Fundusz nowych uruchomień.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 grudnia 1966 r.
w sprawie funduszu nowych uruchomień.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. z 1958 r. Nr 45, poz. 221 i z 1963 r. Nr 28, poz. 164) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Tworzy się fundusz nowych uruchomień, zwany dalej "funduszem", w jednostkach przemysłu maszynowego i elektrotechnicznego wszystkich resortów oraz w jednostkach przemysłu chemicznego i nadzorowanych przez Komitet Drobnej Wytwórczości resortu przemysłu chemicznego.
2.
Właściwi ministrowie ustalą w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Nauki i Techniki oraz Ministrem Finansów wykaz podległych im jednostek tworzących fundusz w ich resortach.
§  2.
Fundusz tworzy się z:
1)
narzutów obciążających koszty przedsiębiorstw,
2)
wpływów ze sprzedaży składników majątkowych nabytych lub wytworzonych ze środków funduszu,
3)
innych źródeł określonych odrębnymi przepisami.
§  3.
1.
Rada Ministrów, na wniosek Przewodniczącego Komitetu Nauki i Techniki oraz Ministra Finansów uzgodniony z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, w uchwałach o narodowym planie gospodarczym ustala dla poszczególnych resortów na okresy roczne lub wieloletnie kwoty narzutów na fundusz, obciążających koszty przedsiębiorstw.
2.
Ministrowie dokonują corocznie lub na okresy wieloletnie podziału kwot narzutów między zjednoczenia, które dokonują podziału tych kwot między przedsiębiorstwa.
3.
Kwoty narzutów ustalone dla przedsiębiorstw zgodnie z ust. 2 przeliczane są następnie na procentowe stawki narzutów obciążających koszty przedsiębiorstw. Stawki narzutów określa się w procentach planowanej wartości sprzedaży produkcji w cenach fabrycznych, a w braku cen fabrycznych - w cenach zbytu, skorygowanych o elementy określone szczegółowo przez Ministra Finansów w zarządzeniu, o którym mowa w § 7.
4.
Przy ustalaniu kwot i stawek narzutów należy uwzględnić podstawowe potrzeby rozwojowe poszczególnych gałęzi produkcji oraz możliwości wykonawcze przedsiębiorstwa.
5.
Kwoty i stawki narzutów ustalone w planach wieloletnich podlegają zmianom w razie istotnych zmian cen, według których oblicza się wartość sprzedaży produkcji i usług, lub w razie dodatkowych zadań postawionych w trakcie realizacji planów wieloletnich.
§  4.
1.
Dysponentami funduszu są dyrektorzy zjednoczeń i innych jednostek nadrzędnych nad przedsiębiorstwami oraz z upoważnienia dyrektorów zjednoczeń - przedsiębiorstwa wielozakładowe.
2.
Przedsiębiorstwa dokonują wpłat narzutów na rachunek funduszu dysponentów.
3.
Pozostałość środków funduszu nie wykorzystanych w danym roku przechodzi na rok następny.
4.
Dysponenci funduszu mogą angażować w ciągu roku środki funduszu roku następnego do wysokości 80% funduszu danego roku.
5.
Dysponenci funduszu mogą zaciągać kredyty bankowe antycypujące wpływy funduszu.
§  5.
1.
Środki funduszu przeznacza się na finansowanie planowych kosztów prac związanych z uruchomieniem produkcji seryjnej bądź masowej nowych wyrobów lub procesów produkcyjnych, objętych planami rozwoju nauki i techniki.
2.
W wyjątkowych wypadkach - za zgodą właściwego ministra - z funduszu nowych uruchomień mogą być pokrywane przekroczenia kosztów planowanych i finansowane prace nie objęte planem oraz prace związane z przygotowaniem produkcji jednostkowej, o ile produkcja ta ma mieć charakter produkcji powtarzalnej.
3.
Przez koszty prac związanych z uruchomieniem produkcji nowych wyrobów lub procesów produkcyjnych rozumie się koszty prac podejmowanych po zakończeniu etapu prac naukowo-badawczych i doświadczalno-konstrukcyjnych, a poprzedzających podjęcie normalnej produkcji w skali seryjnej lub masowej.
4.
Właściwi ministrowie określą w uzgodnieniu z Komitetem Nauki i Techniki szczegółowe zasady kwalifikowania wyrobów oraz procesów produkcyjnych, jak również zakresu rzeczowego prac nad ich uruchomieniem, do finansowania ze środków funduszu.
§  6.
Gospodarkę finansową funduszu prowadzi się na podstawie rocznych planów finansowych, zatwierdzonych przez kierownika jednostki będącej dysponentem funduszu.
§  7.
Minister Finansów ustala w drodze zarządzenia szczegółowe zasady gospodarki finansowej funduszu oraz zasady ustalania planów finansowych, kalkulacji, ewidencji, rozliczeń i sprawozdawczości finansowej funduszu.
§  8.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 8 października 1963 r. w sprawie funduszu postępu techniczno-ekonomicznego (Dz. U. z 1963 r. Nr 49, poz. 274 i z 1964 r. Nr 34, poz. 216) wprowadza się następujące zmiany:
1)
skreśla się § 13, § 14 ust. 3 i § 16 ust. 2,
2)
w § 34 ust. 2 zamiast średnika stawia się kropkę i skreśla się pozostałą treść przepisu,
3)
w § 35 ust. 1 zamiast przecinka po wyrazie "zjednoczeń" stawia się kropkę i skreśla się pozostałą treść przepisu,
4)
w § 39 ust. 4 pkt 1 skreśla się wyrazy "z zastrzeżeniem przepisu § 13 ust. 3".
§  9.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Przewodniczącemu Komitetu Nauki i Techniki, Ministrowi Finansów i innym zainteresowanym ministrom.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1967 r.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 1967 r. (Dz.U.67.48.232) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1968 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024