Rezolucja Nr 1991 (XVIII) zawierająca poprawki do Karty Narodów Zjednoczonych i dotycząca sprawy właściwego przedstawicielstwa w Radzie Bezpieczeństwa i w Radzie Gospodarczej i Społecznej. Genewa.1963.12.17.

REZOLUCJA Nr 1991 (XVIII) ZAWIERAJĄCA POPRAWKI DO KARTY NARODÓW ZJEDNOCZONYCH I DOTYCZĄCA SPRAWY WŁAŚCIWEGO PRZEDSTAWICIELSTWA W RADZIE BEZPIECZEŃSTWA I W RADZIE GOSPODARCZEJ I SPOŁECZNEJ
przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych
dnia 17 grudnia 1963 r.

Przekład.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 17 grudnia 1963 roku została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Rezolucja nr 1991 (XVIII) dotycząca sprawy właściwego przedstawicielstwa w Radzie Bezpieczeństwa i w Radzie Gospodarczej i Społecznej.

Po zaznajomieniu się z powyższą rezolucją Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną, zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że wymieniona rezolucja jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 29 grudnia 1964 roku.

ZAŁĄCZNIK

REZOLUCJA Nr 1991 (XVIII) ZAWIERAJĄCA POPRAWKI DO KARTY NARODÓW ZJEDNOCZONYCH I DOTYCZĄCA SPRAWY WŁAŚCIWEGO PRZEDSTAWICIELSTWA W RADZIE BEZPIECZEŃSTWA I W RADZIE GOSPODARCZEJ I SPOŁECZNEJ,

przyjęta przez Ogólne Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych dnia 17 grudnia 1963 r.

Przekład.

Rezolucja 1991 (XVIII). Sprawa właściwego przedstawicielstwa w Radzie Bezpieczeństwa i w Radzie Gospodarczej i Społecznej.

A

Ogólne Zgromadzenie,

Zważywszy, iż obecny skład Rady Bezpieczeństwa jest niewłaściwy i niereprezentatywny,

Uznając, że wzrost liczby członków Narodów Zjednoczonych stwarza konieczność rozszerzenia składu Rady Bezpieczeństwa w celu zapewnienia w niej odpowiedniejszego przedstawicielstwa geograficznego niestałych członków i uczynienia z niej bardziej efektywnego organu do pełnienia funkcji przewidzianych w Karcie Narodów Zjednoczonych,

Biorąc pod uwagę wnioski i zalecenia Komitetu w sprawie przygotowania konferencji w celu rewizji Karty (A/5487, ustęp 9),

1. Postanawia przyjąć, zgodnie z artykułem 108 Karty Narodów Zjednoczonych, następujące poprawki do Karty i przedłożyć je do ratyfikacji państwom członkowskim Narodów Zjednoczonych:

(a) w artykule 23 ustęp 1 wyraz "jedenastu" w pierwszym zdaniu zastąpić wyrazem "piętnastu", a wyraz "sześciu" w trzecim zdaniu wyrazem "dziesięciu";

(b) w artykule 23 ustęp 2 drugiemu zdaniu nadać następujące brzmienie:

"Przy pierwszym wyborze niestałych członków, po zwiększeniu liczby członków Rady Bezpieczeństwa z jedenastu do piętnastu, dwóch spośród czterech dodatkowych członków będzie wybranych na okres jednego roku";

(c) w artykule 27 ustęp 2 wyraz "siedmiu" zastąpić wyrazem "dziewięciu";

(d) w artykule 27 ustęp 3 wyraz "siedmiu" zastąpić wyrazem "dziewięciu";

2. Wzywa wszystkie państwa członkowskie do ratyfikowania powyższych poprawek zgodnie z odpowiednimi przepisami ich konstytucji do dnia 1 września 1965 roku;

3. Ponadto postanawia, że dziesięciu niestałych członków Rady Bezpieczeństwa będzie wybranych według następującej zasady:

(a) pięciu spośród państw Afryki i Azji;

(b) jeden spośród państw Europy Wschodniej;

(c) dwóch spośród państw Ameryki Łacińskiej;

(d) dwóch spośród państw Europy Zachodniej i innych państw.

B

Ogólne Zgromadzenie,

Uznając, że wzrost liczby członków Narodów Zjednoczonych stwarza konieczność rozszerzenia składu Rady Gospodarczej i Społecznej w celu zapewnienia w niej odpowiedniejszego przedstawicielstwa geograficznego i uczynienia z niej bardziej efektywnego organu do pełnienia funkcji określonych w rozdziałach IX i X Karty Narodów Zjednoczonych,

Nawiązując do rezolucji 974 B i C (XXXVI) Rady Gospodarczej i Społecznej z dnia 22 lipca 1963 roku,

Biorąc pod uwagę wnioski i zalecenia Komitetu w sprawie przygotowania konferencji w celu rewizji Karty (A/5487, ustęp 9),

1. Postanawia przyjąć, zgodnie z artykułem 108 Karty Narodów Zjednoczonych, następującą poprawkę do Karty i przedłożyć ją do ratyfikacji państwom członkowskim Narodów Zjednoczonych:

"Artykuł 61

1. Rada Gospodarcza i Społeczna składać się będzie z dwudziestu siedmiu członków Narodów Zjednoczonych, wybranych przez Ogólne Zgromadzenie.

2. Z zastrzeżeniem postanowień ustępu 3, wybierać się będzie corocznie dziewięciu członków Rady Gospodarczej i Społecznej na okres trzech lat. Członek ustępujący może być bezpośrednio wybrany ponownie.

3. Przy pierwszym wyborze, po zwiększeniu liczby członków Rady Gospodarczej i Społecznej z osiemnastu do dwudziestu siedmiu, obok członków wybranych na miejsce sześciu członków, których kadencja w Radzie upłynie w końcu tego roku, zostanie wybranych dodatkowo dziewięciu członków. Okres urzędowania trzech spośród tych dziewięciu dodatkowo wybranych członków upłynie z końcem jednego roku, trzech zaś innych członków z upływem dwóch lat, w trybie ustalonym przez Ogólne Zgromadzenie.

4. Każdy członek Rady Gospodarczej i Społecznej mieć w niej będzie jednego przedstawiciela.";

2. Wzywa wszystkie państwa członkowskie do ratyfikowania powyższej poprawki zgodnie z odpowiednimi przepisami ich konstytucji do dnia 1 września 1965 roku;

3. Ponadto postanawia, że nie naruszając istniejącej zasady rozdziału miejsc w Radzie Gospodarczej i Społecznej dziewięciu dodatkowych członków będzie wybranych według następującej zasady:

(a) siedmiu spośród państw Afryki i Azji;

(b) jeden spośród państw Ameryki Łacińskiej;

(c) jeden spośród państw Europy Zachodniej i innych państw.

1.285 plenarne posiedzenie

17 grudnia 1963.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1966.7.41

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Rezolucja Nr 1991 (XVIII) zawierająca poprawki do Karty Narodów Zjednoczonych i dotycząca sprawy właściwego przedstawicielstwa w Radzie Bezpieczeństwa i w Radzie Gospodarczej i Społecznej. Genewa.1963.12.17.
Data aktu: 17/12/1963
Data ogłoszenia: 19/02/1966
Data wejścia w życie: 31/08/1965