zakładu rzemieślniczego zlecającego wykonanie usług",

2)
dodaje się § 1a w brzmieniu następującym:

"§ 1a. 1. Na obszarze województw białostockiego, kieleckiego, koszalińskiego, olsztyńskiego, wrocławskiego i zielonogórskiego wzrost zatrudnienia o nie więcej niż dwie osoby nie wyłącza prawa do opłacania podatków obrotowego i dochodowego w formie karty podatkowej przez okres czterech lat od miesiąca, w którym nastąpił wzrost zatrudnienia, jeżeli osoby te zostały skierowane do pracy przez właściwy do spraw zatrudnienia organ prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej lub zostały przyjęte do pracy za uprzednią zgodą tego organu, a łączna liczba zatrudnionych w zakładzie nie przekroczy trzech osób, nie licząc podatnika, jego małżonka i uczniów. Opłatę za kartę podatkową pobiera się w tym okresie w wysokości odpowiadającej dotychczasowej opłacie podwyższonej w ciągu pierwszych trzech lat o 1/2, a w ciągu czwartego roku o 3/4 różnicy pomiędzy opłatą ustaloną w tabeli opłat za karty podatkowe lub w formie ryczałtu przy danym zatrudnieniu a dotychczasową opłatą za kartę podatkową.

2. Prezydia powiatowych (miejskich) rad narodowych oraz prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw na pozostałym obszarze kraju mogą wprowadzić zasady opodatkowania określone w ust. 1.

3. Prezydia powiatowych (miejskich) rad narodowych oraz prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw mogą uzależnić stosowanie zasad opodatkowania określonych w ust. 1 od wzrostu zatrudnienia o dwie kobiety lub o jednego mężczyznę i jedną kobietę.

4. Przepisów ust. 1 nie stosuje się, jeżeli podatnik zwolnił pracownika (pracowników) i faktycznie w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy nie nastąpił w jego zakładzie wzrost stanu zatrudnienia."

§  2.
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 31 maja 1969 r. w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od osób prowadzących zakłady rzemieślnicze, wykonujących niektóre przemysły lub usługi albo trudniących się handlem (Dz. U. Nr 19, poz. 145) wprowadza się następujące zmiany:
1)
dodaje się § 1a w brzmieniu następującym:

"§ 1a. 1. Na obszarze województw białostockiego, kieleckiego, koszalińskiego, olsztyńskiego, wrocławskiego i zielonogórskiego wzrost zatrudnienia w rzemieślniczych zakładach usług dla ludności lub dla rolnictwa (§ 1 ust. 6) o nie więcej niż dwie osoby - jeżeli osoby te zostały skierowane do pracy przez właściwy do spraw zatrudnienia organ prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej lub zostały przyjęte do pracy za jego uprzednią zgodą, a łączna liczba zatrudnionych w danym zakładzie nie przekroczy trzech osób, nie licząc podatnika, jego małżonka i uczniów - powoduje podwyższenie ryczałtu przez okres czterech lat od miesiąca, w którym nastąpił wzrost zatrudnienia, w ciągu pierwszych trzech lat o 1/2, a w ciągu czwartego roku o 3/4 różnicy pomiędzy kwotą, jaka odpowiednio według przepisów należałaby się przy uwzględnieniu większego stanu zatrudnienia, a dotychczasową kwotą ryczałtu.

2. Prezydia powiatowych (miejskich) rad narodowych oraz prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw na pozostałym obszarze kraju mogą wprowadzić zasady opodatkowania określone w ust. 1.

3. Prezydia powiatowych (miejskich) rad narodowych oraz prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw mogą uzależnić stosowanie zasad opodatkowania określone w ust. 1 od wzrostu zatrudnienia o dwie kobiety lub o jednego mężczyznę i jedną kobietę.

4. Przepisów ust. 1 nie stosuje się, jeżeli podatnik uprzednio zwolnił pracownika (pracowników) i faktycznie w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy nie nastąpił w jego zakładzie wzrost stanu zatrudnienia.",

2)
w § 2 ust. 1 pkt 2 lit. f otrzymuje brzmienie:

"f) innych zakładów, jeżeli świadczenia z usług tych zakładów nie przekraczają łącznie 5% rocznego obrotu zakładu rzemieślniczego zlecającego wykonanie usług".

§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i stosuje się do przychodów osiąganych, poczynając od roku podatkowego 1971.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy bez poprawek Senatu

Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Renata Krupa-Dąbrowska 10.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 09.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1971.17.170

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie kart podatkowych dla drobnych rzemieślników oraz rozporządzenie w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od osób prowadzących zakłady rzemieślnicze, wykonujących niektóre przemysły lub usługi albo trudniących się handlem.
Data aktu: 14/06/1971
Data ogłoszenia: 13/07/1971
Data wejścia w życie: 13/07/1971