Ćwiczenia wojskowe doraźne.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 grudnia 1966 r.
w sprawie ćwiczeń wojskowych doraźnych.

Na podstawie art. 76 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 20, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ćwiczenia wojskowe doraźne polegają na odbywaniu przez żołnierzy rezerwy:
1)
jednodniowych zajęć szkoleniowych, trwających do 4 godzin, organizowanych w czasie wolnym od pracy, oraz trwających do 12 godzin, organizowanych w dniach ustawowo wolnych od pracy,
2)
kilkudniowych ćwiczeń, trwających jednorazowo nie dłużej niż 5 dni.
2.
Na ćwiczenia wojskowe doraźne mogą być powoływani również żołnierze rezerwy, którzy odbywali już w danym roku ćwiczenia wojskowe zwyczajne.
§  2.
1.
Łączny czas trwania ćwiczeń wojskowych doraźnych w ciągu roku nie może przekraczać 21 dni.
2.
Jednodniowe zajęcia szkoleniowe nie mogą w ciągu roku obejmować więcej niż 7 dni ustawowo wolnych od pracy.
3.
Czas odbytych ćwiczeń wojskowych doraźnych zalicza się na poczet łącznego czasu trwania ćwiczeń wojskowych, określonego w art. 74 ust. 4 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 20, poz. 108). Jednodniowe zajęcie szkoleniowe zalicza się za jeden dzień ćwiczeń wojskowych.
§  3.
Zakłady pracy pracujące zmianowo powinny tak ustalić harmonogramy pracy pracowników powołanych na jednodniowe zajęcia szkoleniowe, aby w dniach przeznaczonych na te zajęcia pracownicy ci mieli czas wolny od pracy w godzinach przewidzianych na zajęcia. Pracowników tych nie należy zatrudniać na nocnej zmianie poprzedzającej dzień jednodniowych zajęć i następującej po tym dniu. Właściwi wojskowi komendanci rejonowi zawiadamiają odpowiednio wcześniej kierowników zakładów pracy o terminach jednodniowych zajęć szkoleniowych oraz o osobach powołanych do odbycia tych zajęć, celem odpowiedniego ustalenia harmonogramów pracy.
§  4.
1.
Na ćwiczenia wojskowe doraźne powołują żołnierzy rezerwy wojskowi komendanci rejonowi za pomocą imiennych kart powołania.
2.
Doręczenie żołnierzowi rezerwy karty powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych doraźnych powinno nastąpić co najmniej na 7 dni przed terminem stawienia się w jednostce wojskowej.
3.
Minister Obrony Narodowej może zarządzić doręczenie karty powołania z pominięciem terminu określonego w ust. 2.
§  5.
Żołnierze rezerwy powołani do odbycia ćwiczeń wojskowym doraźnych stają się żołnierzami w czynnej służbie wojskowej z dniem stawienia się do tej służby w jednostce.
§  6.
1.
Niestawienie się żołnierza rezerwy do odbycia ćwiczeń wojskowych doraźnych w terminie określonym w karcie powołania może być usprawiedliwione:
1)
chorobą żołnierza lub obłożną chorobą członka rodziny pozostającego pod wyłączną opieką żołnierza,
2)
ważnymi sprawami osobistymi i rodzinnymi albo innymi szczególnymi przypadkami nie cierpiącymi zwłoki, a wymagającymi obecności żołnierza,
3)
przebywaniem na urlopie wypoczynkowym, stwierdzonym zaświadczeniem zakładu pracy.
2.
Żołnierz rezerwy, który z przyczyn określonych w ust. 1 nie może stawić się do odbycia ćwiczeń wojskowych doraźnych, obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić o tym wojskowego komendanta rejonowego oraz doręczyć świadectwo lekarza lub felczera zakładu społecznego służby zdrowia stwierdzające chorobę lub inny dokument stwierdzający przyczynę uniemożliwiającą stawienie się.
§  7.
1.
Żołnierzom rezerwy odbywającym jednodniowe zajęcia szkoleniowe przysługuje w czasie odbywania tych zajęć wojskowa pomoc lecznicza.
2.
Żołnierzom rezerwy odbywającym kilkudniowe ćwiczenia wojskowe doraźne przysługuje wyżywienie, umundurowanie, uposażenie, zakwaterowanie, pomoc lecznicza i inne świadczenia przewidziane w odrębnych przepisach dla żołnierzy rezerwy odbywających ćwiczenia wojskowe zwyczajne.
§  8.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Obrony Narodowej.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1966.54.323

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ćwiczenia wojskowe doraźne.
Data aktu: 02/12/1966
Data ogłoszenia: 30/12/1966
Data wejścia w życie: 30/12/1966