Ćwiczenia wojskowe doraźne.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 grudnia 1966 r.
w sprawie ćwiczeń wojskowych doraźnych.

Na podstawie art. 76 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 20, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ćwiczenia wojskowe doraźne polegają na odbywaniu przez żołnierzy rezerwy:
1)
jednodniowych zajęć szkoleniowych, trwających do 4 godzin, organizowanych w czasie wolnym od pracy, oraz trwających do 12 godzin, organizowanych w dniach ustawowo wolnych od pracy,
2)
kilkudniowych ćwiczeń, trwających jednorazowo nie dłużej niż 5 dni.
2.
Na ćwiczenia wojskowe doraźne mogą być powoływani również żołnierze rezerwy, którzy odbywali już w danym roku ćwiczenia wojskowe zwyczajne.
§  2.
1.
Łączny czas trwania ćwiczeń wojskowych doraźnych w ciągu roku nie może przekraczać 21 dni.
2.
Jednodniowe zajęcia szkoleniowe nie mogą w ciągu roku obejmować więcej niż 7 dni ustawowo wolnych od pracy.
3.
Czas odbytych ćwiczeń wojskowych doraźnych zalicza się na poczet łącznego czasu trwania ćwiczeń wojskowych, określonego w art. 74 ust. 4 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 20, poz. 108). Jednodniowe zajęcie szkoleniowe zalicza się za jeden dzień ćwiczeń wojskowych.
§  3.
Zakłady pracy pracujące zmianowo powinny tak ustalić harmonogramy pracy pracowników powołanych na jednodniowe zajęcia szkoleniowe, aby w dniach przeznaczonych na te zajęcia pracownicy ci mieli czas wolny od pracy w godzinach przewidzianych na zajęcia. Pracowników tych nie należy zatrudniać na nocnej zmianie poprzedzającej dzień jednodniowych zajęć i następującej po tym dniu. Właściwi wojskowi komendanci rejonowi zawiadamiają odpowiednio wcześniej kierowników zakładów pracy o terminach jednodniowych zajęć szkoleniowych oraz o osobach powołanych do odbycia tych zajęć, celem odpowiedniego ustalenia harmonogramów pracy.
§  4.
1.
Na ćwiczenia wojskowe doraźne powołują żołnierzy rezerwy wojskowi komendanci rejonowi za pomocą imiennych kart powołania.
2.
Doręczenie żołnierzowi rezerwy karty powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych doraźnych powinno nastąpić co najmniej na 7 dni przed terminem stawienia się w jednostce wojskowej.
3.
Minister Obrony Narodowej może zarządzić doręczenie karty powołania z pominięciem terminu określonego w ust. 2.
§  5.
Żołnierze rezerwy powołani do odbycia ćwiczeń wojskowym doraźnych stają się żołnierzami w czynnej służbie wojskowej z dniem stawienia się do tej służby w jednostce.
§  6.
1.
Niestawienie się żołnierza rezerwy do odbycia ćwiczeń wojskowych doraźnych w terminie określonym w karcie powołania może być usprawiedliwione:
1)
chorobą żołnierza lub obłożną chorobą członka rodziny pozostającego pod wyłączną opieką żołnierza,
2)
ważnymi sprawami osobistymi i rodzinnymi albo innymi szczególnymi przypadkami nie cierpiącymi zwłoki, a wymagającymi obecności żołnierza,
3)
przebywaniem na urlopie wypoczynkowym, stwierdzonym zaświadczeniem zakładu pracy.
2.
Żołnierz rezerwy, który z przyczyn określonych w ust. 1 nie może stawić się do odbycia ćwiczeń wojskowych doraźnych, obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić o tym wojskowego komendanta rejonowego oraz doręczyć świadectwo lekarza lub felczera zakładu społecznego służby zdrowia stwierdzające chorobę lub inny dokument stwierdzający przyczynę uniemożliwiającą stawienie się.
§  7.
1.
Żołnierzom rezerwy odbywającym jednodniowe zajęcia szkoleniowe przysługuje w czasie odbywania tych zajęć wojskowa pomoc lecznicza.
2.
Żołnierzom rezerwy odbywającym kilkudniowe ćwiczenia wojskowe doraźne przysługuje wyżywienie, umundurowanie, uposażenie, zakwaterowanie, pomoc lecznicza i inne świadczenia przewidziane w odrębnych przepisach dla żołnierzy rezerwy odbywających ćwiczenia wojskowe zwyczajne.
§  8.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Obrony Narodowej.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024