Rezolucja Nr 1991 (XVIII) zawierająca poprawki do Karty Narodów Zjednoczonych i dotycząca sprawy właściwego przedstawicielstwa w Radzie Bezpieczeństwa i w Radzie Gospodarczej i Społecznej. Genewa.1963.12.17.

REZOLUCJA Nr 1991 (XVIII) ZAWIERAJĄCA POPRAWKI DO KARTY NARODÓW ZJEDNOCZONYCH I DOTYCZĄCA SPRAWY WŁAŚCIWEGO PRZEDSTAWICIELSTWA W RADZIE BEZPIECZEŃSTWA I W RADZIE GOSPODARCZEJ I SPOŁECZNEJ
przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych
dnia 17 grudnia 1963 r.

Przekład.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 17 grudnia 1963 roku została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Rezolucja nr 1991 (XVIII) dotycząca sprawy właściwego przedstawicielstwa w Radzie Bezpieczeństwa i w Radzie Gospodarczej i Społecznej.

Po zaznajomieniu się z powyższą rezolucją Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną, zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że wymieniona rezolucja jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 29 grudnia 1964 roku.

ZAŁĄCZNIK

REZOLUCJA Nr 1991 (XVIII) ZAWIERAJĄCA POPRAWKI DO KARTY NARODÓW ZJEDNOCZONYCH I DOTYCZĄCA SPRAWY WŁAŚCIWEGO PRZEDSTAWICIELSTWA W RADZIE BEZPIECZEŃSTWA I W RADZIE GOSPODARCZEJ I SPOŁECZNEJ,

przyjęta przez Ogólne Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych dnia 17 grudnia 1963 r.

Przekład.

Rezolucja 1991 (XVIII). Sprawa właściwego przedstawicielstwa w Radzie Bezpieczeństwa i w Radzie Gospodarczej i Społecznej.

A

Ogólne Zgromadzenie,

Zważywszy, iż obecny skład Rady Bezpieczeństwa jest niewłaściwy i niereprezentatywny,

Uznając, że wzrost liczby członków Narodów Zjednoczonych stwarza konieczność rozszerzenia składu Rady Bezpieczeństwa w celu zapewnienia w niej odpowiedniejszego przedstawicielstwa geograficznego niestałych członków i uczynienia z niej bardziej efektywnego organu do pełnienia funkcji przewidzianych w Karcie Narodów Zjednoczonych,

Biorąc pod uwagę wnioski i zalecenia Komitetu w sprawie przygotowania konferencji w celu rewizji Karty (A/5487, ustęp 9),

1. Postanawia przyjąć, zgodnie z artykułem 108 Karty Narodów Zjednoczonych, następujące poprawki do Karty i przedłożyć je do ratyfikacji państwom członkowskim Narodów Zjednoczonych:

(a) w artykule 23 ustęp 1 wyraz "jedenastu" w pierwszym zdaniu zastąpić wyrazem "piętnastu", a wyraz "sześciu" w trzecim zdaniu wyrazem "dziesięciu";

(b) w artykule 23 ustęp 2 drugiemu zdaniu nadać następujące brzmienie:

"Przy pierwszym wyborze niestałych członków, po zwiększeniu liczby członków Rady Bezpieczeństwa z jedenastu do piętnastu, dwóch spośród czterech dodatkowych członków będzie wybranych na okres jednego roku";

(c) w artykule 27 ustęp 2 wyraz "siedmiu" zastąpić wyrazem "dziewięciu";

(d) w artykule 27 ustęp 3 wyraz "siedmiu" zastąpić wyrazem "dziewięciu";

2. Wzywa wszystkie państwa członkowskie do ratyfikowania powyższych poprawek zgodnie z odpowiednimi przepisami ich konstytucji do dnia 1 września 1965 roku;

3. Ponadto postanawia, że dziesięciu niestałych członków Rady Bezpieczeństwa będzie wybranych według następującej zasady:

(a) pięciu spośród państw Afryki i Azji;

(b) jeden spośród państw Europy Wschodniej;

(c) dwóch spośród państw Ameryki Łacińskiej;

(d) dwóch spośród państw Europy Zachodniej i innych państw.

B

Ogólne Zgromadzenie,

Uznając, że wzrost liczby członków Narodów Zjednoczonych stwarza konieczność rozszerzenia składu Rady Gospodarczej i Społecznej w celu zapewnienia w niej odpowiedniejszego przedstawicielstwa geograficznego i uczynienia z niej bardziej efektywnego organu do pełnienia funkcji określonych w rozdziałach IX i X Karty Narodów Zjednoczonych,

Nawiązując do rezolucji 974 B i C (XXXVI) Rady Gospodarczej i Społecznej z dnia 22 lipca 1963 roku,

Biorąc pod uwagę wnioski i zalecenia Komitetu w sprawie przygotowania konferencji w celu rewizji Karty (A/5487, ustęp 9),

1. Postanawia przyjąć, zgodnie z artykułem 108 Karty Narodów Zjednoczonych, następującą poprawkę do Karty i przedłożyć ją do ratyfikacji państwom członkowskim Narodów Zjednoczonych:

"Artykuł 61

1. Rada Gospodarcza i Społeczna składać się będzie z dwudziestu siedmiu członków Narodów Zjednoczonych, wybranych przez Ogólne Zgromadzenie.

2. Z zastrzeżeniem postanowień ustępu 3, wybierać się będzie corocznie dziewięciu członków Rady Gospodarczej i Społecznej na okres trzech lat. Członek ustępujący może być bezpośrednio wybrany ponownie.

3. Przy pierwszym wyborze, po zwiększeniu liczby członków Rady Gospodarczej i Społecznej z osiemnastu do dwudziestu siedmiu, obok członków wybranych na miejsce sześciu członków, których kadencja w Radzie upłynie w końcu tego roku, zostanie wybranych dodatkowo dziewięciu członków. Okres urzędowania trzech spośród tych dziewięciu dodatkowo wybranych członków upłynie z końcem jednego roku, trzech zaś innych członków z upływem dwóch lat, w trybie ustalonym przez Ogólne Zgromadzenie.

4. Każdy członek Rady Gospodarczej i Społecznej mieć w niej będzie jednego przedstawiciela.";

2. Wzywa wszystkie państwa członkowskie do ratyfikowania powyższej poprawki zgodnie z odpowiednimi przepisami ich konstytucji do dnia 1 września 1965 roku;

3. Ponadto postanawia, że nie naruszając istniejącej zasady rozdziału miejsc w Radzie Gospodarczej i Społecznej dziewięciu dodatkowych członków będzie wybranych według następującej zasady:

(a) siedmiu spośród państw Afryki i Azji;

(b) jeden spośród państw Ameryki Łacińskiej;

(c) jeden spośród państw Europy Zachodniej i innych państw.

1.285 plenarne posiedzenie

17 grudnia 1963.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1966.7.41

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Rezolucja Nr 1991 (XVIII) zawierająca poprawki do Karty Narodów Zjednoczonych i dotycząca sprawy właściwego przedstawicielstwa w Radzie Bezpieczeństwa i w Radzie Gospodarczej i Społecznej. Genewa.1963.12.17.
Data aktu: 17/12/1963
Data ogłoszenia: 19/02/1966
Data wejścia w życie: 31/08/1965